Drewniane czy aluminiowe? Wybieramy drzwi zewnętrzne

Wysoki wskaźnik izolacyjności termicznej i akustycznej, skuteczna ochrona przed nieproszonymi gośćmi oraz wyjątkowa estetyka wykonania - tak w skrócie można scharakteryzować drzwi idealne. Czy podczas ich poszukiwań powinniśmy kierować się dobrze znanymi i sprawdzonymi rozwiązaniami czy też stawiać na nowoczesność i innowacyjne technologie?

Drewniane czy aluminiowe? Wybieramy drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne to ważny element każdego domu, dlatego wybór odpowiedniego modelu, który z jednej strony zapewni bezpieczeństwo, z drugiej zaś stanie się wizytówką naszego mieszkania, powinniśmy uzależnić od kilku prostych, lecz ważnych czynników. Najistotniejszym z nich jest materiał, z którego wykonane zostaną drzwi. Zwyczajowo jest nim drewno, z którym od kilku lat konkuruje również wytrzymałe aluminium.

Gdy wybór pada na drewno

Pytanie o tworzywo, z którego wykonane będą drzwi wejściowe jest jednym z pierwszych, stawianych przez sprzedawcę oferującego stolarkę drzwiową. Warto jeszcze przed wizytą w sklepie poznać najczęściej stosowane rozwiązania oraz przeanalizować ich wady i zalety. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych surowców od lat należy drewno. Materiał ten to propozycja dla miłośników naturalnego piękna i ponadczasowej estetyki. Drzwi zewnętrzne wykonane z tego tworzywa są szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli domów o tradycyjnym stylu.

Naturalny surowiec i widoczne usłojenie podnoszą walory estetyczne budynku, przez co wejście staje się jego prawdziwą wizytówką. Drewno przestaje być jednak wyłączną domeną budownictwa klasycznego i coraz częściej wybierane jest także do nowoczesnych mieszkań, w których dominuje minimalizm i stonowana kolorystyka. W takich przypadkach drewniane drzwi przełamują monochromatyczny charakter budynku i stanowią jego ciekawy wyróżnik.

Naturalnie odporne

Drewno to jednak nie tylko wyjątkowa estetyka, ale i doskonała izolacyjność, o której często zapominamy.

Istotną cechą drewnianych drzwi wejściowych jest wysoka ochrona cieplna. Niski współczynnik U, określający przenikalność cieplną, pozwoli ochronić przedsionek przed wychładzaniem. Do licznych atutów drzwi drewnianych zaliczyć należy także wysoki poziom izolacyjności akustycznej. Jest to aspekt szczególnie istotny w przypadku budynków usytuowanych w bliskim sąsiedztwie ruchliwej drogi. Aby drzwi skutecznie chroniły nas przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, ich dźwiękochłonność powinna mieścić się w przedziale od 27 do 36 dB.

Otwórzmy się na nowości

Aluminium to kolejny obok drewna surowiec wykorzystywany do produkcji drzwi wejściowych. Na polskim rynku jest rozwiązaniem znacznie mniej popularnym, jednak z roku na rok zyskuje nowych sympatyków. Aluminiowe drzwi wejściowe przestają być kojarzone jedynie z architekturą instytucjonalną czy budownictwem przemysłowym. Kupujących kuszą modnym wyglądem i szeroką gamą kolorów, stopni połysku, powierzchni strukturalnych a nawet faktur imitujących drewno. Tak bogata oferta pozwala na dokładne dopasowanie stolarki do elewacji, a tym samym stworzenie spójnej stylistycznie całości.

Właściciele drzwi wejściowych, wykonanych z aluminium, poza ich walorami estetycznymi docenią z pewnością trwałość, wytrzymałość oraz łatwość konserwacji. Aluminium to materiał wysoce odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym na wahania temperatury. Drzwi wykonane z tego surowca nie odkształcają się w wyniku dużego nasłonecznienia czy działania wody. Kupując drzwi aluminiowe wybieramy zatem towar, który nie wymaga okresowej renowacji i może nam służyć w niezmienionym stanie przez wiele lat.

Nieszablonowe rozwiązania

Cechą wartą podkreślenia jest także wysoki poziom bezpieczeństwa jaki gwarantują drzwi aluminiowe.

Każdemu z nas zależy na komforcie i poczuciu bezpieczeństwa, dlatego aby zyskać pewność, iż nasze drzwi są odporne na włamanie oraz uszkodzenia mechaniczne, zweryfikujmy, czy zastosowana w nich blacha ma grubość przynajmniej 2 mm. Jedną z częstych nieścisłości związanych z aluminium jest przekonanie, iż jest ono materiałem "zimnym", który ze względu na swoją lekkość nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej izolacji termicznej.

Współczesna technologia, złożoność profili oraz ich wypełnienie pozwala nam uzyskać produkt ciepły, o współczynniku przenikania ciepła od 0,6w/m²K, który można stosować nawet w budynkach pasywnych. Aluminiowe drzwi wejściowe to zatem doskonała propozycja do nowoczesnych budynków energooszczędnych i pasywnych, idealne dopełnienie domów nowoczesnych, ale i tych utrzymanych w awangardowej stylistyce.

Zdjęcie: Dako

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT