Szkodliwa wilgoć w naszych domach
Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć przyczynia się do rozwoju rozmaitych drobnoustrojów, sprawia, że zapadamy na alergie oraz infekcje, narzekamy na bóle głowy, pieczenie oczu, czujemy się zmęczeni i pozbawieni energii. W takich warunkach nie możemy dobrze wypoczywać ani efektywnie pracować.
Brak właściwej wentylacji powoduje, że jesteśmy narażeni na kurz, pyłki roślin i zanieczyszczenia chemiczne. Dodatkowo, nadmiar wilgoci, która wnika w ściany przyczynia się do ich niszczenia. Na skutek gromadzenia się dużej ilości pary wodnej wewnątrz budynku i nie usuwania jej na zewnątrz, może dojść do rozwoju pleśni, która uszkadza nie tylko ściany, ale także wyposażenie domu. Brak wentylacji to także niemiły zapach panujący w mieszkaniu i oczywiście zła jakość powietrza, którym oddychamy. Takie otoczenie nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale jest także przyczyną wielu niebezpiecznych dolegliwości.
Szczelne okna utrudniają napływ świeżego oraz usuwanie z pomieszczeń zużytego, często wilgotnego powietrza na zewnątrz budynku. Aby nie dopuścić do nadmiaru wilgoci w naszych domach musimy często wietrzyć mieszkanie. Jednak takie rozwiązanie naraża nas na utratę ciepła, niebezpieczne dla zdrowia przeciągi i większe koszty ogrzewania.
Nawiewniki - doskonały sposób na skuteczną wentylację
Najlepszym sposobem na efektywną wymianę powietrza, a tym samym utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w domu jest zamontowanie w oknach specjalnych nawiewników. Urządzenia te zapewniają stałą wymianę powietrza bez utraty energii cieplnej. Możemy wybrać nawiewniki sterowane ręcznie, w których sami ustawiamy przysłonę regulatora lub sterowane automatycznie, w których przysłona przystosowuje się do różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku, a także nawiewniki higrosterowalne.
Nawiewniki sterowane ręcznie wykorzystuje się zazwyczaj tam, gdzie znajdują się urządzenia gazowe takie jak piece czy podgrzewacze. Natomiast w nawiewnikach higrosterowalnych przepływ powietrza zmienia się w zależności od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Posiadają one wmontowane czujniki, które pod wpływem zmian wilgotności ustawiają przysłony regulatorów przepływu powietrza. Gdy więc wzrasta poziom wilgotności zwiększa się również poziom otwarcia przepustnicy, a tym samym do wnętrza trafia więcej powietrza z zewnątrz.
Gdzie powinny znaleźć się nawiewniki?
Na pewno w pokoju dziennym i sypialni. Jednak, aby cieszyć się powietrzem dobrej jakości musimy oprócz dopływu z zewnątrz zapewnić odpowiedni jego przepływ wewnątrz domu. Warto zatem pod skrzydłami drzwi wewnętrznych pozostawić niewielkie szczeliny, natomiast w drzwiach łazienkowych i kuchennych zamontować kratki wentylacyjne.
Nowoczesny system wentylacji zapewni nam komfort życia i świeże powietrze na co dzień. To także doskonały sposób na utrzymanie dobrego stanu ścian budynku, a co za tym idzie oszczędności związane z ich osuszaniem i renowacją.
Zdjęcie: Stolbud Włoszczowa
Komentarze