Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej? Poradnik krok po kroku

Wybór odpowiedniej bramy, która nie tylko zabezpieczy Twoją posesję lub teren firmy, ale również będzie harmonizować z architekturą budynku, to tylko połowa sukcesu. Kluczowe znaczenie ma napęd, który zapewni jej bezawaryjne i wygodne działanie na co dzień. Jak znaleźć naprawdę dobry napęd do bramy skrzydłowej, by cieszyć się sprawnym funkcjonowaniem przez długie lata? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej? Poradnik krok po kroku

Rodzaje napędów do bram skrzydłowych

Zanim przejdziemy do omówienia parametrów napędu, który spełni Twoje wymagania dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa, warto poznać rodzaje siłowników do bram skrzydłowych. Podstawowy podział obejmuje siłowniki mechaniczne i elektrohydrauliczne.

Wśród siłowników mechanicznych wyróżniamy trzy typy: śrubowe (ślimakowe), z ramieniem łamanym oraz podziemne.

Napędy mechaniczne są najczęściej wybierane przez właścicieli posesji ze względu na ich niezawodność w różnych warunkach atmosferycznych oraz przystępną cenę w porównaniu do napędów elektrohydraulicznych.

Napędy elektrohydrauliczne wymagają montażu zestawu grzałek, które zimą utrzymują odpowiednią temperaturę cieczy roboczej. Ciecz ta odpowiada m.in. za przenoszenie energii i sygnałów sterujących, co przyczynia się do wyższej ceny tych systemów.

Napędy mechaniczne są najczęściej wybierane przez właścicieli posesji ze względu na ich niezawodność.

Napęd śrubowy

Ten rodzaj napędu może być stosowany we wszystkich typach bram skrzydłowych, umożliwiając otwarcie konstrukcji do 110°. Przesuwający się liniowo element napędowy, znajdujący się wzdłuż korpusu silnika, przenosi siłę na skrzydło bramy, zapewniając bezawaryjne działanie.

Zarówno napędy z śrubą zabudowaną, jak i odkrytą, są zazwyczaj montowane na wysokości 1/3 od dołu bramy.

Napęd śrubowy może być stosowany we wszystkich typach bram skrzydłowych, umożliwiając otwarcie konstrukcji do 110°.

Napęd z ramieniem łamanym

Ten napęd doskonale sprawdza się w przypadku bram montowanych na bardzo szerokich słupach, takich jak betonowe, ceglaste lub kamienne. Siłownik nie wymaga ingerencji w konstrukcję słupa i jest łatwy w montażu. Umożliwia prawidłowe działanie bramy o skrzydle do długości 3,5 metra.

Napęd podziemny

Jest to zdecydowanie najdroższa opcja, która wymaga dodatkowych prac związanych z ukryciem skrzyni z siłownikami pod powierzchnią gruntu oraz zapewnieniem odpowiedniego odwodnienia.

Na podziemny napęd do bram skrzydłowych najczęściej decydują się osoby, którym zależy na estetyce (napęd jest całkowicie niewidoczny i nie wpływa na wygląd bramy ani posesji), uzyskaniu pełnego otwarcia skrzydła (do 180°) lub potrzebują siłownika do ciężkich bram i intensywnej eksploatacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Prawidłowe działanie napędu do bramy skrzydłowej zależy od wielu czynników. Przygotowaliśmy krótką listę kontrolną, abyś mógł porównać swoje oczekiwania z aspektami wpływającymi na funkcjonalność konstrukcji.

Moc napędu

Aby wprawić w ruch skrzydła bramy o określonej wadze (parametry bramy znajdziesz na stronie producenta), potrzebujesz odpowiedniej mocy. Najlepiej, aby była o 20-40% większa niż wymagana w specyfikacji produktu, co poprawi żywotność konstrukcji.

Brama, która nie będzie pracować na maksymalnym obciążeniu, posłuży dłużej. Zwróć uwagę na długość skrzydła i upewnij się, że siłownik, który planujesz zakupić, obsługuje odpowiedni zakres.

Moc napędu powinna być dostosowana do intensywności użytkowania i dodatkowych funkcji, jednak nie warto stosować zbyt wysokiego zapasu mocy, aby uniknąć wysokich rachunków za energię.

Napięcie zasilania napędu

Na rynku spotkasz siłowniki z silnikami 230 V lub 24 V. Jeśli Twoja brama nie należy do najlżejszych i ma stosunkowo dużą masę, szukaj napędu o wyższym napięciu.

Czas otwierania i zamykania bramy

Choć większość siłowników potrzebuje 20-40 sekund na pełne otwarcie skrzydła bramy, istnieją napędy w wersji turbo, takie jak siłownik Premier.24 od firmy Beninca, który osiąga pełny ruch 90° w zaledwie 9 sekund.

Liczba cykli dobowych

Przed zakupem napędu do bramy skrzydłowej musisz zastanowić się, jak często będziesz otwierać i zamykać bramę. Dla bramy przydomowej wystarczy napęd obsługujący do 50 cykli dziennie (otwarć i zamknięć).

Jeśli brama będzie intensywnie użytkowana, na przykład przy zakładzie produkcyjnym, wybierz siłownik, który może wykonać ponad 50 cykli dziennie.

Na rynku spotkasz siłowniki z silnikami 230 V lub 24 V.

Warunki montażowe – szerokość słupków

Aby Twój napęd działał prawidłowo, umożliwiając pełne otwarcie i zamknięcie bramy, musisz zwrócić uwagę na szerokość słupka bramowego, czyli odległość od zawiasu do krawędzi słupka.

Szerokie słupki wymagają siłowników o większej długości niż wąskie.

Ponieważ wiele napędów ma centralę sterującą w osobnej puszce, upewnij się, że masz odpowiednie przewody. Ich rodzaj zależy od tego, czy zamierzasz sterować bramą za pomocą przycisku wewnątrz domu lub biura, zainstalować fotokomórkę, lampę sygnalizacyjną, itp.

Na rodzaj i długość przewodów wpływa także wysokość montażu siłowników, co zależy od konstrukcji bramy.

Praca w niekorzystnych warunkach

Kupując napęd, upewnij się, że wszystkie jego elementy są odporne na wilgoć, odpowiednio zabezpieczone przed korozją, a wskazany przez producenta zakres temperatur pozwala na bezawaryjną pracę w warunkach zimowych.

Podsumowanie

Decydując się na bramę automatyczną, warto poszukać rozwiązania, które umożliwia awaryjne otwieranie zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ciekawą opcją jest również możliwość pracy dwufunkcyjnej, czyli pełne otwieranie bramy oraz otwieranie w trybie furtki.

Inwestując w bramę skrzydłową z napędem, należy także pomyśleć o urządzeniach sterujących i zabezpieczających oraz dodatkowych funkcjach, takich jak integracja z systemem smart home.

Źródło i zdjęcia: Beninca

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT