Szyby do okien – podwójne czy potrójne?

Wybór między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi to dylemat wielu inwestorów. Liczba szyb w oknie jest ważna, ale niekoniecznie zasada "im więcej, tym lepiej" sprawdza się w 100% przypadków. Kluczowe jest dostosowanie rodzaju okien do specyfiki budynku oraz jego lokalizacji. Co zatem wybrać - okna podwójne czy potrójne?

Szyby do okien – podwójne czy potrójne?

Wymagania nowoczesnego inwestora wobec okien obejmują nie tylko estetykę i solidność, ale także efektywność energetyczną i atrakcyjność cenową. Liczba szyb bezpośrednio wpływa na dwa ostatnie aspekty.

Większa liczba szyb zwiększa izolacyjność termiczną okien, czyniąc je bardziej energooszczędnymi, ale równocześnie podnosi ich cenę. Kiedy więc warto zdecydować się na okna z dodatkowymi szybami?

Kluczem do podjęcia tej decyzji jest ocena, czy długoterminowe korzyści w postaci oszczędności energetycznych przewyższają początkowe koszty zakupu.

Warto rozważyć, w jakich warunkach klimatycznych budynek jest zlokalizowany oraz jakie są oczekiwania wobec komfortu termicznego wewnątrz.

Trzyszybowe okna mogą być szczególnie korzystne w budynkach położonych w chłodniejszych regionach lub tam, gdzie priorytetem jest maksymalna efektywność energetyczna.

Okna z podwójnym oszkleniem

Obecnie okna z podwójnym szkleniem są już właściwie standardem. Zwykle jednak osiągają współczynnik przenikania ciepła przekraczający 1,0 W/m2K. Są jednak doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa (mowa o domach i blokach sprzed 1980 roku), w budynkach, w których jest mało okien albo okna są małe.

Należy także pamiętać, że nie wszyscy budują domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wiele inwestycji jest realizowanych z ograniczonym budżetem i wtedy inwestorowi wystarczy, żeby okna spełniały obecnie obowiązujące wymogi.

Okna z dwoma szybami można z powodzeniem stosować także w domach letniskowych oraz gospodarczych, a także w garażu lub piwnicy.

W takich budynkach zarówno sposób izolacji jak i wentylacji nie spełniają warunków, w których można by było osiągnąć wysoki stopień energooszczędności.

Nawet wtedy, gdy zostały one wykonane w sposób solidny i znajdują się w doskonałym stanie, występują w nich najczęściej mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

Skoro zatem nie można osiągnąć wysokiego poziomu energooszczędności mimo zakupu droższych, trzyszybowych okien, to po co przepłacać?

Okna z podwójnym szkleniem są doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa.

Okna z potrójnymi szybami

Nie ma wątpliwości, że to właśnie szyba ma główny wpływ na termikę okna, ponieważ zajmuje jego największą powierzchnię. Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto więc zainwestować w odpowiednio "ciepłą szybę" – radzi ekspert, Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji firmy Drutex S.A.

Taka zasada ma zastosowanie szczególnie wtedy, kiedy budujemy nowy dom, dobrze zaizolowany, najlepiej pasywny. Dodatkowa szyba pomoże bowiem wtedy osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K.

Dobrym przykładem są tu trzyszybowe okna Iglo Energy z oferty DRUTEX, w przypadku których ten wskaźnik może wynosić zaledwie 0,6 W/(m2K), przy czym jego wartość zależy od ich wielkości.

Profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia. Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej - zmniejsza się bowiem współczynnik Ug, a tym samym okno ma lepsze parametry – tłumaczy Mirosław Furtan.

Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto zainwestować w okna z potrójnymi szybami.

Dodatkowe korzyści z wyboru właściwego okna

Dla wielu inwestorów istotny może być także fakt, że właściwie dobrane okna mogą dobrze wpływać na środowisko, a także przyczyniać się do zmniejszenia stężenia smogu w powietrzu.

Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli takie, które zostały zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym, pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania, ale również na długotrwałe zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji powstających wskutek spalania materiałów grzewczych i produkcji ciepła.


Źródło i zdjęcia: DRUTEX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT