"Moja Woda" - na czym polega nowy rządowy program?

Program "Moja Woda" pozwoli na przyznanie 100 milionów złotych na 20 tysięcy przydomowych instalacji do zatrzymania wody deszczowej.

"Moja Woda" - na czym polega nowy rządowy program?

"Moja woda" - dotacja na deszczówkę 

Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierzają wesprzeć gospodarstwa domowe kwotą dotacji do wysokości 5 000 złotych z przeznaczeniem na przydomową instalację, która pozwoli zatrzymać wody opadowe lub roztopowe. Dofinansowanie można będzie otrzymać z nowego programu o nazwie Moja Woda. Zmiany klimatu a zasoby wody w Polsce W branży budowlanej woda to czynnik o bardzo różnych obliczach.

Z jednej strony jest niezbędnym komponentem, jak na przykład w mieszance betonowej, z drugiej strony potrafi oddziaływać destrukcyjnie na konstrukcję. To drugie oblicze sprawia, iż konieczne jest zabezpieczenie konstrukcji przed oddziaływaniem wody.

Saint-Gobain Weber Polska, bazując na kompetencjach marki Deitermann, stale rozwija i ulepsza cały czas swoje rozwiązania w zakresie ochrony całego obiektu, jak i jego poszczególnych elementów, przed destrukcyjnym wpływem wilgoci.

Woda jest jednym z najważniejszych czynników umożliwiających życie ludzi, zwierząt i roślin. Chociaż stanowi ponad 70% pokrycia naszej planety, to jednak przede wszystkim jako woda słona, podczas gdy wartościowa dla nas woda słodka stanowi tylko 2,5% jej łącznych zasobów.

I jak się okazuje, nasze zapotrzebowanie na słodką wodę wymaga poświęceniu każdej jej kropli zdecydowanie większej uwagi niż miało to miejsce dotychczas. Zmiany klimatu negatywnie wpływają na obecność wody w Polsce oraz pogłębiają jej coraz bardziej trudną dostępność.

Niski poziom wód i współwystępująca susza stają się realnym zagrożeniem. Program Moja Woda Wychodząc naprzeciw narastającemu problemowi, program Moja Woda pozwoli sfinansować 20 000 instalacji przydomowej retencji. Wodę można zbierać z rynien i wpustów do zbiornika podziemnego lub nadziemnego, do instalacji rozsączającej, czy też do oczka wodnego. Według szacunków specjalistów, taka ilość inwestycji może pozwolić zatrzymać nawet milion metrów sześciennych wody w ciągu roku.

Cenny milion metrów sześciennych słodkiej wody nie tylko zostanie wykorzystany, ale jego odprowadzenie odciąży systemy kanalizacji i zminimalizuje ryzyko wystąpienia podtopień spowodowanych przez nawałnicowe deszcze. Obecnie w Polsce retencjonuje się tylko około 6,5% wody opadowej i roztopowej. 

Dotacja może obejmować do 80% kosztów zakupu, montażu, jak też uruchomienia inwestycji, które umożliwią zagospodarowanie wód opadowych i wód roztopowych na terenie nieruchomości, na której powstanie instalacja. Środki w wysokości do 5 000 złotych będzie można przeznaczyć na odprowadzające wody opadowe przewody, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania pozyskanej w ten sposób wody.

Środki finansowe w ramach programu Moja Woda trafią do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są bliżej ostatecznych beneficjentów projektu. Wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na mikroinstalacje wodne mają być w nich przyjmowane od początku lipca 2020.

Realizacja programu Moja Woda planowana jest w latach 2020-2024. To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zamierzają zainwestować w ramach projektu 100 milionów złotych w łagodzenie skutków suszy w Polsce.

Źródło: www.wielkiebudowanie.pl

Zdjęcie: pixabay

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT