Domofon do bramy – na co zwrócić uwagę, by wybrać ten właściwy?

Zanim zdecydujesz się zainwestować w domofon do bramy, dzięki któremu poprawisz swój komfort i bezpieczeństwo, musisz poznać ich najważniejsze cechy. W ten sposób zawęzisz opcje i łatwej będzie wybrać właściwy model urządzenia. Zastanawiasz się, czy twoja brama potrzebuje domofonu lub wideodomofonu? Przeczytaj ten artykuł.

Domofon do bramy – na co zwrócić uwagę, by wybrać ten właściwy?

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż zakup domofonu czy też wideodomofonu, klienci bardzo często popełniają wiele błędów. Wystarczy wspomnieć o tym, że sprzęt nie pasuje do typu instalacji czy też obsługuje tylko jeden przekaźnik. 

Częstym problemem jest łączenie systemów od różnych producentów, co powoduje, że urządzenie nie jest w pełni funkcjonalne. Osoby decydujące się na wideodomofon nie zwracają uwagi na kąt widzenia w stacji bramowej, czego efektem jest ucinanie sylwetki na podglądzie.

Nagminnym problemem jest również zły dobór przewodów, niezgody z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Chcąc mieć pewność, że wybrany przez Ciebie sprzęt nie tylko zabezpieczy nieruchomość, ale i zapewni bezproblemowy dostęp użytkownikom i upoważnionym gościom, musisz zwrócić uwagę na kilka czynników.

Lokalizacja bramy wjazdowej

Od lokalizacji bramy będzie zależeć koszt instalacji systemu domofonowego. Im więcej przewodów trzeba będzie ułożyć i im dalej będą musiały być rozciągnięte, tym wyższy będzie koszt całej inwestycji.

Jeśli zatem brama znajduje się na końcu całego ogrodzenia, zdrowy rozsądek podpowiada, aby zdecydować się na bezprzewodowy domofon, który nie wymaga okablowania między bramą a każdym mieszkaniem czy też biurem (w zależności od typu nieruchomości).

Urządzenie sterowane jest drogą radiową i umożliwia otwarcie bramy za pomocą właściwego przycisku w pilocie. Zasięg wynosi nawet do 400 metrów w terenie.

Domofon przewodowy czy bezprzewodowy?

Wiesz już, że jeśli Twoja brama znajduje się daleko od budynku, najlepszym rozwiązaniem będzie bezprzewodowy domofon bramowy. Musisz tylko upewnić się, że wybrałeś system o dalekim zasięgu.

Jeśli nie zwrócisz na ten aspekt uwagi, system może nie działać bezbłędnie, mogąc powodować frustrację wśród mieszkańców/najemców lub gości. Jako że większość osób posługuje się smartfonem, warto wybrać urządzenie, które umożliwi otwieranie bramy przy pomocy telefonu

Tego typu rozwiązanie znakomicie sprawdza się w przypadku zamkniętych osiedli czy też wolnostojących obiektów parkingowych. 

Osoby prowadzące działalność, w której czas i dostęp do danego miejsca są kluczowe, więc absolutnie nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia wynikające z problemów z łącznością komórkową lub Wi-Fi, powinny rozważyć zakup tradycyjnego domofonu przewodowego.

System charakteryzuje się dużą niezawodnością i pozwala uniknąć sytuacji, w której to przed bramą czeka kolejka samochodów, które nie są w stanie wjechać na daną posesję, gdyż domofon bezprzewodowy nie może połączyć się z Internetem.

Domofon bramowy oparty na chmurze

Jeśli wybierzesz urządzenie, które działa w chmurze, będziesz mógł zarządzać systemem z dowolnego miejsca za pomocą urządzenia mobilnego lub komputera. To rozwiązanie docenią zarówno osoby, które często wyjeżdżają, jak i zapracowani zarządcy nieruchomości, którzy muszą trzymać rękę na pulsie bezpieczeństwa danej posesji.

Będą mogli zarządzać dostępem i uprawnieniami poszczególnych osób bez konieczności pojawiania się na miejscu, zdalnie wydawać jednorazowe kody PIN i wirtualne klucze, a także w dowolnej chwili mieć dostęp do wszystkich wejść na teren wspólnoty lub firmy.

Domofon bramowy z kamerą czy bez?

Wybierając domofon bramowy, masz dwie możliwości: tradycyjny domofon umożliwiający odbieranie połączenia i zdalne otwieranie bramy lub domofon z kamerą, funkcjonujący pod nazwą wideodomofon. Umożliwia on sprawdzenie, kto stoi przy bramie, przed udzieleniem dostępu do posesji.

Dostępne na rynku urządzenia pozwalają na robienie zdjęć ze znacznikami daty i godziny, dzięki czemu można łatwo sprawdzić, kto i kiedy próbował dostać się na posesję i czy dana osoba miała prawo się na niej znaleźć.

Decydując się na zakup wideodomofonu, właściciele tego typu rozwiązania zyskują wiele korzyści. Wystarczy wspomnieć o możliwości przyznawania zdalnego dostępu wybranym osobom czy też całkowicie bezkluczykowym dostępie, wszak system obsługiwany jest za pomocą smartfonu.

Wideodomofony umożliwiają administratorom nieruchomości nadawanie unikalnych kodów PIN, dzięki czemu np. kurierzy mogą uzyskać szybki dostęp do posesji.

Liczba użytkowników domofonu

Przed wyborem domofonu bramowego koniecznie trzeba zastanowić się, czy będzie on w stanie obsłużyć rzeczywistą liczbę użytkowników. Niektóre modele mogą nie poradzić sobie z osiedlem liczącym setki mieszkańców czy też potężnym parkingiem obsługującym wiele firm.

Jeśli nie możesz znaleźć w sieci informacji na temat domofonu, który Cię interesuje, koniecznie skontaktuj się z jego dostawcą. W ten sposób upewnisz się, że produkt spełni Twoje potrzeby.

Jeśli nie chcesz, aby po naciśnięciu przycisku na domofonie zainstalowanym na bramie, system łączył się bezpośrednio z danym lokatorem, zwróć uwagę na możliwość kierowania rozmów/sygnałów do recepcji budynku lub biura.

Reputacja producenta domofonów

Gdy inwestujesz w system dostępu do posesji, nie oszczędzaj na jakości. Koniecznie zwróć uwagę na reputację marki. Upewnij się, że firma, która wyprodukowała domofon lub wideodomofon słynie z wysokiej jakości produktów, które przez lata cieszą się zawodnością.

Ustal również, jak wygląda kwestia serwisu i możliwość uzyskania odpowiedzi na swoje pytania w krótkim czasie. Koniecznie sprawdź nowoczesne domofony znanego i cenionego producenta Beninca.

źródło i zdjęcia: Beninca

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT