Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Dlaczego warto zastosować w swoim domu ogrzewanie pompą ciepła? Pomijając argumenty związane z modą i ekologią - odpowiedź jest jedna - jest to najtańszy sposób ogrzewania domu. O tym, ile należy zainwestować, aby tanio ogrzewać swój dom, można przeczytać w numerze specjalnym "Budujemy Dom".

Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Dom energooszczędny staje się już standardem budowlanym. Wyjątkowo zgodne są tu interesy jednostki i społeczeństwa. Inwestor powinien dbać o rozwiązania
energooszczędne, bo chodzi o jego pieniądze, o mniejsze koszty eksploatacji domu. Ale liczy się także dążenie do powstrzymania społecznie zgubnych skutków nadmiernego zużycia paliw.

Najważniejsza jest dobra termoizolacja, a więc dbałość o to, by dom nie tracił energii cieplnej. W dobrze izolowanym, szczelnym domu, znaczący jest udział wentylacji jako drogi, którą ucieka ciepło. Niezbędny jest więc odzysk tego ciepła, czyli rekuperacja. Gdy już dobrze zadbamy, by ciepła nie trwonić, to trzeba się zatroszczyć o wysoką sprawność wytwarzania ciepła. Tu nie mają sobie równych kotły kondensacyjne. Lepsze może być tylko ogrzewanie za pomocą pompy ciepła.

Jeśli do działki doprowadzony jest gaz ziemny to wybór pompy ciepła jest dyskusyjny. Jeśli mamy do dyspozycji pozostałe paliwa - wybór taki jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony.

Koszty ogrzewania pompą ciepła to od 1500 do 2500 zł rocznie za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4-osobowej, zamieszkującej dom o powierzchni 150 m2. To niewiele - w porównaniu z kosztami ogrzewania gazem, olejem opałowym oraz prądem elektrycznym.

Ile należy zainwestować, aby tak tanio ogrzewać swój dom? Łączny koszt urządzeń (z instalacją źródła dolnego) to od 40 do 60 tys. złotych. Z pozoru to dużo. Porównując to jednak z kosztami zainstalowania gazowego kotła kondensacyjnego i budowy przyłącza - instalacja z pompą ciepła może być droższa o zaledwie 10 do 20 tys. złotych. Zakładając, że ogrzewanie gazem jest dwukrotnie droższe, czas zwrotu inwestycji może wynosić kilka lat. Jeśli porównać przedstawione wyliczenia do kosztów ogrzewania pozostałymi paliwami, to zastosowanie pompy ciepła okaże się jeszcze bardziej opłacalne.

Zapraszam do lektury tego numeru specjalnego, powstałego na podstawie cyklu artykułów publikowanych w miesięczniku BUDUJEMY DOM.

Ernest Jagodziński, Redaktor naczelny

Wydanie specjalne Budujemy Dom można kupić na stronie https://ulubionykiosk.pl/

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT