Które okna wybrać - drewniane czy z PCV?

Jeszcze kilkanaście lat temu plastikowe tamy okien kojarzone były z nowoczesnością, z kolei drewniane łączone były ze starym budownictwem. Trendy się jednak zmieniły i o ile okna z PCV nadal dominują jako tańsza alternatywa, tak drewniane ramy stały się obiektem pożądania. Które z nich są lepsze - drewniane czy plastikowe?

Które okna wybrać - drewniane czy z PCV?

Głównym czynnikiem stojącym za wyborem okien z PCV jest cena - ramy okienne wykonane z tworzywa sztucznego to stosunkowo tanie rozwiązanie. Dodatkowo łatwo je wyczyścić i konserwować. 

Z kolei ramy drewniane naturalnie będą dopasowywać się do drewnianych mebli, a także nadadzą charakteru całemu wnętrzu. Są niestety droższe od odpowiedników z PCV. 

O czym pamiętać podczas wybierania okien z PCV?

Jakie wady mają okna PCV? Przede wszystkim surowiec, z którego powstają, jest podatny na wpływ wysokich temperatur i rozszerza swoją objętość.

W praktyce oznacza to, że w wyniku działania czynników zewnętrznych, w tym promieni słonecznych, okna mogą się odkształcać.

Przy montażu należy więc pamiętać o tym, by zapewnić swobodny ruch spowodowany rozszerzalnością liniową materiału. Każdy milimetr jest w cenie!

Okna drewniano aluminiowe Puro fot. Sokółka Okna i Drzwi

Drewno w porównaniu do plastiku ma prawie dziesięciokrotnie niższy współczynnik rozszerzalności liniowej.

Dla drewna wynosi on 9 x 10-6/K, a dla plastiku – 70 x 10-6/K.

Konkretne wartości zależą między innymi od koloru ram okiennych.

Ciemne nagrzewają się prawie dwukrotnie mocniej – białe osiągają temperaturę około 40°C, ale już brązowe nawet do 70°C.

Odpowiednio wybrane i prawidłowo zamontowane okna plastikowe zachowują swoje właściwości przez wiele lat.

Jednak jeżeli ulegną uszkodzeniu, naprawa bywa niemożliwa lub nieopłacalna i takie okna trzeba wymienić na nowe.

O czym pamiętać wybierając okna z drewna?

W przeciwieństwie do ram wykonanych z plastiku drewniane okna nie ulegają zniekształceniom pod wpływem ciepła.

Co więcej, zapewniają doskonałą izolacyjność cieplną, perfekcyjną szczelność i pełną odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Mają też jeszcze jedną, ogromną zaletę. Podczas gdy okna plastikowe produkowane są masowo, zwykle w formacie prostokątów i kwadratów, okna drewniane mogą przybrać dowolny kształt - nawet trójkątny czy wielokątny.

Okno drewniane Elite 92 fot. Sokółka Okna i Drzwi

Oknom wykonanym z drewna należy poświęcić nieco więcej uwagi niż tym z plastiku. Muszą być regularnie konserwowane, aby nie ulec zniszczeniom.

Łatwo można przedłużyć ich żywotność i ładny wygląd, stosując zapobiegawczo środki ochronne.

Przynajmniej raz w roku warto dokładnie je oczyścić i sprawdzić, czy wierzchnia warstwa nie została uszkodzona, a jeśli tak, dokładnie ją zabezpieczyć specjalnym preparatem.

Warto też zastosować specjalne środki chroniące przed wilgocią.

Co zrobić, gdy okna drewniane nie pasują do charakteru elewacji, ale nie chce się rezygnować z reszty ich zalet?

Do takich zadań specjalnych idealnie nadają się okna drewniano-aluminiowe. Aluminium perfekcyjnie komponuje się z fasadą budynku, a drewniane wykończenie zapewnia cudowny, naturalnie ciepły klimat w środku domu.

Za pomocą specjalnych lakierów można dowolnie zmienić kolor drewnianych okien.

Które okna są lepsze - drewniane czy z PCV?

Okna plastikowe to tańsze rozwiązanie, które z tego względu jest często wybierane.

Sprawdzą się u osób stawiających na chłodny minimalizm, które nie lubią poświęcać wiele czasu na prace porządkowe i nie mają nic przeciwko produktom masowej produkcji.

Należy uważać na uszkodzenia ram, gdyż większości z nich nie da się naprawić.

Okna drewniane Style 68 fot. Sokółka Okna i Drzwi

Okna drewniane to produkt dla tych, którzy stawiają na indywidualizm i ekologię oraz pragną, by ich wnętrze prezentowało się luksusowo.

Tworzą doskonałą harmonię z drewnianymi meblami. Miłośnicy natury będą zachwyceni starannym wykonaniem ram oraz wieloletnią historią, jaką kryje w sobie każdy drewniany słój.

Im więcej naturalnych materiałów w pomieszczeniu, tym lepszą energię wyczuwamy, a to właśnie jej potrzebujemy, gdy wracamy zmęczeni do domu.

To rozwiązanie lepiej sprawdzi się też w sytuacji, kiedy okno zajmuje dużą powierzchnię - drewno to niezwykle wytrzymały materiał.

Takie okna są droższe, ale z pewnością warte swojej ceny.

Wymagają konserwacji, jednak jeśli o nie zadbamy, będą wyglądać przepięknie przez lata.

Okna drewniane Elite 92 fot. Sokółka Okna i Drzwi

A który wariant wygrywa, jeśli chodzi o szczelność - okna PCV czy drewniane?

W początkowym okresie użytkowania trudno określić zwycięzcę - kwestia minimalnej szczelności jest odgórnie określona przez normy, które musi spełnić każdy produkt przeznaczony do sprzedaży.

Jednak w związku z gorszym współczynnikiem rozszerzalności liniowej, z biegiem lat okna PCV zaczynają tracić swe właściwości – zimą się kurczą, a latem rozszerzają – przez co ich szczelność jest gorsza niż w przypadku okien drewnianych.

źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT