Czym izolować krzywe rurociągi?

Izolowanie systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest dla wykonawcy sprawą prostą - dopóki prosty jest sam rurociąg. Uwarunkowania przestrzenne powodują jednak, że prędzej czy później pojawiają się zmiany kierunku przewodów. Wtedy na znaczeniu nabiera maksymalna precyzja montażu izolacji - i tu z pomocą przychodzą gotowe, profesjonalne produkty PAROC.

Czym izolować krzywe rurociągi?

Czołowy europejski producent izolacji technicznych z wełny kamiennej od lat oferuje rozwiązania kompleksowe i komplementarne. Stąd, oprócz produktów stosowanych do rurociągów prostych, Paroc ma w swoim portfolio prefabrykowane, niepalne wyroby do izolacji termicznej i przeciwogniowej kolan rurociągowych.

W przypadku rurociągów prostopadłych (np. łączenia na trójnikach) montaż izolacji nie wymaga specjalnego zachodu - wystarczy przyciąć otulinę na właściwy wymiar, a następnie taśmą zakleić i zabezpieczyć łączenie. Do wykończenia końcówki otuliny można użyć manszet lub taśmy aluminiowej.

Schody zaczynają się gdy przewody formują się w kolana rurociągowe. Ręczne docinanie przeznaczonych do rurociągów prostych elementów izolacji generuje ryzyko powstawania nieszczelności. Dlatego eksperci zalecają stosowanie specjalnych, gotowych produktów do zabezpieczania kolan rurociągowych, co pozwoli zaoszczędzić czas i zagwarantuje maksymalny komfort pracy.

Jednym z najczęściej polecanych rozwiązań jest PAROC Hvac Bend AluCoat T. To niepalna otulina z wełny kamiennej pokryta zbrojoną folią aluminiową z zakładką samoprzylepną, wykonana fabrycznie w kształcie kolana. Elastyczność wełny pozwala na dokładne dopasowanie izolacji do rurociągów o zróżnicowanym kącie zagięcia, co znacznie usprawnia prace izolacyjne. Charakteryzujące się wysokim oporem dyfuzyjnym pary wodnej pokrycie zapewnia optymalną ochronę przed niepożądaną kondensacją wilgoci powodującą korozję zewnętrznych ścian rurociągu.

PAROC Hvac Bend AluCoat T.

Z myślą o rurociągach o niewielkich i średnich wymiarach, zagiętych pod kątem 90 stopni, producent opracował linię kolan bez pokrycia AluCoat nazwaną PAROC Pro Bend 100. Produkt ten można z powodzeniem stosować, zarówno do zabezpieczania niewielkich przewodów technologicznych o średnicach zaczynających się już od 15 mm, jak również rurociągów średniej wielkości, o maksymalnej szerokości do 168 mm.

PAROC Pro Bend 100.

W projektach o nieco większej skali lepiej sprawdzą się zaś wykonane fabrycznie, gotowe części dla średnich i dużych kolan z serii PAROC Pro Segment 100. Dokładnie zwymiarowane produkty zapewniają dobrze dopasowane łączenia i nie wymagają dodatkowych wzmocnień, nawet podczas izolacji rurociągów o średnicy do 914 mm, co czyni je szczególnie przydatnym w przypadku dużych rurociągów przemysłowych lub ciepłowniczych. Ten element dostępny jest także w gotowym wariancie dwuwarstwowym - PAROC Pro Segment DL 100.

PAROC Pro Segment 100 i PAROC Pro Segment DL 100.

Wyroby z tej serii można także stosować do zabezpieczania rurociągów biegnących na zewnątrz budynków. Prefabrykowany element kolanowy PAROC Pro Segment 140 Clad wyposażony został w specjalne pokrycie z folii aluminiowej, od wewnętrznej strony wzmocnione zbrojoną tkaniną z włókien szklanych, a od zewnętrznej - warstwą o wysokiej odporności na działanie warunków atmosferycznych oraz promieni UV.

PAROC Pro Segment 140 Clad.

We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach właściwości mechaniczne i termoizolacyjne produktów Paroc stoją na tym samym poziomie, co odpowiadające im otuliny dla elementów prostych. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że w odróżnieniu od mat izolacyjnych, otuliny i elementy kolanowe z wełny kamiennej Paroc nie wymagają stosowania konstrukcji wsporczej płaszcza, co pozwala przyspieszyć prace montażowe i wyeliminować ryzyko mostków termicznych.

Źródło i zdjęcia: Paroc 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT