Wentylacja przez przewietrzanie: kosztowny nawyk

Przed laty, gdy zużycie energii nie było mierzone, a opłaty z tym związanie miały niewiele wspólnego z rachunkiem ekonomicznym, mogło się wydawać, że okresowe otwieranie okien jest najlepszym sposobem by zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja przez przewietrzanie: kosztowny nawyk

Obecne wymagania energetyczne stawiane budynkom sprawiają, że wyłącznie automatyczne systemy wentylacji są w stanie zapewnić wymagany standard. Poza wszelką wątpliwością pozostaje fakt, że użytkownicy nie mogą samodzielnie decydować o intensywności wymiany powietrza w pomieszczeniu. W systemie wentylacji przez przewietrzanie ilość doprowadzanego powietrza jest albo zbyt mała (zbyt krótki czas wietrzenia lub niewystarczająca liczba wentylowanych pomieszczeń), lub zbyt duża (powodująca duże straty energii w okresie grzewczym).

Na przykład, przy temperaturze zewnętrznej 5°C i wewnętrznej 21°C, otwarcie okna przez 10 minut, to zużycie energii na poziomie 10 kW/h, co w przypadku ogrzewania elektrycznego oznaczałoby koszt ok. 4,50 zł. 

Otwarcie okna na 10 min. w okresie grzewczym = 4,5 zł* * Przy założeniu kosztu 1 kWh = 0,45 zł, temperatury wewnętrznej 21°C i zewnętrznej 5°C.

Jedynym sposobem by uniknąć przypadkowych, nadmiernych kosztów jest system wentylacji automatycznej, który niweluje potrzebę otwierania okien, przyczyniając się do zwiększenia oszczędności energii w okresie grzewczym. 

źródło i zdjęcia: AERECO WENTYLACJA


Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT