Wybór energooszczędnych okien a mniejsze wydatki na ogrzewanie

Sezon grzewczy to duże obciążenie dla domowego budżetu. Możemy jednak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, nie rezygnując z odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Jak to osiągnąć? Wybierając okna o właściwościach termoizolacyjnych. Czym charakteryzują się i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Wybór energooszczędnych okien a mniejsze wydatki na ogrzewanie

Stając przed decyzją: ciepło w mieszkaniu lub niskie rachunki za ogrzewanie, wybór wydaje się oczywisty. Przebywanie zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu jest mało komfortowe i niekorzystne dla zdrowia. Zbyt niska temperatura prowadzi również do wzrostu wilgotności we wnętrzu, a w konsekwencji do rozwoju pleśni i grzybów.

Zostaje wówczas przekroczony tzw. "punkt rosy" - para wodna zaczyna się skraplać i osadzać na ścianach oraz oknach. Oszczędności na ogrzewaniu okazują się jedynie pozorne - skutkują nie tylko brakiem komfortu, ale i niszczeniem budynku.

- Okres jesienno-zimowy nie musi nadwerężać domowego budżetu - mówi Tomasz Grabka, doradca klienta w firmie OknoPlus.

- Koszty ogrzewania można zredukować, wybierając okna o właściwościach termoizolacyjnych. Zapobiegają one niekontrolowanemu wychładzaniu się pomieszczenia, czyli stratom ciepła. Tym samym zużywamy mniej energii do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu.

Przez okna może "uciekać" nawet 25-30% ciepła, dlatego inwestycja w modele o doskonałych parametrach technicznych Uw to ważny krok do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Wybór okien energooszczędnych do domu.

Jak wybrać ciepłe okna?

Zalety okien o właściwościach termoizolacyjnych są oczywiste: mniejsze rachunki za ogrzewanie, komfort dla domowników oraz troska o środowisko. Pojawia się pytanie, jak rozpoznać ten rodzaj produktu?

Najważniejszym kryterium jest współczynnik Uw. Informuje on, jaka ilość ciepła przenika w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna - im jest ona mniejsza, tym niższe straty energii.

- Dla budownictwa energooszczędnego przeznaczone są okna o Uw nie przekraczającym 1,0 W/m²K. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od 2021 roku wartość ta będzie wynosić 0,9 W/m²K - wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.

- Uwzględniając tę zmianę, zaprojektowaliśmy system okien aluminiowych Genesis, który wyróżnia bardzo niski współczynnik Uw, wynoszący dla okna referencyjnego 0,76 W/m²K.

Okna Genesis zapobiegają stratom ciepła i pozwalają zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. Doskonałe właściwości termoizolacyjne uzyskano dzięki zastosowaniu: dodatkowej uszczelki termicznej, powiększonej przekładki termicznej oraz potrójnego pakietu szybowego z ciepłą ramką.

Energooszczędne okna Morlite OknoPlus

Jeżeli energooszczędność jest dla nas równie ważna, co naturalne oświetlenie wnętrza, wybierzmy okna Morlite. Powstały one z myślą o nowoczesnych budynkach, w których duże przeszklenia są istotnym elementem architektury. Jednocześnie Morlite zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne.

- Połączyliśmy w nich sześciokomorowy profil o szerokości zabudowy 82,5 mm ze specjalnym systemem potrójnych uszczelek, dzięki którym starty ciepła są minimalizowane - mówi ekspert firmy OknoPlus.

Okno referencyjne Morlite z systemem potrójnych uszczelek (MD) osiąga współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m²K.

Okna Morlite OknoPlus.

Ciepły montaż okien

Obok jakości okien, elementem bardzo ważnym dla bilansu energetycznego budynku, jest ich montaż. Źle osadzone przeszklenia umożliwią odpływ ciepła z pomieszczenia, a także skutkują zawilgoceniem materiałów konstrukcyjnych i izolacji oraz rozwojem grzybów i pleśni.

Uzupełnieniem energooszczędnych okien jest tzw. "ciepły montaż", w którym standardową piankę dopełniają folie: paroprzepuszczalna i paroszczelna lub zastępują je taśmy rozprężne.

Dzięki nim izolacja jest chroniona przed działaniem wilgoci, a także czynnikami zewnętrznymi.

Technologia wentylacji bez otwierania okna

Aby zapobiec nadmiernemu poziomowi wilgotności we wnętrzu i skraplaniu się pary wodnej, musimy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jak pogodzić to z utrzymaniem w mieszkaniu temperatury przyjaznej dla domowników?

- Wybierzmy technologię, która umożliwia wymianę powietrza bez otwierania okna - radzi Tomasz Grabka.

- Nasze innowacyjne okucia ComfortPlus pozwalają na efektywne wietrzenie pomieszczenia bez zbędnych strat ciepła. Rozwiązanie zastosowane w tym systemie umożliwia rozszczelnienie skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie i zapewnienie efektywnej wymiany powietrza.

Okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata. Dzięki nim możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewania oraz sprawić, że dom stanie się miejscem przyjaznym, zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia.

Energooszczędny budynek chroni domowników przed chłodem oraz nadmiernymi wydatkami, a środowisko przed wysoką emisją zanieczyszczeń.

Źródło i zdjęcia: OknoPlus

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE