Współczynnik przenikania ciepła okna – co to jest Uw?

Współczynnik przenikania ciepła okna to parametr, któremu inwestorzy poświęcają coraz więcej uwagi. Nic dziwnego – wysokie koszty energii sprawiają, że „ciepłe” okna mogą stać się istotnym źródłem oszczędności w naszym domowym budżecie. Sprawdź, jak odczytywać współczynnik przenikania ciepła i dowiedz się, co on oznacza.

Współczynnik przenikania ciepła okna – co to jest Uw?

Współczynnik przenikania ciepła okna mówi, ile energii cieplnej przenika przez metr kwadratowy powierzchni okna, jeśli różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna jest równa 1 K. Mówiąc prościej – współczynnik informuje nas o tym, jaki jest poziom izolacyjności cieplnej okna. Parametr ten jest opisywany poprzez symbol Uw.

Co oznacza symbol Uw?

Sam symbol “U” to przenikalność cieplna, natomiast litera “w” oznacza okno (“window” z jęz, ang.). Należy jednak podkreślić, że na wartość parametru Uw składają się dwa inne współczynniki: Ug oraz Uf. Pierwszy oznacza przenikalność cieplną szyby (z jęz. ang. “glass”), a drugi – ramy (“frame”).

W specyfikacji okna możemy spotkać się z każdym z wymienionych współczynników. To Uw jest jednak tym wskaźnikiem, który całościowo określa izolacyjność cieplną okna i to właśnie nim posługują się najczęściej producenci okien w swoich materiałach informacyjnych. Wartość współczynnika jest podawana w jednostce W/(m²·K).

Współczynniki przenikalności cieplnej stosowane w opisach parametrów okien:

  • Uw - przenikalność cieplna okna
  • Uf - przenikalność cieplna ramy okiennej
  • Ug - przenikalność cieplna szyby

Jak interpretować współczynnik przenikania ciepła?

Zależność jest prosta – im niższa wartość współczynnika, tym mniejsza jest ilość energii cieplnej, która „ucieka” poprzez okno. Innymi słowy – okna o niższym współczynniku Uw są cieplejsze. Dla przykładu: stolarka okienna o parametrze Uw = 0,8 W/(m²·K) będzie wypuszczać z naszego domu mniej ciepła, niż okna o parametrze Uw = 0,9 W/(m²·K).

Jaka jest norma przenikalności cieplnej okien?

Normy, które obowiązują w Polsce, dopuszczają okna o przenikalności cieplnej nie wyższej niż 0,9. Wartość ta obowiązuje inwestorów, którzy uzyskali pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 roku. Nie inaczej jest w przypadku osób, które przeprowadzają termomodernizację budynku w ramach programu proekologicznego Czyste Powietrze.

Czy wobec tego możemy stwierdzić, że współczynnik o wartości 0,9 dotyczy okien energooszczędnych? Zdecydowanie tak, jeżeli odniesiemy go do wymogów sprzed 2021 roku, które dopuszczały okna ze znacznie wyższym Uw = 1,1 W/(m²·K).

Nie istnieje jednak jednoznaczna definicja “okien energooszczędnych” – możemy je po prostu opisać jako okna z niskim parametrem Uw. Dlatego wielu inwestorów, którym zależy na jak najmniejszych ubytkach ciepła i rachunkach za ogrzewanie, decyduje się na zakup okien z jeszcze niższym współczynnikiem.

ClimaStar 82 - okna o najwyższych parametrach

ClimaStar 82 to okna o najwyższych parametrach izolacji cieplnej i akustycznej. Sprawdzą się nie tylko w domu energooszczędnym, ale i pasywnym. Wyróżniają się perfekcyjnym zgrzewem V oraz innowacyjnym sposobem łączenia pakietów szybowych z profilami skrzydeł.

ClimaStar 82 to okno spełniające oczekiwania wymagających inwestorów.

Dzięki technologii wklejania szyb po całym obwodzie konstrukcji okna te są bardziej odporne na próby włamania, mniej podatne na odkształcenia i pozwalają na uzyskanie większych przeszkleń.

Okna ClimaStar 82 zapewniają świetną izolację akustyczną, dzięki czemu w pomieszczeniach jest znacznie ciszej niż przy zastosowaniu standardowych okien. System zapewnia również wysokie parametry izolacji termicznej, dzięki czemu może być stosowany w budownictwie energooszczędnym.


źródło i zdjęcia: Filplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT