Wybieramy drzwi wewnętrzne - rodzaj, funkcja, design

Udana aranżacja salonu, sypialni czy jadalni zależy w dużej mierze od odpowiednio dobranej stolarki. Wybierając drzwi wewnętrzne powinniśmy kierować się ich funkcją i przeznaczeniem oraz założeniami stylistycznej koncepcji architekta wnętrz lub inwestora. Drewniane, panelowe, płytowe? A może szklane? Wybór jest ogromny.

Wybieramy drzwi wewnętrzne - rodzaj, funkcja, design

Drewniane

Wyjątkowo trwałe i piękne niewątpliwie nadają wnętrzu prestiżu i elegancji. Wypełnienie konstrukcji stanowią kasetony drewniane lub przeszklenia. Przeznaczone są do każdego rodzaju pomieszczeń, zwłaszcza narażonych na szczególną eksploatację. Szlachetny materiał: sosna lub dąb, wykończony lakierem transparentnym uwypuklającym strukturę słojów lub specjalnie woskowany sprawia, iż drzwi będą wyjątkową ozdobą wnętrza. Alternatywą dla drzwi drewnianych mogą być skrzydła wykończone fornirem naturalnym lub modyfikowanym, w dowolnej kolorystyce wg palety RAL lub NCS.

Panelowe

W drzwiach panelowych konstrukcja skrzydeł oparta jest na dwóch pionowych i dwóch poziomych ramiakach wykonanych z drewna połączonego z płytą MDF lub z płyty MDF. Pomiędzy ramiakami pionowymi, w zależności od wzoru skrzydła, umieszczane są wypełnienia w postaci szkła lub szczeblin z płyty MDF. Solidna, klejona i łączona czopowo rama nie odkształca się i nie kurczy pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Stabilna konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ciekawą odmianą drzwi panelowych są drzwi panelowe szklane, w których tafla szkła umieszczona została pomiędzy dwoma pionowymi ramiakami. Dzięki zastosowaniu szkła klejonego warstwowo o grubości 8 mm drzwi są bezpieczne w użytkowaniu. Mleczne szkło w różnych wzorach i odcieniach, z ładnym rysunkiem lub gładkie, w połączeniu z naturalnym drewnianym fornirem tworzy interesujące wzorniczo kompozycje i ociepla wnętrze.

Płytowe

Kolejną kategorią są drzwi pełne płytowe, które występują w wersji gładkiej, ale także dają możliwość zastosowania na powierzchni skrzydeł ozdobnych frezów lub aplikacji. One również opierają się na stabilnej konstrukcji ramowej z drewna lub MDF, wypełnionej płytą wiórową lub tak zwanym plastrem miodu. Skrzydła, w zależności od sposobu wykończenia, obłożone są obustronnie płytą MDF lub HDF. Ostateczny, elegancki wygląd nadają drzwiom różnorodne okleiny i forniry występujące w szerokiej gamie kolorystycznej.

A może eleganckie przeszklenia?

Oprócz wspomnianych drzwi panelowych szklanych na uwagę zasługują drzwi szklane, których konstrukcja oparta jest na tafli szkła mlecznego, piaskowanego lub kolorowego. Aby skrzydła były bezpieczne w użytkowaniu wykorzystywane szkło jest hartowane lub klejone. W tej wersji powierzchnia szklana jest dominująca, co zwiększa optycznie przestrzeń w mieszkaniu i potęguje efekt rozjaśnienia wnętrz. Szkło pokryte jest powłoką zabezpieczającą przed wycieraniem i działaniem środków chemicznych, zapewniającą mu trwałość, a domownikom komfort użytkowania. Przeszklenia mogą być ozdobione efektownymi wzorami, motywami roślinnymi, przypominającymi witraże, urbanistycznymi lub występować w gładkiej formie. Takie drzwi nadają się szczególnie do aranżacji w stylu nowoczesnym.{logo}

Do małych i dużych pomieszczeń

W zależności od warunków, wytycznych projektowych oraz naszych upodobań możemy wybierać drzwi jedno lub dwudzielne, w wersji prawo lub lewostronnej, rozwierane lub przesuwne. Te ostatnie - naścienne lub chowane w ścianie będą idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Ze względu na połączenie skrzydła z ościeżnicą wyróżniamy drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Przylgowe posiadają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, a zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą charakterystyczny uskok. W bezprzylgowych zamknięte skrzydło i ościeżnica stanowią jedną płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi, a zawiasy są ukryte. Innym, niezwykle estetycznym połączeniem, cenionym przez architektów wnętrz są drzwi zlicowane ze ścianą. Tutaj aluminiowa ościeżnica staje się niewidocznym elementem ściany, ponadto drzwi i ścianę można pomalować na ten sam kolor.

Aby przestrzeń mieszkalna była dobrze zaprojektowana warto postawić na jakość, funkcję i design. Wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników, a także wskazówki specjalistów: projektanta, architekta wnętrz czy stylisty. Dzięki takim działaniom wybór drzwi wewnętrznych nie będzie przypadkowy, a harmonijnie spójna aranżacja pozostanie aktualna i atrakcyjna przez wiele lat, niezależnie od zmieniającej się mody czy trendów wnętrzarskich.

Zdjęcie: Stolbud Włoszczowa

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT