Jaka będzie branża grzewcza w 2016 roku?

Rok 2015 upłynął branży grzewczej pod znakiem przygotowań do wprowadzenia Dyrektywy ErP. Pojawiło się wiele nowych urządzeń, a producenci prześcigali się w akcjach promocyjnych na kotły, których nie mogą już sprzedawać. Jaki będzie zatem rok 2016?

Jaka będzie branża grzewcza w 2016 roku?

Pierwszy rok z ErP

Wpływ Dyrektywy ErP na rynek zaznaczy się w drugim kwartale nowego roku. Przez pierwszych kilka miesięcy 2016 roku kotły wyłączone przez Dyrektywę a zgromadzone w dystrybucji mogą być sprzedawane aż do wyczerpania zapasów. Co więcej, kotły klasyczne są tańsze, więc trafiały często do użytkowników kierujących się niższą ceną. Teraz ta grupa odbiorców zapewne skupi się na najtańszych kotłach kondensacyjnych lub semi-kondensacyjnych. Oby nie przyniosło to znacznego obniżenia jakości i funkcjonalności tych urządzeń. Niektórzy producenci mogą upatrywać w tym swojej szansy na obniżenie kosztów produkcji.

Dyrektywa wymaga tez poprawy efektywności pomp ciepła i zasobników c.w.u., więc trwałym trendem będzie technologiczny rozwój także tych urządzeń. W latach późniejszych Dyrektywa będzie też dotyczyć kotłów stałopalnych, co powinno spowodować dalsze ograniczenie niepożądanych emisji i poprawę jakości tych urządzeń.
Branża OZE w naturalny sposób skorzysta na wprowadzeniu Dyrektywy. Nowe szanse i potencjał rynkowy otwiera się przed pompami ciepła, rozwiązaniami hybrydowymi i w przyszłości kogeneracyjnymi. Moda na oszczędność i samowystarczalność w produkcji energii elektrycznej i systemie ogrzewania jest już trwałym trendem, niska cena przestaje być jedynym faktorem wyboru i decyzji inwestycyjnej. Oczywiście inne trendy będą w budownictwie nowych obiektów, a inne na rynku modernizacji instalacji, gdzie często spotykamy ograniczenia istniejącej konstrukcji budynku, ale docelowo wszyscy na tym skorzystają. Albo czynnie - użytkując bardziej efektywne urządzenia, albo biernie - oddychając czystszym powietrzem.

Finansowanie wymiany urządzeń grzewczych

Rok 2016 będzie kolejnym rokiem walki ze smogiem. Ustawa antysmogowa dała samorządom realne narzędzie do tworzenia regulacji na temat tego, jakim paliwem czy za pomocą jakiego kotła będzie można ogrzewać domy w danym mieście czy gminie. To, czy miasta z niej skorzystają, to na razie zagadka, ale trzeba pamiętać, że według statystyk to właśnie ogrzewanie gospodarstw domowych jest w prawie 90% przyczyną zanieczyszczeń powietrza.

To, czy inne miasta pójdą drogą Krakowa, Wrocławia czy Warszawy w walce ze smogiem, nie jest oczywiste. Wiadomo jednak, że w obecnej perspektywie finansowej UE i krajowych funduszach środowiskowych znajdują się środki na wymianę starych kotłów i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Branża grzewcza prawdopodobnie skorzysta na tych programach, zachęcając swoich Klientów do wymiany urządzeń w ramach dotacji czy preferencyjnych pożyczek.

Rok 2016 będzie wyjątkowo bogaty w programy krajowe i europejskie. Obok znanej powszechnie Kawki będzie funkcjonował program Lemur dla budynków użyteczności publicznej, Ryś wspierający termomodernizację budynków jednorodzinnych czy Bocian dla zwiększenia produkcji energii z instalacji wykorzystujących OZE. Możliwości będzie naprawdę dużo.

źródło i zdjęcie: De Dietrich

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT