Decyzja nie jest łatwa, gdyż obydwie możliwości mają swoje wady i zalety. Na ostateczny wybór często wpływają argumenty finansowe i odpowiedź na pytanie, czy nieruchomość spełnia indywidualne potrzeby.
Jeśli chcesz, by dom w pełni odpowiadał Twoim gustom, nowy budynek będzie doskonałym rozwiązaniem. Układ pomieszczeń, sposób ich doświetlenia i wyposażenie budynku – wszystko to można indywidualnie zaprojektować bez żadnych kompromisów. Bo przecież standardy nowoczesnego domu uległy zmianie.
Stare budynki ze stromymi schodami, małymi pomieszczeniami i rozwiązaniami, które utrudniają dostęp, już nie odpowiadają dzisiejszym czasom. Obecnie modnym i bardzo przyszłościowym trendem jest automatyka budynku.
Takie rozwiązania znacznie łatwiej zastosować w nowych budynkach, gdyż np. niezbędne trasy kablowe można zaprojektować już na samym początku. W świetle zmian klimatycznych coraz ważniejsza staje się także efektywność energetyczna.
Budynki o dobrej izolacyjności cieplnej są przyjazne nie tylko dla środowiska, lecz także dla portfela.
Modernizacja – imponujący przykład
Dzięki oryginalnemu podejściu do designu architekta i inwestorka Erika Werres stworzyła holistyczny projekt zmodernizowanej rodzinnej rezydencji.
Starannie dobrane wykończenia powierzchni profili wielu zróżnicowanych okien w systemach Schüco stały się dla niej punktem wyjścia do opracowania koncepcji wszystkich powierzchni wewnątrz budynku i wokół niego. Efekt jest zarówno spójny, jak i elegancki.
Kiedy modernizacja ma sens?
Tereny na cele budowlane są ograniczone. Wyjątkowo trudno jest znaleźć odpowiednią działkę w obszarach miejskich. Dlatego zakup istniejącego budynku jest dobrym rozwiązaniem. Decydującą rolę w tym przypadku odgrywa jego stan techniczny.
Aby dowiedzieć się, czy remont domu wchodzi w grę, warto przed zakupem zasięgnąć opinii rzeczoznawcy, który stwierdzi, jakie prace będą konieczne i oszacuje ich koszty. Inwestor może również wprowadzić własne zmiany.
Można wyburzyć niektóre ściany, wyremontować łazienkę lub rozbudować dom. Nie trzeba robić wszystkiego za jednym razem. Można przeprowadzać prace stopniowo, w zależności od dostępnego budżetu.
Co więcej, właściciele mogą korzystać z ogrodu, gotowego podjazdu czy garażu, których realizacja byłaby dodatkowym wydatkiem w przypadku budowy nowego domu.
Jeśli właściciele budynku planują jego modernizację, której celem jest także zmniejszenie zapotrzebowania na energię, mogą ubiegać się o dofinansowanie. Na korzyść remontu mogą także przemawiać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które niekiedy przewidują inne warunki dla budynków nowych i już istniejących.
źródło i zdjęcia: Schüco
Komentarze