Czym różnią się wideodomofony i jak odnaleźć się w gąszczu modeli dostępnych na rynku? Odpowiadamy na pytania: jak działa i jak wybrać wideodomofon. Przedstawiamy też mini ranking wideodomofonów Beninca dostępnych w aktualnej ofercie. Sprawdź, co musisz sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakup domofonu z funkcją wideo.
Jak działa wideodomofon?
Wideodomofony działają na podobnej zasadzie, co klasyczne domofony. Taki sprzęt różni się jednak od tradycyjnego domofonu tym, że panel zewnętrzny jest dodatkowo zaopatrzony w kamerę, a panel wewnętrzny w wyświetlacz, na którym oglądamy obraz zarejestrowany przez kamerę z panelu zewnętrznego. System składa się z 2 części:
- panel zewnętrzny – odporny na działanie warunków atmosferycznych, wyposażony w kamerę, dzwonek i klawiaturę numeryczną, montowany na ogrodzeniu,
- panel wewnętrzny montowany w domu – ten element jest wyposażony w wyświetlacz, głośnik i mikrofon albo słuchawkę oraz przyciski.
Urządzenia te mogą też posiadać dodatkowe funkcje. Na przykład wideodomofon IP pozwala na połączenie sprzętu z siecią domową, a tym samym na zdalne sterowanie furtką i bramą poprzez urządzenia mobilne – telefon komórkowy albo tablet. Łatwa w obsłudze aplikacja pozwala na bezprzewodową łączność z dowolnego miejsca w domu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając domofon z wideo?
- Wysoka jakość przesyłanego obrazu.
- Wyraźny obraz również w nocy.
- Zastosowanie technologii bezprzewodowej i modułu WiFi.
- Rodzaj domofonu – jednorodzinny lub wielorodzinny.
- Solidne wykonanie modułu zewnętrznego.
Jaki rodzaj wideodomofonu?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki wideodomofon wybrać, musimy poznać rodzaje urządzeń dostępnych na rynku. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na wideodomofony jednorodzinne i wideodomofony wielorodzinne.
Oba warianty są dostępne w ofercie Beninca. Te pierwsze są wyposażone w jeden przycisk do wywoływania, z kolei w modelach wielorodzinnych przeznaczonych do apartamentowców i firm znajdziemy panel zewnętrzy z klawiaturą numeryczną, która pozwala na wybór numeru lokalu.
Nowoczesne wideodomofony do domów mają czytelny wyświetlacz i oferują wysoką jakość obrazu oraz dźwięku, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Montaż wideodomofonu w bramie, furtce albo drzwiach wejściowych dzięki zamontowanej kamerze w panelu zewnętrznym daje większe poczucie bezpieczeństwa, niż klasyczny domofon WiFi– zarówno w domku jednorodzinnym, jak i na osiedlach bloków.
Wideodomofon przewodowy czy bezprzewodowy?
Przy zakupie wideodomofonu należy sprawdzić sposób podłączenia urządzenia. Do wyboru mamy wideodomofon przewodowy i bezprzewodowy, czyli wideodomofon IP. Systemy kablowe zapewniają stabilność sygnału i odporność na zakłócenia.
Montaż systemu przewodowego w wybudowanym już domu wiąże się jednak z rozkopywaniem trawnika, dlatego to rozwiązanie jest raczej polecane do domów w trakcie budowy.
Prostszym, mniej inwazyjnym rozwiązaniem będzie montaż wideodomofonu bezprzewodowego. Koszt instalacji nie jest wysoki, a urządzenie wykorzystuje łączność radiową, a system płynnie przekazuje obraz i zapewnia najlepszą jakość dźwięku.
Jedynym elementem, który wymaga zasilania i okablowania, jest elektrozaczep, ale można go podłączyć ze skrzynki złącza elektrycznego w linii bramy. Nie jest konieczne fizyczne łączenie panelu z odbiornikiem w domu.
Zastosowanie systemu bezprzewodowego to duża wygoda i oszczędność dla każdego, kto decyduje się na instalację domofonu już po wykończeniu domu i podwórza.
Porównanie wideodomofonów Beninca
Jaki wideodomofon wybrać z oferty Beninca? Dostępne modele to urządzenia z modułem WiFi – wideodomofon WiFi przeznaczony do domów jednorodzinnych oraz model do firm i osiedli mieszkaniowych. Wideodomofony Beninca wykorzystują łączność z domową siecią Wi Fi, łączą się ze smartfonami i tabletami.
Kaseta została wyposażona w kolorową kamerę 640×480 px oferującą wysoką jakość obrazu ze stacji zewnętrznej. Parametry monitora i kamery pozwalają wyświetlać wyraźny obraz, dzięki czemu bez problemu rozpoznasz nadchodzącego gościa.
Wideodomofon jednorodzinny jest wyposażony w jeden przycisk, z kolei model przeznaczony dla firm i osiedli wzbogaciliśmy o klawiaturę numeryczną, która pozwala wybrać numer lokalu w kamienicach, apartamentowcach i biurach.
Urządzenie umożliwia zaprogramowanie do 1200 kodów wejściowych do sterowania bramą lub furtką. W każdym modelu kaseta zewnętrzna została wykonana z solidnej sali nierdzewnej i akrylowego szkła hartowanego.
źródło: Beninca
Komentarze