Corab S.A. wchodzi na rynek pomp ciepła

Firma Corab S.A. rozpocznie produkcję gruntowych pomp ciepła i zasobników ciepłej wody użytkowej. Urządzenia powstaną we współpracy z Danfoss Poland i będą wyposażone w podzespoły tej marki.

Corab S.A. wchodzi na rynek pomp ciepła

Produkcja pomp ciepła Corab zlokalizowana będzie w fabryce spółki w Bartoszycach a zasobników ciepłej wody użytkowej w centrum logistycznym spółki w Gliwicach. W ramach projektu rozwoju nowej linii produktowej o wartości około 20 mln zł docelowo zatrudnionych zostanie ponad 70 nowych pracowników.

Corab S.A. rozszerzy portfolio produktów oferowanych pod własną marką o nową kategorię urządzeń grzewczych: gruntowe pompy ciepła i zasobniki ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Będą to kolejne elementy systemu Corab Solution mające pomóc klientom w osiągnięciu niezależności energetycznej oraz zabezpieczyć ich przed zmiennymi cenami energii.

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych i biznesu. Z uwagi na ich duży potencjał dekarbonizacyjny oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego, należą one do technologii preferowanych przez unijną politykę klimatyczną.

Aktualnie w krajach UE zainstalowanych jest około 20 mln pomp ciepła. Zgodnie z wytycznymi programu RePowerEU do 2030 roku ma ich być 60 mln. Polska należy do krajów unijnych o największej dynamice sprzedaży tych urządzeń, przy czym według najnowszych danych organizacji branżowej PORT PC najwyższy wzrost, bo o 37% w I półroczu 2023 r. i o 19% w II kwartale, dotyczył jednostek z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Z kolei Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła prognozuje, że w latach 2023-2030 na polskim rynku zainstalowanych zostanie ogółem ponad 3 mln pomp różnych technologii. Jest to wielka szansa dla producentów rozwiązań OZE, którą Corab chce wykorzystać.

- Od dawna analizujemy perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła oraz ewolucji technicznej tych urządzeń. Wiedzieliśmy, że jeśli kiedyś zdecydujemy się na ich produkcję, to kluczowy będzie wybór najbardziej odpowiedniej technologii oraz partnera, który nie tylko dostarczy najlepsze podzespoły, ale też realnie zaangażuje się w proces tworzenia wysokiej jakości produktu końcowego. Taki produkt musi być wolny od wad starszych technologii oraz gwarantować zgodność z przyszłymi zaostrzonymi wymogami dla tych urządzeń. Stworzymy rozwiązanie umożliwiające realizację naszej ambitnej wizji rozwoju spółki oraz spełniające potrzeby zarówno klientów, jak i instalatorów – powiedział Piotr Markowski, prezes zarządu Corab S.A.

Partnerstwo z firmą Danfoss

Pompy ciepła Corab powstaną w ramach partnerstwa naukowo-technicznego zawartego z globalnym liderem rynku HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning), firmą Danfoss. Do ich stworzenia wykorzystane zostaną kompetencje inżynieryjne Corab, m.in. w zakresie programowania i automatyki, oraz doświadczenie spółki w obróbce stali i aluminium.

Danfoss udostępni najwyższej jakości podzespoły oraz wsparcie aplikacyjne i inżynierskie swoich ekspertów. Z myślą o kliencie indywidualnym (małe i duże budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne) docelowo powstaną trzy modele pomp z gruntowym wymiennikiem ciepła o mocy 8, 12 i 16 kW oraz trzy dodatkowe ze zintegrowanym w obudowie zbiornikiem c.w.u.

Oprócz tego do produkcji trafią trzy modele wysokotemperaturowych pomp ciepła o dużej mocy 40kW, 60kW, 80kW do zastosowań komercyjnych np. w biurowcach, przez wspólnoty mieszkaniowe, operatorów ciepła systemowego. Będą one mogły tworzyć tzw. maszynownie pomp ciepła i uzupełniać zapotrzebowanie węzłów ciepłowniczych.

Pompy ciepła powstałe we współpracy z Danfoss, będą produktami klasy premium opartymi na najlepszych dostępnych technologiach oraz inteligentnych rozwiązaniach. Wykorzystywać będą kilkanaście najwyższej jakości podzespołów Danfoss, w tym m.in. sprężarki o regulowanej wydajności, płytowe wymienniki ciepła, automatykę chłodniczą oraz sterowniki.

Urządzenia zostaną również wyposażone w najnowszy, szybki, sterownik Danfoss zaprojektowany pod kątem łatwej integracji z rozwiązaniami chmurowymi i systemami inteligentnych budynków pozwalający jednocześnie na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Rozwiązanie opracowane wspólnie z Danfoss zapewni efektywną pracę pompy ciepła, co przyniesie użytkownikowi wymierne oszczędności oraz będzie przyjazne dla środowiska. Jednostki wyposażone zostaną także w cichy i energooszczędny napęd inwerterowy oraz będą pracować w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R454B.

Z kolei system zdalnej komunikacji umożliwi bezprzewodowe sterowanie i monitoring pracy urządzenia, co znacznie ułatwi instalatorom ich kontrolę. Pompy sygnowane będą oznaczeniem „Powered by Danfoss”, co potwierdza spełnienie najwyższych standardów jakości Danfoss.

- Tworzenie własnych rozwiązań było od zawsze bardzo ważnym elementem strategii Corab. Wierzymy w nasze silne kompetencje inżynieryjno-produkcyjne, dzięki którym zostaliśmy wiodącym europejskim wytwórcą konstrukcji PV. Liczymy na to, że uda nam się powtórzyć ten sukces w przypadku zaprojektowanych i wytwarzanych w Polsce gruntowych pomp ciepła wykorzystujących najnowsze dostępne technologie i komponenty firmy Danfoss – powiedział Piotr Markowski, prezes zarządu Corab S.A.

- Bardzo się cieszymy, że w ramach naszej współpracy z Corab powstaną nowoczesne pompy ciepła, które dzięki rozbudowanym funkcjom i podzespołom Danfoss mają szansę by odnieść rynkowy sukces. Z tej perspektywy bardzo zależy nam na tym, aby urządzenia pomyślnie przeszły nasz międzynarodowy proces certyfikacji, który potwierdzi ich najwyższą jakość – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.

Dwie nowe linie produkcyjne

Pompy ciepła Corab wytwarzane będą w fabryce spółki w Bartoszycach natomiast zasobniki c.w.u. w centrum logistycznym spółki w Gliwicach. W pierwszym roku skala produkcji pomp wyniesie 2000 sztuk. W przypadku zasobników c.w.u będzie to 28 000.

Produkcja będzie realizowana początkowo na rynek polski a następnie niemiecki i skandynawski, a jej uruchomienie planowane jest na IV kwartał 2023 roku. W ramach projektu rozwoju nowej linii produktowej docelowo zatrudnionych zostanie ponad 70 pracowników.

Corab S.A. produkuje wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne oraz oferuje kompleksowe rozwiązania renomowanych producentów z branży OZE - zarówno dla komercyjnych instalacji PV, jak i dla klientów indywidualnych (prosumentów).

Spółka od ponad 30 lat doskonali swoje kompetencje w zakresie produkcji ze stali i aluminium oraz rozwija produkcję urządzeń związanych z energią odnawialną. Corab S.A. jest wiodącą europejską firmą wytwarzającą wysokiej jakości konstrukcje PV oraz dystrybutorem zaawansowanych rozwiązań fotowoltaicznych.

Profesjonaliści mogą korzystać z szerokiej oferty produktowej, ale również zyskać dzięki sprawnej logistyce, wsparciu klienta, ofercie szkoleniowej oraz pełnej obsłudze posprzedażowej. Inwestorów i klientów, którzy szukają wykonawców fotowoltaiki, firma zaprasza do współpracy w ramach Corab Partner. To sieć najlepszych firm instalatorskich w całej Polsce.

Firma należy do największej polskiej grupy kapitałowej MS Galleon (wraz z takimi markami jak Synthos, Barlinek, Cersanit czy Komfort), co podkreśla jej stabilność i wiarygodność.

Danfoss tworzy rozwiązania, które zwiększają produktywność maszyn, redukują emisje, obniżają zużycie energii i umożliwiają elektryfikację. Rozwiązania te są stosowane w takich obszarach jak chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, przetwarzanie energii, sterowanie silnikami oraz w zakresie pojazdów i maszyn przemysłowych.

Firma dostarcza również rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna i wiatrowa, a także infrastrukturę energetyczną dla miast. Początki innowacyjnej inżynierii w firmie sięgają już 1933 roku.

Danfoss jest firmą prywatną należącą do rodziny założycieli. Zatrudnia ponad 42 000 osób, posiada 95 fabryk na całym świecie i obsługuje klientów w ponad 100 krajach.

Źródło informacji: PAP MediaRoom, Corab

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT