"Czysta Energia dla wszystkich" - największy pakiet legislacyjny dla energetyki

Komisja Europejska wydała dokument "Czysta energia dla wszystkich". Jest to największy pakiet legislacyjny w historii polityki energetycznej. Wraz z innymi propozycjami legislacyjnymi będącymi w przygotowaniu, 90 proc. europejskich ramowych regulacji w dziedzinie energii zostanie zweryfikowanych i ukształtuje europejski rynek energii na następne 10-15 lat.

"Czysta Energia dla wszystkich" - największy pakiet legislacyjny dla energetyki

Z biznesowego punktu widzenia, można tylko pogratulować tego zdecydowanego ruchu, który prowadzi do wypełnienia Porozumienia Paryskiego. Ambitne regulacje są tym, czego potrzeba do wdrożenia istniejących już technologii, poprawiających jakość życia obywatelom w miastach na całym świecie.

W pakiecie legislacyjnym efektywność energetyczna jest uwzględniona w szczególny sposób. To dobra wiadomość dla Europy i dobra wiadomość dla rozwoju. Koszty inwestycyjne nigdy nie były niższe; stoimy przed historyczną szansą, aby odblokować inwestycje. UE nie powinna się obawiać skorzystania z tej okazji, przyjmując ambitne ramowe regulacje, w tym bardziej ambitny cel efektywności energetycznej - 40% do roku 2030. Decydenci muszą dać silne sygnały dla rynku w celu przyspieszenia i zwiększenia skali nakładów inwestycyjnych.

Proponowana w pakiecie zmiana dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mierzy się z ważnym mankamentem - zapomnianym wymiarem efektywności energetycznej: optymalizacji lub braku optymalizacji systemów technicznych budynku: systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody. Efektywność tę można zapewnić dzięki automatyzacji i regulacji instalacji bez względu czy ciepło pochodzi z pieca czy z odnawialnego źródła energii. Związane z tym inwestycje są niskie, zysk szybki, a zwrot z inwestycji wysoki. Proponowane rozwiązania mogą pomóc budować w przyszłości inteligentne budynki. Ale obywatele UE potrzebują wymiernych korzyści już teraz: 50 do 100 mln z nich nadal nie jest w stanie kontrolować swoich wydatków na ogrzewanie, ze względu na brak urządzeń do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ci właśnie obywatele powinni być w centrum uwagi nowej regulacji.

UE musi być liderem tworzenia podstaw prawnych pozwalających na inteligentną modernizację  zasobów budowlanych, przygotowaną na wpływ rewolucji cyfrowej. Wierzymy, że inteligentne i połączone budynki mogą przynieść ogromne korzyści dla Europy i dla mieszkańców w postaci przystępnych kosztów energii oraz komfortu i dobrego samopoczucia. Cyfryzacja w obszarze budownictwa napędzi rozwój innowacji i nowe modele biznesowe oraz zapewni Unii Europejskiej konkurencyjność.

Polska ma przed sobą długą drogę w stronę transformacji energetycznej. Polskie systemy grzewcze są przestarzałe, najczęściej stosowane rozwiązania są oparte na spalaniu węgla, a prawidłowa regulacja temperatury dotyczy niecałych 30% wszystkich budynków. Według raportu przygotowanego przez BPIE zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne. Liczby te pokazują, jak wiele mamy do zrobienia dlatego tym bardziej pozytywnie przyjmujemy przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny, który nie tylko prowadzi do rozwoju inżynierii w Europie, ale też realizuje ustalenia Porozumienia Paryskiego, powiedział Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.

źródło: Danfoss
zdjęcie: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT