Czy warto zdecydować się na szprosy w swoim domu?

Szprosy, nazywane są inaczej szczeblinami, to listwy dzielące powierzchnię szyby na kilka mniejszych części, na tak zwane kwatery.

Czy warto zdecydować się na szprosy w swoim domu?

Dekoracja czy zbędny dodatek, czyli szprosy w oknach

Szczebliny były kiedyś niezwykle popularne, głównie ze względu na brak dużych tafli szkła. Obecnie ich funkcja ogranicza się do względów dekoracyjnych.

Rodzaje szprosów:

  • Szprosy konstrukcyjne – są element konstrukcyjnym okna i dzielą szybę na mniejsze części. Wzmacniają i usztywniają konstrukcję okna. 
  • Szprosy wewnątrzszybowe – umieszczone są wewnątrz szyby zespolonej (stanowią element pakietu szybowego). To rozwiązanie pozwala na zachowanie gładkiej powierzchni szyby, co za tym idzie nie utrudnia mycia okien.
  • Szprosy naklejane (wiedeńskie) –  charakteryzują się prostym montażem, sprzedawane są w formie listewek dopasowanych do ram okna. Poszczególne elementy nakleja się po prostu z dwóch stron szyby. Wypukłości, które tworzą utrudniają mycie okien. 

Dopasowanie szpros do okna

Szprosy przeznaczone są dla osób, którym zależy na dodatkowym aspekcie dekoracyjnym okien. Szczeliny w szczególności pasują do budynków o charakterze pałacowym, dworkowym i zabytkowym. Sprawdzą się także w nowoczesnym budownictwie, jednak muszą być one dobrze dobrane.

Dla przykładu, loft w połączeniu ze szprosami w oknach, zyska wyjątkowy charakter. Szprosy mogą także dzielić szybę na kwatery w różnym kształcie. Powyginane w łuki czy koła lub połączone pod nietypowymi kątami, sprawią, że dane okno nabierze naprawdę finezyjnego charakteru.

Źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE