Okna panoramiczne – rodzaje, zalety i wady. Ile kosztują?

Nowoczesne technologie umożliwiają tworzenie panoramicznych okien o niemal niewidocznych profilach. Do ich budowy wykorzystywane jest aluminium. Niewielka waga i wytrzymałość ramy czołowej pozwalają osiągać imponujące powierzchnie szklenia. Czym charakteryzują się wielkogabarytowe okna panoramiczne?

Okna panoramiczne – rodzaje, zalety i wady. Ile kosztują?

Co to jest okno panoramiczne SKYLINE?

Okna panoramiczne to duże przeszklenia pozbawione słupków, które obejmują część ściany bądź zastępują całą ścianę w pomieszczeniu. Wymiary konstrukcji nie są ściśle określone i nie ma konkretnej definicji tego pojęcia, niemniej za okna panoramiczne uznaje się takie, które nie mają słupków dzielących je na kilka mniejszych części.

Mimo że duże przeszklenia wyglądają imponująco i zwiększają walory wizualne nieruchomości, wiele osób obawia się zastosowania tego rozwiązania w swoim domu, powołując się na obniżone parametry termoizolacyjne. Czy słusznie?

Okna uchylne, rozwierne, stałe i przesuwne

Okna panoramiczne sprawdzą się w różnych częściach domu lub mieszkania. W zależności od miejsca montażu możesz zdecydować się na jedną z trzech możliwości otwierania:

  • okna stałe – występują najczęściej jako element szerokich okien tarasowych i są najtańszymi oknami panoramicznymi. Zważywszy na swoją konstrukcję powinny być montowane w miejscach o ułatwionym dostępie. Mają świetny współczynnik przenikania ciepła (lepszy niż modele otwierane).
  • uchylno-rozwierne – rekomendowane w przypadku otwieralnych okiem z dużymi przeszkleniami. Te duże okna mają jednak pewne ograniczenia. Obecność wysokiego progu i mniejsze rozmiary w stosunku do drzwi przesuwnych powodują, że zabierają miejsce wewnątrz pomieszczenia.
  • przesuwne – dostępne w dwóch wariantach (podnoszonym lub uchylnym). Okna podnoszono-przesuwne mają niskie progi i bardzo duże przeszklenia, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Ich jedyną wadą jest cena – dużo wyższa niż w przypadku okien otwieranych o wielkoformatowych wymiarach skrzydła. Inwestorzy mogą wyposażyć je w centrale sterujące schowane.

Sposób otwierania ma ogromny wpływ na wygodę użytkowania okien panoramicznych, niemniej równie istotnymi kwestiami są materiał, którego wykonano ramy lub profile, oraz parametry techniczne.

Najważniejsze parametry okien panoramicznych

Jedną z najważniejszych kwestii poruszanych przez inwestorów jest izolacja termiczna okien panoramicznych. Czy całkowicie przeszklona ściana skutecznie chroni przed ucieczkami ciepła? Okazuje się, że tak.

Parametry techniczne systemu muszą być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami, w myśl których współczynnik przenikania ciepła nie może być mniejszy niż 0,9 W/(m²K).

Co ciekawe, na rynku dostępne są jeszcze bardziej szczelne okna, w których wartość wskaźnika schodzi poniżej poniżej 0,6 W/(m²K). Takie okna spełniają bardzo wysokie standardy energooszczędności i mogą być instalowane w domach pasywnych.

Bardzo ważnym parametrem opisującym okna panoramiczne jest rodzaj szyb. Hartowane, nazywane także bezpiecznymi, rozpadają się na wiele kawałków o nieostrych krawędziach. Z kolei szyby klejone, czyli wzmocnione folią, są bardziej odporne na próby wybicia, dlatego dobrze sprawdzą się w biurach i obiektach użyteczności publicznej.

Okna panoramiczne w napędem automatycznym

Oczywiście, nie można zapominać o kwestiach estetycznych. Okna panoramiczne posiadają często automatyczne napędy – możliwość zastosowania automatu montowanego na zewnątrz konstrukcji znacznie zwiększa walory funkcjonalne okien. To bardzo wygodne rozwiązanie rekomendowane w budynkach zaprojektowanych w technologii Smart Home.

Na uwagę zasługuje również nowoczesny design. Całkowicie zlicowane skrzydła pozwalają uzyskać efekt ujednoliconej powierzchni, w której profile aluminiowe są ledwo widoczne, co potęguje wrażenie lekkiej konstrukcji pozbawionej ram. Sama rama ukryta jest w ścianie, dzięki czemu okna panoramiczne wyglądają tak, jakby stanowiły naturalne uzupełnienie przestrzeni.

Gdzie warto zamontować okna panoramiczne?

Najbardziej intuicyjnym miejscem montażu okien jest salon z widokiem na panoramę miasta lub ogród. Okna panoramiczne w salonie sięgają najczęściej od podłogi po sufit, potęgując wrażenie lekkości wnętrza.

Równie ciekawym pomysłem jest wprowadzenie dużych przeszkleń w kuchni, gabinecie oraz innych pomieszczeniach wymagających dodatkowego doświetlenia (najlepiej od strony południowej).

Stolarka wielkoformatowa sprawdzi się zarówno w biurowcach, apartamentowcach, jak i w domach jednorodzinnych. W takim przypadku sprawdzą się okna narożne, które obejmą dwie sąsiednie ściany budynku.

Takie rozwiązania nie tylko prezentuje się niezwykle efektownie i nowocześnie, ale pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia i aranżację wnętrza budynku zgodnie z założeniami stylu minimalistycznego.

Zalety i wady okien panoramicznych

Okna panoramiczne mają wady i zalety, choć tych ostatnich jest zdecydowanie więcej. Jedną z największych korzyści związanych z montażem okien panoramicznych jest wysoka estetyka konstrukcji oraz brak ograniczeń szerokości i konstrukcji dużych przeszkleń.

Jednolite przeszklenie, instalowane na aluminiowych profilach ościeżnicy, wydaje się lekkie i optycznie powiększa wnętrza. Duże przeszklenia gwarantują także stały dostęp do naturalnego światła, co jednak nie zawsze bywa walorem.

Aby uniknąć wścibskich spojrzeń można zainwestować w folię działającą na zasadzie lustra weneckiego. Dużym wyzwaniem dla inwestora jest także dobór elementów stolarki, które zapewnią najwyższą wygodę użytkowania, a jednocześnie pozwolą zamknąć się w planowanym budżecie.

Niestety, posiadanie takich okien wiąże się z pewnymi wadami, wśród których warto wymienić utrudnione mycie i pewne straty ciepła, których nie da się uniknąć przy wyborze przeszkleń. Panoramiczny widok i nowoczesny design rekompensują jednak początkowe trudy inwestycyjne.

Czy duże okna panoramiczne są bezpieczne?

Tak, przeszklona ściana jest bezpieczna. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu bezpieczeństwa, wybieraj szyby klejone albo hartowane, lub okna w wersjach antywłamaniowych.

Okna panoramiczne otwierane czy stałe – jakie wybrać?

Okna o dużych wymiarach są dostępne w trzech wariantach. Montaż okien panoramicznych stałych rekomendowany jest w łatwo dostępnych miejscach. Na piętrze lepiej sprawdzą się okna panoramiczne otwierane.

Ile kosztuje okno panoramiczne?

Luksusowe budownictwo wykorzystuje okna panoramiczne aluminiowe, których cena zaczyna się od 2500 zł za metr kwadratowy.

Gdzie kupić okna SKYLINE?

Okna panoramiczne dostępne są u sprawdzonych producentów, takich jak marka KRISPOL.


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT