BUDMA w nowej formie

W jaki sposób kreować przestrzeń i budynki tak, aby z czasem kształtowały one nas samych? Na to pytanie odpowiedzi udzielą Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, które rozpoczną się 11 marca i potrwają do 14 marca 2014 r.

BUDMA w nowej formie

O tym jak istotnym elementem naszego otoczenia jest architektura niech świadczy choćby fakt, że największe i najważniejsze w Polsce targi budownictwa BUDMA zyskały rozszerzoną nazwę - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury. Nie jest to żadna nowość, ale chęć jeszcze wyraźniejszego podkreślenia architektury jako niezwykle ważnej części całego procesu budowlanego.

W ramach Forum Architektury kontynuowany będzie projekt Strada di Architettura, specjalnej ścieżki zwiedzania dla architektów i projektantów, służącej m.in. do pokazania bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury, a producentami materiałów budowlanych. W połączeniu z licznymi debatami, konferencjami i spotkaniami z autorytetami architektury, Strada di Architettura to obowiązkowy punkt zwiedzania targów BUDMA dla każdego architekta.

Gwiazdą światowej architektury

Tradycyjnie już, podczas targów będzie można spotkać się z gwiazdą światowej architektury. Tym razem przed szerokim audytorium, swoją wizję kształtów architektonicznych otaczającej nas rzeczywistości przedstawi fiński architekt, Prezes Fińskiego Stowarzyszenia Architektów, Przewodniczący Jury International Architecture Awards z 2009 - Rainer Mahlamäki. Znany z takich realizacji jak np. budynku Muzeum Lasu w fińskim rejonie Punkaharju, Biblioteki Miejskiej w Vaasa, ale przede wszystkim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Gościem BUDMY będzie również określający siebie mianem architekta działającego na skraju architektury, wzornictwa i sztuki, projektant Domu Kereta, jednego z najwęższych domów na świecie, Jakub Szczęsny.

W zdrowej przestrzeni, zdrowy duch

Dobre miasta to takie, w których mieszkańcom żyje się dobrze. To zrównoważony rozwój, przyjazny transport publiczny, wysoka jakość przestrzeni publicznych, powiedział Vincent Guallart, architekt miasta Barcelona. Powyższe hasła są jak mantra dla współczesnych badaczy rozwoju ośrodków miejskich, dziennikarzy, architektów, urbanistów. Rzeczywistość w wielu przypadkach odbiega jednak znacznie od idei miasta przyjaznego, gdzie architektura powstaje przede wszystkim z myślą o ludziach, o tym aby służyła jak najbardziej funkcjonalnie, wyznaczając w pewnym sensie jakość życia mieszkańców. W jaki sposób kreować przestrzeń
i budynki tak, aby z czasem kształtowały one nas samych? Na to pytanie odpowiedzi będzie można szukać podczas targów BUDMA gdzie stworzona zostanie specjalna przestrzeń pt. "Uzdrawianie architektury" organizowana przez wydawnictwo RAM, wydawcę magazynu "Architektura&Biznes".

W ramach przestrzeni proponowana jest również debata, która ma na celu pobudzenie dyskusji na temat kondycji przestrzeni publicznej zurbanizowanych zespołów takich jak osiedla, małe i duże miasta z udziałem wybitnych specjalistów z dziedzin techniki i technologii służących realizacji współczesnej architektury i urbanistyki.

Jak pogodzić wymogi współczesnej technologii organizacji pracy czy ekonomi z wymaganiami humanitarnymi, przyjaznymi człowiekowi, warunkom pracy? Tak sformułowane pytanie zostanie postawione uczestnikom konkursu "Uzdrawianie Architektury - open space w obiektach publicznych i usługowych". Przed nimi zatem wymagający temat, który powinien być rozpatrywany w kontekście obiektów takich jak np. galerie handlowe, banki czy biurowce, które często nie zapewniają zdrowych warunków do pracy ludzi i wpływającymi negatywnie na psychiczną sferę pracowników.

Strefa Testów - Przetestuj urządzenia i materiały budowlane

Strefa Testów - to tutaj każdy ze zwiedzających będzie miał okazję własnoręcznie przetestować urządzenia i materiały budowlane i dowiedzieć się o najlepszym sposobie ich zastosowania pod okiem specjalistów. Ogromne zainteresowanie jakim cieszyła się Strefa Testów w poprzedniej edycji targów skłoniło organizatorów do znacznego powiększenia powierzchni strefy, która w tym roku zaprezentuje ofertę zdecydowanie większej liczby wystawców w pawilonie nr 2 (ponad 3 krotnie większa ekspozycja w stosunku do ubiegłej edycji targów BUDMA).

Targi CBS - Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne

Istotnym elementem bloku targów BUDMA jest również jedyna w Polsce ekspozycja produktów i oferty firm zajmujących się tematyką infrastruktury sportowej. Targi CBS - Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne, bo o nich mowa, skierowane są głównie do przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz inwestorów, którzy planują budowę czy też modernizacje obiektów sportowych od boisk piłkarskich poprzez baseny, parki sportowe lub place zabaw. Szeroka oferta wystawców targów CBS to znakomita okazja aby w jednym miejscu i czasie zapoznać się z najnowszymi trendami oraz technologiami obowiązującymi w zakresie budownictwa sportowego. To właśnie podczas targów CBS będzie można porównać oferty kilkudziesięciu najbardziej liczących się w tym sektorze firm, a także nawiązać bezpośredni kontakt z ich przedstawicielami i rozwijać sportową mapę Polski.

Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI

Żywy ogień na targach i woda zaklęta w ceramice to kolejne propozycje dla architektów i projektantów wnętrz, które będzie można zobaczyć podczas marcowej BUDMY. Poznań to jedyne miejsce na polskiej mapie wydarzeń targowych, gdzie podziwiać można ekspozycje płonące żywym ogniem, za sprawą Międzynarodowych Targów Kominkowych KOMINKI. Po raz pierwszy podczas targów BUDMA jeden z pawilonów będzie przykuwał uwagę i nęcił przyjemnym ciepłem i blaskiem płomieni mając na celu zaproponowanie idei wykorzystania kominków w budynkach już na etapie projektowania.

Salon Łazienek i Wellness AQUA-SAN

Podobny cel przyświecać będzie równie atrakcyjnemu i dającemu praktycznie nieograniczone możliwości designerskie Salonowi Łazienek i Wellness AQUA-SAN. Tematyka Salonu przedstawi m.in. ceramikę sanitarną, armaturę, płytki ceramiczne, kabiny prysznicowe, sauny, wellness oraz akcesoria łazienkowe. Jak zapowiadają firmy biorące udział w Salonie, będzie to wydarzenie, które na długo zostanie w pamięci każdego, który odwiedzi tę część ekspozycji targów BUDMA 2014.

Targi Branży Szklarskiej GLASS

Coraz szersze spektrum możliwości wykorzystania surowca, który dzięki swojej nieprzeciętnej uniwersalności, daje wręcz nieograniczone możliwości zastosowania - tak pokrótce można scharakteryzować Targi Branży Szklarskiej GLASS. W nowoczesnych wnętrzach szkło stanowi istotny element aranżacji i wyposażenia. Samoczyszczące się fasady, ograniczenie zużycia energii, ochrona przed włamaniem, czy po prostu zredukowanie hałasu to tylko kilka przykładów - dzisiejsze technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na wiele. O tym jak zostanie wykorzystane decyduje w obecnych czasach już tylko wyobraźnia projektanta czy też architekta, a najnowsze propozycje branży szklarskiej, skierowane między innymi właśnie do nich, będzie można zobaczyć w ramach bloku targów BUDMA.

źródło: BUDMA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT