Okres jesienno-zimowy – jak doświetlić wnętrza?

W okresie jesienno-zimowym można efektywnie zwiększyć ilość światła naturalnego w domowych wnętrzach, wykorzystując do tego celu duże przeszklenia takie jak wysokie portfenetry i szerokie pasma okienne. Takie rozwiązania nie tylko pomagają ograniczyć zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do sztucznego oświetlenia, ale również korzystnie wpływają na nasze samopoczucie w czasie krótkich dni i pochmurnej aury.

Okres jesienno-zimowy – jak doświetlić wnętrza?

Jesienią nasze organizmy stają przed trudnym zadaniem dostosowania się do zmian w dobowym rytmie. Dni stają się wyraźnie krótsze, noce wydłużają się i spędzamy coraz więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach.

Ograniczony dostęp do promieni słonecznych sprawia, że śpimy dłużej, jednak jakość snu jest zdecydowanie gorsza.

Zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu pogłębia sztuczne światło, a zwłaszcza jego niebieskie spektrum emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów. W efekcie w ciągu dnia czujemy się zmęczeni i znużeni.

Ekspozycję na naturalne, białe światło można jednak skutecznie zwiększyć, stosując w poszczególnych strefach domu szerokie wielkoformatowe okna, drzwi przesuwne czy sięgające od podłogi okna balkonowe i portfenetry.

W realizacji efektownych pasm okiennych i modnych drzwi tarasowych w salonie, jadalni czy kuchni doskonale sprawdzą się hybrydowy system okienny Symbiotic oraz transparentny system przesuwny Schüco LivIngSlide Panorama.

Natomiast na wyższych piętrach warto zastosować wysokie okna Schüco LivIng ze zintegrowaną balustradą.

W realizacji efektownych pasm okiennych i modnych drzwi tarasowych doskonale sprawdzą się okna marki Schüco.

Salon idealnie doświetlony przez cały rok

Najwięcej czasu w ciągu dnia spędzamy w salonie, często połączonym z jadalnią i kuchnią, dlatego też ich optymalne doświetlenie jest szczególnie ważne. Bardzo modnym rozwiązaniem w tej strefie są okna narożne i pasma okienne, najlepiej w estetycznie wąskich ramach.

W tej roli idealnie sprawdzą się okna wykonane w systemie Schüco Symbiotic, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązanie profilu o hybrydowej budowie. Jego zewnętrzna część jest wykonana z aluminium, zaś wewnętrzna – z wysokiej jakości PVC-U.

Dzięki temu mogą osiągać duże wymiary przy mniejszych szerokościach czołowych niż w przypadku standardowych okien z PVC-U. Stolarka ta imponuje niewielką, uniwersalną głębokością zabudowy 74 mm i minimalną widoczną szerokością czołową profili, która wynosi zaledwie 110 mm.

Transparentny wygląd okna dodatkowo podkreśla kanciasta geometria profili oraz zlicowane powierzchnie szklenia w sekcjach otwieranych i stałych. Wielkoformatowe okna warto połączyć z dużymi drzwiami przesuwnymi, na przykład w systemie Schüco LivIngSlide Panorama z PVC-U.

Czteroskrzydłowe drzwi o wymiarach nawet 6500 × 2582 mm imponują niewielką głębokością zabudowy ościeżnicy 194 mm i minimalną widoczną szerokością skrzydła zaledwie 72 mm. Modny efekt i dodatkowe doświetlenie zapewnią również sięgające od podłogi do sufitu drzwi balkonowe.

Takie wysokie otwierane okna można zastosować także na wyższych piętrach budynku, jednak pod warunkiem zastosowania certyfikowanej ochrony przed upadkiem.

W celach bezpieczeństwa portfenetr musi być wyposażony w odpowiednią balustradę.

Więcej światła i energii przez całą dobę

To, ile w ciągu dnia mamy energii, zależy w dużej mierze od ekspozycji organizmu na światło dzienne. Maksymalną dawkę światła dostarczy nowoczesne, wielkoformatowe okno w hybrydowym systemie Symbiotic.

Aby uzyskać panoramiczny widok, a zarazem optymalną wentylację, można zastosować np. duże przeszklenie stałe i mniejsze skrzydło, np. rozwierno-uchylne. W niewielkich pomieszczeniach i łazienkach zlokalizowanych na piętrze doskonale sprawdzi się natomiast portfenetr w systemie Schüco LivIng z PVC-U.

Wysokie okno balkonowe przepuszcza światło dzienne w głąb pomieszczeń, dlatego sprawdzi się także w długich i wąskich korytarzach komunikacyjnych. Duże otwierane skrzydła umożliwiają efektywne wietrzenie pomieszczeń i wyglądanie na zewnątrz.

W celach bezpieczeństwa portfenetr musi być wyposażony w odpowiednią balustradę chroniącą przed wypadnięciem. W przebadanej technologii portfenetrów Schüco element ten jest mocowany bezpośrednio do ościeżnicy okiennej, co pozwala uniknąć ingerencji w elewację budynku i osiągnąć nowoczesny efekt estetyczny.

Do wyboru są aż cztery rodzaje balustrad: z wypełnieniem z pionowych, aluminiowych prętów, poziomych rur i prętów ze stali nierdzewnej lub z bezpiecznym szkłem warstwowym typu VSG. Dodatkowym wariantem jest konstrukcja mieszana, szklano-metalowa.

Najlepsze doświetlenie zapewni wersja całoszklana, która w żaden sposób nie ogranicza przepływu światła czy widoku na zewnątrz.


Źródło i zdjęcia: Schüco

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT