Jakie okna wybrać do domu pasywnego?

Obecnie w branży budowlanej kładzie się duży nacisk na kwestię energooszczędności. Deweloperzy starają się wyeliminować ryzyko straty ciepła poprzez wybór wysokiej jakości drzwi i okien. Z jakich materiałów powinna być wykonana stolarka, aby jak najlepiej izolowała budynek?

Jakie okna wybrać do domu pasywnego?

Budownictwo pasywne - najważniejsze informacje

Nowoczesnym podejściem do każdej dziedziny życia jest wydajność i oszczędność. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa. Często lepiej jest zainwestować na etapie budowy, żeby kolejne lata, a nawet dekady żyć taniej.

Oszczędność jest tutaj nie tylko finansowa. Mniejsze zużycie gazu, wody i prądu wynika również z zastosowania idei budownictwa pasywnego. Odpowiednio zaprojektowany dom będzie na tyle wydajny, że nie będzie potrzebował rozbudowanego systemu grzewczego, a jedynie systemy wspomagające. Najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie w utrzymaniu takiego założenia jest szczelność cieplna. Oprócz odpowiedniej warstwy izolacyjnej z grubego styropianu, ułożonego w sposób szczelny, czyli nietworzący mostków cieplnych, bardzo ważnym elementem wydajności cieplnej są okna i drzwi.

Przekrój przez ramę okna PURO PASSIVE fot. Sokółka Okna i Drzwi

Rola okien w budownictwie pasywnym

Okna muszą spełniać rygorystyczne normy, aby mogły zostać nazwanymi energooszczędnymi, a już tym bardziej pasywnymi. Jeśli zapewnimy sobie odpowiednio szczelną izolację wykonaną z grubego styropianu, a ściany wykonane będą z betonu o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, naturalnym krokiem będzie zastosowanie odpowiednich okien. Ich rola jest więc ogromna. Nie tylko estetyka jest tutaj ważna. Również jakość i rozmieszczenie okien w domu jest bardzo istotne. Słońce zapewnia naturalne i darmowe ciepło. Im więcej okien znajdzie się od strony południowo-zachodniej i południowo-wschodniej, tym więcej w słonecznym dniu dostanie się darmowej energii cieplnej.

Analogicznie, mniej okien powinno znajdować się od strony północnej, gdzie straty ciepła są większe. Gotowe projekty domów renomowanych firm architektonicznych stosują tę zasadę. Pozostaje tylko odpowiednie zaplanowanie miejsca i orientacji budowy. Im większe okna z odpowiedniej strony geograficznej, tym większa oszczędność cieplna. Oprócz tego muszą one spełniać normy energetyczne i izolacyjne.

Warto zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła

Czym jest współczynnik przenikania ciepła? To właśnie cecha zamknięta w tajemniczej liczbie, która ma bezpośredni wpływ na długofalowe koszty eksploatacyjne domu. Współczynnik przenikania ciepła U określa, ile energii w watach przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody budowlanej, takiej jak ściany, dach, drzwi i okna, w przypadku gdy różnica temperatur z obu stron wynosi 1 kelwin. Przedstawia się go w następującej jednostce – W/(m ²*K). Krótko mówiąc – im mniejszy współczynnik, tym lepiej.

Dobrym wynikiem, które osiągają okna znanych na polskim rynku marek, to ok. 1 W/m²K. Nasze okna do domu pasywnego Puro Passive szczycą się współczynnikiem przenikania ciepła zaledwie 0,68 W/m²K. Potwierdza to certyfikat niezależnej placówki badawczej Passive House Institut w Darmstadt. To czyni je idealnym wyborem dla domu w standardzie pasywnym.

źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE