Samodzielna wymiana wkładki w drzwiach

Wkładki bębenkowe mają swoją żywotność, czasami też ulegają awariom. Dlatego wcześniej czy później każdego z nas może spotkać konieczność wymiany tego elementu zamka. Zamontowanie wkładki jest również konieczne, gdy np. wprowadzamy się w nowe miejsce. Czy można to zrobić bez pomocy specjalisty?

Samodzielna wymiana wkładki w drzwiach

Naturalnie, można samodzielnie wymienić wkładkę w drzwiach wejściowych lub jakichkolwiek innych. Choć zdarzają się wyjątki od reguły.

Dla osób nieposiadającym specjalistycznych narzędzi i podstawowej wiedzy technicznej wymontowanie, wymiana wkładki, może stanowić problem. Można wtedy skorzystać z usług ślusarza.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach - instrukcja

Jak wymienić wkładkę zamka samodzielnie? Przygotowaliśmy zwięzłą instrukcję, w której wyjaśniamy jak to zrobić krok po kroku.

1. Wyjęcie starej wkładki z zamka

Aby umieścić w drzwiach nową wkładkę zamka, najpierw należy wyjąć tę starą. W tym celu odkręć śrubę lub śruby mocujące wkład, widoczne na czole zamka. Następnie włóż klucz do wkładki i przekręć go o 45 stopni w prawo, a później w lewo.

Po tych czynnościach powinieneś być w stanie wyjąć cały element z drzwi. Upraszając, suwak wkładki powinien się ułożyć tak, aby umożliwić wyjęcie wkładki.

2. Umieszczenie nowej wkładki w zamku

Masz odpowiednią wkładkę (standardowa, atestowana), którą umieścisz w drzwiach w miejsce starej? To bardzo ważne. Poszczególne modele różnią się bowiem od siebie wymiarami, czy stopniem zabezpieczenia, dlatego należy zwrócić na to uwagę, aby uniknąć nietrafionych zakupów.

Producenci, na swojej stronie umieszczaj wymiary wkładek. Zalecane jest, aby wkładka nie wystawała więcej, niż 3 mm., poza obrys płyty drzwi, czy tarczy ozdobnej. W kolejnej części tego artykułu znajdziesz wskazówki, które pomogą ci wybrać odpowiedni produkt.

Montaż nowej wkładki wygląda podobnie jak demontaż, tyle że w odwrotnej kolejności. Najpierw włóż jednak klucz do zamka i obróć go o 45 stopni w prawo. Dopiero wtedy będziesz w stanie umieścić wkład w zamku.

Kiedy już znajdzie się on w odpowiednim miejscu, cała reszta pozostaje czystą formalnością. Pamiętaj, aby na koniec dokręcić odpowiednio śrubę mocujące wkładkę.

3. Sprawdzenie działania zamka

Warto również sprawdzić, czy zamek działa prawidłowo. W tym celu spróbuj zaryglować i otworzyć drzwi. Upewnij się, czy całość działa płynnie, a jeśli nie napotkasz trudności, dokręć szyld zamka.

Jak poprawnie zmierzyć starą wkładkę?

Wymiana zamka na nowy wymaga dokonania pomiarów starej wkładki. Jak to zrobić? Kiedy wkładka do zamka znajduje się już poza drzwiami, zmierz ją na dwa sposoby.

Najpierw wewnętrzną stronę - czyli od osi śruby mocującej do końca, a następnie zewnętrzną - od osi mocującej do miejsca, w którym wkłada się klucz. Pamiętaj, wkładka z gałką wymaga podania wymiaru od strony gałki, która znajduje się zawsze, po wewnętrznej stronie drzwi (od środka pomieszczenia).

Oba otrzymane wymiary są ważne. Na produktach spotykanych w sklepach budowlanych i ślusarskich z reguły występują one w formacie wymiarów zewnętrznych i zewnętrznych (w takiej właśnie kolejności) oddzielonych znakiem „/” i wyrażonych w milimetrach.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach bez klucza?

Czasami konieczna jest wymiana wkładki zamka bez pomocy klucza. To sytuacja ekstremalna, do której dochodzi, np. po zaginięciu kluczy do wkładki. Co zrobić w takiej sytuacji? Wówczas konieczna może okazać ingerencja za pomocą wiertarki lub innego narzędzia, co zazwyczaj kończy się uszkodzeniem drzwi.

Należy jednak pamiętać, że niektóre wkładki oraz drzwi mają zabezpieczenia, które znacznie utrudniają powodzenie takiej operacji. Co należy wówczas zrobić? Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z pomocy specjalisty.


źródło: Donimet

fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT