Wybieramy najlepszy domofon do bloku

Łatwiej jest wybrać domofon do domu jednorodzinnego niż do bloku, w którym mieszkają setki osób. Dokonując wyboru urządzenia należy brać pod uwagę wielkość bloku, a także typ osiedla. Jakie technologie warto rozważyć? Na jakie cechy domofonów zwrócić uwagę? Poznaj odpowiedzi.

Wybieramy najlepszy domofon do bloku

Domofon do mieszkania na osiedlu otwartym

Podstawowe, najkorzystniejsze cenowo są domofony do bloku typu analogowego. Odznaczają się prostą konstrukcją i adekwatną do tego ograniczoną funkcjonalnością. Są to domofony przewodowe, których kable chowa się w ścianie budynku.

Analogowe domofony do bloku najczęściej spotyka w starym budownictwie. Są wystarczające w przypadku niskich bloków z niewielką liczbą mieszkań.

Niestety w porównaniu do nowocześniejszych domofonów cyfrowych mają wady takie jak konieczność otwierania drzwi kluczem (brak panelu do wpisywania kodu do domofonu) czy też problemy z całym domofonem w przypadku niepoprawnego odłożenia słuchawki unifonu przez jednego z mieszkańców bloku.

Obecnie najpopularniejszym wyborem na nowoczesne osiedla otwarte jest domofon do mieszkania w bloku typu cyfrowego. Dzięki panelowi i wyświetlaczowi możliwe jest nie tylko wybranie numeru mieszkania i skontaktowanie się z właścicielem, ale także wpisanie kodu do domofonu przypisanego do konkretnego mieszkania i wejście do budynku.

Dodatkowo cyfrowy domofon do mieszkania w bloku pozwala m.in. na ustawienie interesującego dzwonka, wybranie długości dzwonienia, a nawet maksymalnego czasu rozmowy. Przez cyfrowe domofony do bloku słychać znacznie lepiej niż przez starsze odpowiedniki analogowe, co ma niebagatelne znaczenie w blokach liczących po dziesięć lub więcej pięter.

Jeżeli zarządzasz osiedlem, na którym obecnie znajdują się analogowe domofony do bloku, możesz zmienić je na domofony analogowo-cyfrowe, czyli łączące analogowe unifony w mieszkaniach z nowym cyfrowym bramofonem pozwalającym na wpisywanie kodu.

Hybrydowy domofon na kod zwiększy komfort mieszkańców bloku bez konieczności wykonywania prac montażowych w ich lokalach.

Domofon do mieszkania na osiedlu strzeżonym

Cyfrowy domofon do mieszkania w bloku to dobre rozwiązanie również na zamknięte osiedle strzeżone. W tym przypadku każdy unifon powinien zostać sparowany nie tylko z domofonem bramowym, ale także z domofonem w furtce znajdującej się w ogrodzeniu strzegącym wstępu na osiedle.

Problem może się pojawić w sytuacji, w której osiedle zamknięte obejmuje duży obszar, w związku z czym w ogrodzeniu znajduje się kilka furtek. Jednym z rozwiązań jest połączenie unifonów wyłącznie z domofonem bramowym, domofonu do furtki zaś ze stacją portierską, o ile oczywiście wstępu na osiedle pilnuje ochroniarz (np. przy szlabanie).

Nowoczesny cyfrowy domofon do mieszkania pozwala na otwieranie drzwi do bloku za pomocą indywidualnego kodu przypisanego do lokum, ale nie tylko. Coraz chętniej wybierane są komfortowe domofony do bloku z czytnikiem identyfikatorów (breloków, kart, innych akcesoriów).

Mieszkańcy osiedli strzeżonych, którzy zapłacili za mieszkanie dużo pieniędzy, mogą wręcz oczekiwać tego typu komfortu otwierania drzwi i bezpieczeństwa.

Wyjątkowe domofony do bloku dla mieszkańców o dużych wymaganiach to domofony GSM, w których unifon znajdujący się w mieszkaniu zostaje zastąpiony… telefonem komórkowym lokatora! Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie prowadzenia kabli w ścianach, a jednocześnie zapewnia lepszą jakość dźwięku względem domofonu bezprzewodowego.

Czy warto wybrać domofon z kamerą do bloku?

Odpowiadając na pytanie, jaki domofon do bloku na osiedlu strzeżonym wybrać, nie można zapomnieć o domofonach z panelem do wyświetlania obrazu, czyli wideodomofonach.

W tego typu domofonie bramowym występują nie tylko głośnik i mikrofon, ale także kamera. Mieszkaniec może zobaczyć, kto do niego dzwoni, i zdecydować o otworzeniu furtki/bramy lub nie. Wideodomofon uruchamia kamerę i wyświetla obraz w danym mieszkaniu, jak tylko ktoś zadzwoni pod właściwy numer.

Domofon z kamerą do bloku może pozwalać na uruchomienie kamery z pozycji unifonu, jednak nie jest to szczególnie ważna funkcja na osiedlach, na których żyją setki czy tysiące osób. Jest to opcja atrakcyjna przede wszystkim dla mieszkańców domów, właścicieli firm.

A może domofon bezprzewodowy do bloku?

Jeśli interesuje Cię system przewodowy, musisz zaplanować montaż domofonu na czas realizacji projektu deweloperskiego bądź przygotować mieszkańców bloku na gruntowne prace remontowe.

W niektórych sytuacjach – np. w kamienicach, w których w ogóle nie założono domofonu – lepszym rozwiązaniem może się okazać domofon bezprzewodowy.

Należy jednak pamiętać, że domofon bezprzewodowy do bloku wymaga stałego podłączenia do zasilania energetycznego, a dodatkowo gorzej funkcjonuje w trudnych warunkach pogodowych niż model przewodowy. Jeśli zatem masz wybór, zamontuj na zarządzanym przez siebie osiedlu tradycyjny przewodowy domofon do mieszkania w bloku.

Wiesz już, jaki domofon do bloku na osiedlu otwartym lub zamkniętym Cię interesuje? Sprawdź wysokiej jakości domofony do mieszkania w bloku znanego i cenionego producenta Beninca. Każdy produkowany domofon do mieszkania jest funkcjonalny, trwały, niezawodny, łatwy w obsłudze i estetyczny.

 

źródło: Beninca

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT