Targi odbędą się w dniach 17-18 kwietnia 2013 r., a weźmie w nich udział 103 wystawców z 8 krajów - Niemiec, Belgii, Czech, Austrii, Francji, Danii, Litwy i oczywiście Polski. Zaprezentują oni w targowych halach sieci gazowe, urządzenia, stacje oraz odbiorniki gazowe, aparaturę kontrolno-pomiarową w gazownictwie czy też automatykę przemysłową dla gazownictwa. Nie zabraknie też prezentacji firm zajmujących się bezpieczeństwem w gazownictwie czy ochroną środowiska. EXPO-GAS to także urządzenia, materiały i osprzęt do budowy i wyposażenia gazociągów, stacji redukcyjnych i tłoczni gazu.
Poprzednia edycja EXPO-GAS cieszyła się dużym zainteresowaniem - wystawę odwiedziło ponad 3000 zwiedzających, ofertę handlową na powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych przedstawiło około 100 wystawców. W 2007 r. wystawa EXPO-GAS liczyła zaledwie 70 wystawców. Ekspozycję odwiedziło wówczas 1382 gości. Widoczny i dynamiczny rozwój świadczy nie tylko o potrzebie organizowania tego typu spotkań, ale także o umacniającej się pozycji branży.
Mocną stroną wystawy EXPO-GAS są interesujące konferencje, warsztaty oraz referaty. W dniu 17 kwietnia odbędzie się konferencja pt. "Miniona dekada branży - ocena i prognozy" organizowana przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Podczas konferencji zostaną poruszone tematy dotyczące między innymi - poszukiwania i wydobywania gazu, magazynowania, przesyłki, dystrybucji oraz gazu niekonwencjonalnego. Wykłady przeprowadzi wykwalifikowana kadra naukowców: Profesor Andrzej Osiadacz z Politechniki Warszawskiej, Profesor Stanisław Rychlicki z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, dr Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych oraz Cezary Mróz z SANITGAZ CM Sp. z o.o.
W dniu 18 kwietnia Izba Gospodarcza Gazownictwa zaprasza na warsztaty szkoleniowe pt. "Standardy Techniczne Izby Gospodarczej w działalności przedsiębiorstw gazowniczych".
Tematami warsztatów podczas targów EXPO-GAS będą między innymi:
- Plany standaryzacji Izby Gospodarczej Gazownictwa na lata 2013 - 2014.
- Ochrona przed korozją zewnętrzną stalowych gazociągów lądowych, wymagania i zalecenia.
- Połączenia PE / stal dla gazu ziemnego wraz ze stalowymi elementami do włączeń oraz elementami do przyłączeń.
- Próby ciśnieniowe gazociągów z PE o maksymalnym ciśnieniu roboczym do 0,5 MPa.
- Projektowanie, budowa i użytkowanie stacji CNG. Wymagania i zalecenia.
- Urządzenia do tankowania pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG do ciśnień.
- Tankowania poniżej 20 MPa.
- Ocena jakości gazów ziemnych.
Warsztaty poprowadzą specjaliści z branży oraz naukowcy, między innymi: Anna Huszał z Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, Marek Fiedorowicz z OGP GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Gdańsku, Anatol Tkacz - kierownik Sekretariatu KST IGG oraz dr Jan Sas z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Program skierowany jest do osób zajmujących się projektowaniem, przygotowaniem inwestycji i remontów, budową i eksploatacją obiektów gazowniczych oraz zatrudnionych w firmach energetyczno - gazowniczych.
Targi EXPO-GAS odbywają się pod honorowym patronatem Ministra Skarbu Państwa oraz Ministra Gospodarki.
źródło: Targi Kielce
Komentarze