Dom na lodowej wyspie – panoramiczne widoki zimy

Na odizolowanej, pokrytej lodem wyspie powstał wyjątkowy dom, który oferuje mieszkańcom nieprzerwany widok na cudowne krajobrazy przyrodnicze, jednocześnie efektywnie ochraniając ich przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Dom na lodowej wyspie – panoramiczne widoki zimy

Modernistyczny design budowli, harmonijnie komponujący się z naturalnym otoczeniem, osiągnięto między innymi dzięki starannie dobranym kombinacjom okien i przesuwnych drzwi Schüco wykonanych z aluminium i PVC-U.

Dom na wyspie Fogo, zaprojektowany i zamieszkały przez nowojorskiego architekta Kingmana Brewstera, prezentuje niezwykłą konstrukcję częściowo wspartą na palach, sprawiającą wrażenie uniesienia nad skalistym terenem.

Jego drewniana fasada harmonijnie oddaje ducha lokalnej architektury, wprowadzając jednocześnie nowoczesne akcenty. Wokół domu rozpościera się surowy krajobraz i charakterystyczne dla wyspy Fogo małe drewniane domki na palach, połączone wspólnymi pomostami służącymi jako ścieżki komunikacyjne.

W architekturze domu odnajdujemy także hołd dla miejscowych tradycji poprzez małe, boczne kwadratowe okna, które z wnętrza wyglądają jak białe ramy dla widoków na śnieżne pejzaże.

Wnętrze wypełniające się światłem dzięki dużym przeszkleniom i systemom przesuwnym, oferuje niezakłócony widok na otoczenie. Wykorzystanie w projekcie stolarki Schüco z PVC-U i aluminium okazało się idealnym wyborem, dopełniającym ten unikatowy projekt.

Drzwi Schüco LivIngSlide z PVC-U mają doskonały współczynnik przenikania ciepła Uw=0,8 W/m2K.
Drzwi Schüco LivIngSlide z PVC-U mają doskonały współczynnik przenikania ciepła Uw=0,8 W/m2K.

Doskonała ochrona przed mrozami

Wyspa Fogo ma powierzchnię zaledwie 254 km2, zamieszkuje ją 2700 mieszkańców, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 8°C.

Nowa Funlandia uchodzi za najzimniejszy region Kanady, dlatego wybudowanie przytulnego domu w tej lokalizacji wymaga zastosowania rozwiązań zapewniających wysoką izolacyjność cieplną wszystkich przegród – zwłaszcza jeśli ma on mieć otwartą architekturę.

Doskonałym wyborem okazał się energooszczędny system okienny Schüco LivIng 82 AS z PVC-U. Wykonane w nim okna o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,9 W/m2K zapewniają wysoki komfort cieplny nawet podczas najsroższych zim, ponieważ temperatura wewnętrznej powierzchni ramy nigdy nie spada odczuwalnie poniżej temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Unikatowa technologia zgrzewanego uszczelnienia zapobiega występowaniu przeciągów czy kondensacji pary wodnej, nawet w strefie naroży. W projekcie zastosowano także wysoko izolowane cieplnie drzwi podnoszono-przesuwne LivIngSlide z PVC-U, które odpowiadają standardowi domów niskoenergetycznych.

Konstrukcja o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K zapewnia jednocześnie wysoki poziom wodoszczelności i skuteczną ochronę przed najsurowszymi warunkami atmosferycznymi.

Stolarka tej serii jest ponadto bardzo funkcjonalna – opcja wyposażenia jej w ukryty napęd elektryczny i zerowy termoizolowany próg otwiera nowe możliwości kreowania architektury bez barier.

W projekcie harmonijnie zestawiono systemy z PVC-U i aluminium marki Schüco.
W projekcie harmonijnie zestawiono systemy z PVC-U i aluminium marki Schüco.

Wizualna lekkość i harmonia

Zastosowanie bardzo dużych otwieranych okien w warunkach klimatycznych wyspy Fogo z przeważającymi silnymi, mroźnymi wiatrami, nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Dlatego aby otworzyć wnętrza na światło i widok, zdecydowano się na dwa imponujące przeszklenia stałe o wymiarach 2,4 x 2,8 m.

Zostały one wykonane w super izolowanym systemie Schüco AWS 75.SI+, który cechuje się wysoką stabilnością przy wąskich czołowych szerokościach profili i niewielką głębokością zabudowy 75 mm. Wizualnej lekkości towarzyszy doskonała ochrona cieplna dzięki współczynnikowi Uf dla samej ramy 0,92 W/m2K.

O wyborze tego rozwiązania zadecydowały także względy ekologiczne. System certyfikowany w systemie Cradle to Cradle jest w 100% przydatny do recyklingu, a powstałe z jego rozłożenia surowce zachowują swoją wartość i mogą być ponownie użyte w nowych procesach produkcyjnych.

Pomimo faktu, że w projekcie elewacji zestawiono okna aluminiowe ze stolarką z PVC-U, nie zaburzyło to jej stonowanego, minimalistycznego charakteru, gdyż różnice między nimi są niewidoczne.

Wszystkie profile od wewnątrz uzyskały odcień bieli, a od strony zewnętrznej – antracytowej szarości. Dzięki temu budynek idealnie harmonizuje z otaczającym go krajobrazem.


Źródło i zdjęcia: Schüco

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT