Jak dobrać i zamontować parapet zewnętrzny?

Parapety zamontowane na zewnątrz otworów okiennych pełnią nie tylko funkcję ochronną, zapobiegającą zaciekaniu wody opadowej pod obramowanie i na elewację, ale również są elementem ozdobnym domu. Na ich wymianę decydujemy się przy okazji montowania nowych okien oraz podczas ocieplania domu. Ich montaż nie powinien sprawiać kłopotu, pod warunkiem, że ich rodzaj będzie dostosowany do sposobu osadzenia okna i rodzaju elewacji, gdyż o możliwości zamocowania decyduje ciężar, grubość i wymagany sposób oparcia.

Jak dobrać i zamontować parapet zewnętrzny?
Z artykułu dowiesz się:
  • W jakich oknach trzeba montować parapety zewnętrzne?
  • Jaki parapet można zamontować?
  • Jak przygotować się do montażu parapetu zewnętrznego?
  • Jak zamontować parapet blaszany?
  • Jak zamontować parapet z PCW?
  • Jak zamontować parapet ceramiczny i kamienny?

W jakich oknach trzeba montować parapety zewnętrzne?

Z reguły wszystkie okna fasadowe powinny być wyposażone w parapety wystające przynajmniej 5 cm poza płaszczyznę ściany. Dzięki nim ochronimy elewację przed zaciekami, gdy zacinający deszcz spłukiwać będzie zanieczyszczenia z okien i ościeży.

Jedynie w przypadku, gdy szerokie okapy dachowe sięgają znacznie poza obrys domu lub okna znajdują się na zadaszonym tarasie, nie musimy montować wystających parapetów - wystarczy proste i szczelne wykończenie dolnej powierzchni ościeża materiałem łatwym do utrzymania w czystości.

Dodatkowo parapet pełni również funkcje ochronną dla ramy okiennej - zwłaszcza drewnianej - zapobiegając wnikaniu wody w miejsce jej połączeniu ze ścianą, a w przypadku ścian warstwowych również przed przedostawaniem się wilgoci pod warstwę ociepleniową, co może skutkować, np. pojawieniem się zasieków wewnątrz domu.

Dlatego istotne będzie dobre uszczelnienie miejsca styku parapetu z rama okienną a także utworzenie bocznych krawędzi na parapecie chroniących przed podciekaniem wody w tych miejscach. Nachylenie parapetu nie powinno być mniejsze niż 5%, na co trzeba zwrócić uwagę przy kształtowaniu ocieplenia (ścinamy je pod lekkim skosem) i ustalaniu poziomu zamontowania dolnej krawędzi ościeżnicy.

Jaki parapet można zamontować?

Ze względu na ciężar oraz grubość - co determinuje możliwości ich zamontowania - parapety można podzielić na trzy rodzaje:

  • lekkie z blachy stalowej, aluminiowej lub PCW,
  • średnie - z płytek ceramicznych, konglomeratu, naturalnego kamienia,
  • ciężkie z kształtek i cegieł klinkierowych.

Przy wymianie okien lub podczas ocieplania budynku wybór parapetów ogranicza się do dwóch pierwszych rodzajów - lekkich lub średnich, gdyż parapety ciężkie wymagają solidnego zakotwienia w konstrukcji ściany, a ich montaż wiązałby się z koniecznością szerokiego rozkucia otworu okiennego, dlatego na taki rodzaj parapetu decydujemy się raczej już na etapie budowy domu.

Ze względu na łatwość montażu i możliwość dostosowania do różnych rodzajów ram okiennych i elewacji oraz niską cenę, najczęściej zakładane są parapety blaszane lub z PCW. Wykonywane z blachy stalowej lub aluminiowej formowanej są najczęściej na zamówienie pod konkretne wymiary.

Parapet blaszany
Parapet PCW
Ze względu na łatwość montażu i niską cenę na parapet zewnętrzny często wybierane są parapety blaszane lub parapety z PCW. Fot. Budmax-Metal, Dobroplast.

Do ich wytwarzania wykorzystuje się blachy płaskie, ocynkowane i pokryte barwną powłoką dekoracyjno-ochronną (podobnie jak blachy dachowe). Dostępne są również gotowe parapety z przetłaczanej blachy aluminiowej, co upodabnia je np. do parapetów ceramicznych. Na końcach wstęgi zakładane są nakładki, które umożliwiają estetyczne i szczelne osadzenie parapetu w ościeżu.

Nakładki pozwalają też na swobodne rozszerzanie się i kurczenie pokrycia na skutek zmian temperatury. Parapety z PCW wykonywane są w dwóch wersjach: jako komorowe i pełne. Różnią się rodzajem użytego do produkcji materiału (twarde bądź spienione PCW) i grubością. Kolorystycznie łatwo je dostosować do barwy okna dzięki pokryciu laminatem o takiej samej barwie i strukturze.

Podokienniki ceramiczne powinny być układane ze specjalnych płytek parapetowych, gwarantujących odpowiedni spływ wody i uszczelnienie. Zastępczo kładzione są niekiedy zwykłe płytki terakotowe lub gresowe, ale może to powodować podciekanie wody na krawędzi zewnętrznej.

Płyty parapetowe z kamienia, konglomeratu mają grubość ok. 3 cm, mimo że nadają oknom eleganckiego wykończenia, tworzą mostek cieplny na ociepleniu elewacji. Jedynie w ścianach trójwarstwowych i przy zastosowaniu tzw. ciepłego montażu okien można tego uniknąć. Rozwiązanie te jest również niezbędne w przypadku tworzenia parapetów z kształtek i cegieł klinkierowych.

Przygotowania do montażu

Parapety zewnętrzne montowane są najczęściej w ostatnim etapie prac elewacyjnych – po zamontowaniu okien, ociepleniu i nałożeniu tynku. W praktyce zdarzają się jednak inne warianty prowadzenia robót, np. wymiana okien w ocieplonych ścianach lub zastąpienie zniszczonego parapetu nowym. Istotny jest również rodzaj zamontowanych okien, ponieważ inaczej wykonuje się standardowe ich połączenie z okapnikiem.

Dlatego przy montażu nowego okna należy dostosować dolną część ościeża do wariantu montowanego parapetu zewnętrznego i ewentualnie zmniejszyć wysokość wymienianego okna.

Dobrym rozwiązaniem jest podwyższenie osadzenia okna na ukształtowanej podkładce wykonanej ze styropianu EPS lub polistyrenu ekstrudowanego XPS bądź na listwie progowej przystosowanej do połączenia z konkretnym profilem ościeżnicy okna z PCW.

Półprofil podokienny z polistyrenu ekstrudowanego XPS
Półprofil podokienny z polistyrenu ekstrudowanego XPS zapewnia szczelne połączenie okna z murem. Fot. Klinar.

Profile styropianowe mogą mieć różną formę – dostępne są jako gotowe podłoża pod okno oraz parapet zewnętrzny i wewnętrzny bądź jako jednostronne z uformowanym tylko spadkiem pod parapet zewnętrzny. W oknach PCW parapet powinien wchodzić pod dolną krawędź ościeżnicy, zatem dla zapewnienia wymaganego nachylenia, zewnętrzna krawędź elewacji (tynku, okładziny) w tym miejscu musi znajdować się odpowiednio niżej. Np. przy odległości 25 cm okno-front elewacji, obniżenie powinno wynieść przynajmniej 2 cm plus grubość parapetu.

W ścianach ocieplonych łatwo można ściąć konieczną grubość, a szczelinę pod ociepleniem wypełnić pianką montażową. Parapety w oknach drewnianych montowane są z reguły od zewnątrz w odpowiednio ukształtowanym rowku ościeżnicy, dzięki czemu znajduje się on wyżej i nie trzeba ingerować w dostosowanie elewacji.

Przygotowanie ościeża do ułożenia parapetu ceramicznego lub z płyty kamiennej wymaga wzmocnienia ocieplenia poprzez nałożenie siatki wtopionej w zaprawę. Powierzchnia powinna być równa i ze spadkiem na odpowiedniej wysokości umożliwiającym ułożenie pokrycia wraz z warstwą klejową.

W przypadku okien montowanych metodą tzw. ciepłego montażu wysunięcie konsoli powinno umożliwiać przynajmniej kilkucentymetrowe oparcie dla parapetu, a w przypadku ścian trójwarstwowych sięgać do warstwy elewacyjnej.

Ciepły montaż parapetu zewnętrznego
Przykład tzw. ciepłego montażu parapetu zewnętrznego. Fot. Cz. Dąbrowski.

Montaż parapetów blaszanych

Wstęga parapetowa powinna mieć długość (po uwzględnieniu grubości nakładek) o 0,5-1 cm mniejszą niż szerokość ościeża. Przy długich parapetach (powyżej 3 m) do łączenia poszczególnych odcinków wykorzystuje się wkładki pozwalające na ich swobodny ruch. W przypadku okien z PCW tylne zagięcie parapetu wciska się od dołu w rowek ościeżnicy lub listwy progowej i od spodu wprowadza piankę montażową.

Parapet zewnętrzny blaszany. Fot. Rheinzink.

Po jej stwardnieniu, wzdłuż krawędzi elewacji nanosi się ją pasmowo i dociska do podłoża. Na krawędzi z ościeżnicą nanosi się uszczelnienie z silikonu dekarskiego oraz na styku nakładek z murem. W oknach drewnianych zagięcie wprowadza się w profil ościeżnicy i przykręca, np. ozdobnymi wkrętami. Zamocowanie na krawędzi elewacji i uszczelnienie przebiega podobnie jak przy parapetach osadzanych w oknach z PCW.

Montaż parapetów z PCW

Procedura montowania płaskich parapetów z PCW przebiega tak samo jak blaszanych, a komorowe po przycięciu na wymaganą długość i założeniu nakładek wsuwa się pod ościeżnicę z PCW lub dostawia stykowo do rowka ramy drewnianej. Zamocowanie zapewnia wprowadzenie od spodu pianki montażowej i obciążenie kształtujące wymagany spadek oraz uszczelnienie silikonem styku z ramą okienną i ościeżem.

Pokrycia ceramiczne i kamienne

Ich montaż wykonuje się przy użyciu klejów elastycznych (do płytek ceramicznych) oraz mas fugujących do spoinowania. Stosowane są dwie metody osadzania boków – z wpuszczeniem w elewację lub na styk. W obu wariantach należy zapewnić możliwość niezależnego przemieszczania się parapetu względem elewacji, stosując elastyczne uszczelnienia z silikonu.

Parapet z kształtek ceramicznych
Parapet zewnętrzny wykonany z kształtek ceramicznych. Fot. MS Więcej Niż Okna.

Oparciem dla parapetu ceglanego w ścianie trójwarstwowej będzie warstwa elewacyjna, którą należy wyprowadzić na odpowiednią wysokość. Zależnie od jej grubości i szerokości parapetów przy montowaniu może być potrzebne ułożenie zbrojenia spoinowego, a do murowania kształtek używa się zaprawy do klinkieru.

Autor: Cezary Jankowski
Zdjęcie otwierające: Stahlton
Zdjęcia w tekście: Budmax-Metal, Dobroplast, Klinar, Cz. Dąbrowski, Rheinzink, MS Więcej Niż Okna

Komentarze

Gość KrzysztofJ.

21 Lip 2020, 06:38

plusik za artykuł, wszystko bardzo fajnie opisane, ja posiadam parapety stalowe, drewnopodobne, cena była bardzo dobra i wyglądają naprawdę fajnie. Z montażem też nie było żadnego problemu, chociaż u mnie montowała je od razu ekipa od docieplenia.

01 Sie 2019, 12:47

wg mnie najlepsze  parapety aluminiowe , malowane proszkowo np. firmy Aluron ,  zamantowanie są ekipy które to zrobią szybko i solidnie - pytać producentów 

01 Sie 2019, 12:44

Fajny ten artykuł, trochę długi, ale dobrze się czyta

Gość kema

28 Lip 2019, 11:34

Wybierając producenta warto także zwracać szczególną uwagę na jakość montażu. Firma powinna oferować nie tylko dobre okna, ale również dobry montaż

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze
FILMY OSTATNIO DODANE