Nieodpowiednio dobrane okna powodują uciekanie ciepła z naszych domów. To z kolei zwiększa koszty ogrzewania. By temu zapobiec okna muszą być wytrzymałe i szczelne. Asortyment jest bardzo szeroki, więc warto wiedzieć, na co położyć szczególny nacisk przy wyborze.
Krok pierwszy - materiał
Pierwszego wyboru musimy dokonać już na etapie materiału, z którego okna będą wykonane. Producenci proponują nam konstrukcje PVC, drewniane lub aluminiowe - a Ci dysponujący najbardziej rozbudowaną ofertą także drewniane i PVC w okładzinie aluminiowej. W skrócie, zalety poszczególnych materiałów można ująć w następujący sposób.
Okna PVC są bardzo ciepłe, relatywnie tanie i łatwe w konserwacji. Okna drewniane również są bardzo ciepłe, a dodatkowo wyróżniają się pięknem naturalnego surowca. Są również ekologiczne i wyjątkowo prestiżowe. Wielkim atutem okien aluminiowych jest niezwykły, ultranowoczesny wygląd znakomicie nadający się do awangardowych i minimalistycznych projektów, a także możliwość wykonywania przeszkleń o bardzo dużych gabarytach. Oprócz tego, stolarka aluminiowa jest bardzo trwała, a jeżeli zdecydujemy się na najbardziej innowacyjne profile, może ona uzyskiwać bardzo dobrą termikę.
Krok drugi - odpowiedni profil
Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, jakie funkcje nasze okno ma spełniać. Inne są bowiem właściwości okien dźwiękoszczelnych, a inne okien o zwiększonej izolacyjności. Na te cechy wpływa profil, czyli baza konstrukcji okna.
Warto zauważyć zależność między szerokością profilu a energooszczędnością okien. Grubszy profil powinien zapewniać niższe straty ciepła oraz dawać możliwość montażu grubszego, bardziej energooszczędnego pakietu szybowego. Jednak nie tylko grubość profilu ma znaczenie dla jego termoizolacyjności. W przypadku okien z PVC ważną rolę odgrywa rodzaj zastosowanego wzmocnienia, ilość i wymiary komór profilu oraz obecność przekładek termicznych w komorach. Te trzy czynniki - a zwłaszcza ostatni z nich - są również istotne dla poziomu izolacyjności okien aluminiowych.
Krok trzeci - utrzymanie ciepła i przepuszczalność promieni
Stolarka okienna ma - obok ścian - kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o utrzymywanie ciepła w budynku. Na etykiecie okna znajdziemy oznaczenia "U" (parametr określający stopień izolacji termicznej) oraz "g" (parametr określający poziom przepuszczalności energii słonecznej). Warto o nie dopytać sprzedawcy. Im współczynnik "U" jest niższy, tym lepsza jest izolacyjność termiczna okien. Natomiast im większa jest wartość współczynnika "g", tym więcej promieni słonecznych ma szansę przedostać się do wnętrza.
Najcieplejszą ścianą budynku jest ściana południowa. Jeżeli naszym celem jest maksymalizacja biernego pozyskiwania energii, to właśnie na tej ścianie powinniśmy zamontować większość przeszkleń.
Krok czwarty - ramka dystansowa
Ramka dystansowa to element pozwalający na ograniczenie strat ciepła powodowanego przez mostek cieplny na styku szyby z profilem okna. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są ramki dystansowe. W tej chwili nadal standardem rynkowym są ramki wykonane z aluminium. Materiałami wykorzystywanymi do produkcji ramek, które oferują lepszą termikę niż aluminium, są stal, stal szlachetna oraz - zapewniające najlepsze efekty - tworzywo sztuczne.
Odpowiedni dobór okien może wydawać się trudny, biorąc pod uwagę szerokość oferty i zróżnicowanie parametrów. Dlatego warto zatroszczyć się zarówno o piękny wygląd okien, jak i o ich energooszczędność oraz trwałość. Wtedy będą nam służyły przez długie lata.
Zdjęcie: Dako
Komentarze