Efektywne rekuperatory decentralne

Nieustanne dążenie do zmniejszenia zużycia energii, powoduje coraz większy nacisk na energooszczędność stawianych budynków. Wraz ze wzrostem izolacyjności przegród budynku czyli redukcji strat powodowanych przez wymianę ciepła z otoczeniem, w bilansie energetycznym coraz większy udział ma ciepło konieczne do ogrzania powietrza wentylacyjnego.

Efektywne rekuperatory decentralne

Odpowiednia ilość świeżego powietrza jest konieczna nie tylko do prawidłowego funkcjonowania człowieka, ale również zapobiega wykraplaniu się wilgoci i rozwojowi mikroorganizmów i grzybów.

W klasycznych rozwiązaniach powietrze z wnętrza budynku jest usuwane, a świeże powietrze wentylacyjne musi zostać ogrzane do temperatury gwarantującej komfort osobom przebywającym w pomieszczeniach.

O ile na etapie projektowania, oraz stawiania nieistniejącego budynku można stosunkowo łatwo zaprojektować i zainstalować system wentylacji z odzyskiem ciepła to w przypadku istniejących zabudowań nie zawsze jest to możliwe.

Efektywnym, prostym w montażu i obsłudze rozwiązaniem są rekuperatory decentralne, mające zastosowanie zarówno w modernizowanych jak i powstających budynkach mieszkalnych i użytkowych.

Rekuperator docentralny bez potrzeby instalacji wentylacyjnej

Centralna rekuperacja jest najlepszym rozwiązaniem, stwierdzi to każdy uczciwy instalator, nie będziemy przekonywać, że jest inaczej.

Natomiast istnieją przeszkody, które w niektórych sytuacjach nie pozwalają na montaż tradycyjnego rekuperatora, np. brak miejsca na rozsądne poprowadzenie kanałów wentylacyjnych.

Co w takim wypadku, rezygnować całkowicie z rekuperacji? Według kierownika firmy Alnor Systemy Wentylacji Artura Kołacza, we wspomnianym powyżej przypadku, powinno się rozważyć zastosowanie decentralnego rekuperatora, który nie potrzebuje instalacji wentylacyjnej, ponieważ jest montowany bezpośrednio w ścianie.

Jak działa rekuperator docentralny?

Podstawowymi elementami decentralnego rekuperatora jednorurowego są ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator rewersyjny oraz filtr powietrza.

Praca urządzenia odbywa się w dwóch etapach, następujących co 70 sekund. W pierwszym powietrze jest wydmuchiwane, przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności.

Gdy wymiennik się nagrzeje urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku.

Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza.

Najbardziej efektywne użytkowanie uzyskuje się przy wykorzystaniu pary jednostek w sąsiednich pomieszczeniach połączonych za pomocą regulatora.

Pozwala to na naprzemienną pracę – podczas gdy jeden z rekuperatorów pracuje w trybie wywiewu, w drugim świeże powietrze jest nawiewane  do wnętrza budynku zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.

Bezawaryjna praca = komfort użytkowania

Zastosowane w urządzeniu materiały pozwalają na jego bezawaryjną pracę w szerokim zakresie temperatur, od -20 do nawet 50°C doskonale sprawdzając się w naszym klimacie.

Konstrukcja wentylatora pozwala natomiast na niezwykle ciche i komfortowe użytkowanie.

Poziom dźwięku wynosi zaledwie 15 dB przy wydajności 20 m3/h, 21 dB przy 40 m3/h, oraz 29 dB przy wydajności nominalnej 60 m3/h. Jednostka może zostać zainstalowana w pomieszczeniu o dowolnym przeznaczeniu, bez negatywnego oddziaływania na przebywające w nim osoby.

Urządzenie przebadano w laboratorium TÜV Rheinland według wymogów ISO 5801, co gwarantuje rzetelność przedstawionych danych o zużyciu energii i wydajności, oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Wentylator zaprojektowano i testowano zgodnie z europejską dyrektywą niskonapięciową i normą EN60335-2-80 aby przystosować jednostkę do bezpiecznej pracy w warunkach domowych.

Ze względu na zwartą, jednorurową budowę, montaż w istniejących budynkach jest niezwykle prosty i nie wymaga prowadzenia rozległych prac budowlanych.

Nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję budynku i rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, prace ograniczają się do wykonania odpowiednich otworów wewnątrz ściany.

źródło i zdjęcie: Alnor

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT