System FIBARO
Coraz większym zainteresowaniem inwestorów i użytkowników cieszą się takie udogodnienia technologiczne jak: dom Inteligentny, Internet rzeczy, Smart Home. Nie tyczy się to jedynie I nie sterowania oświetleniem czy roletami zewnętrznymi. Coraz więcej osób szuka rozwiązań kompletnych i otwartych, które umożliwiają zintegrowanie wielu urządzeń domowych, w tym również wentylacji mechanicznej.
System FIBARO to sieć bezprzewodowych połączeń tworzących kompletny ekosystem budynku. Umożliwia on zdalną obsługę z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.
Rekuperatory do domu inteligentnego
Rekuperator należy podłączyć do systemu zarządzania budynkiem, kolejno użytkownik będzie mógł z poziomu dedykowanej aplikacji zdalnie sterować systemem wentylacji. Umożliwia ona np. sterowanie wydajnością wentylacji, stanem odzysku ciepła czy stanem wentylatora nawiewu.
Rekuperator przekazuje również do systemu FIBARO informacje na temat stanu filtrów oraz ewentualnych stanów alarmowych. Jedynie wyobraźnia ogranicza możliwości rozbudowania systemu wentylacyjnego zarządzanego z aplikacji FIBARO.
Rekuperatory MISTRAL PRO oraz MISTRAL SLIM to nowoczesne, lekkie, ciche i energooszczędne urządzenia wyposażone w wymiennik przeciwprądowy. Rekuperatory MISTRAL PRO produkowane są w wersji stojącej, natomiast MISTRAL SLIM w wersji podwieszanej.
Rekuperatory MISTRAL PRO oraz MISTRAL SLIM wykonane są z lekkiej, lecz szczelnej i sztywnej oraz dodatkowo tłumionej obudowy. Ich kompaktowa budowa została zaprojektowana tak, by minimalizując wymiary zachować funkcjonalność i łatwość obsługi. Wymiennik o dużej czynnej powierzchni charakteryzuje się bardzo wysokim, realnym odzyskiem ciepła nawet do 96%.
Centrale wyposażone są w automatyczny szczelny bypass z siłownikiem oraz niezawodne i ciche wentylatory EC. Dzięki temu rekuperatory pracują ekonomicznie, zapewniając niskie zużycie energii elektrycznej i minimalizację hałasu. Wstępne elektryczne nagrzewnice powietrza zabudowane są wewnątrz urządzenia.
Dedykowana automatyka rekuperatorów MISTRAL
W ofercie firmy Pro-Vent pojawiła się nowa automatyka RC6 Smart Home stworzona specjalnie dla komunikacji z FIBARO. Manipulator używany jest przez instalatora praktycznie wyłącznie podczas początkowej regulacji wydajności wentylatorów na poszczególnych biegach.
Po czynnościach instalacyjnych można już jednym kliknięciem przekazać kontrolę nad rekuperatorem do systemu FIBARO. W razie ewentualnego braku komunikacji z systemem FIBARO, ponownie jednym kliknięciem można przekazać kontrolę do manipulatora RC6 Smart Home.
Podłączenie rekuperatora do systemu FIBARO
Do konfiguracji rekuperatora z systemem FIBARO nie potrzeba wiele, bowiem jest ona prosta i intuicyjna. Jest dokładnie opisana w krótkiej instrukcji dostarczanej z urządzeniem. Na początku należy podłączyć kontroler FIBARO do płytki zewnętrznej wyprowadzonej na rekuperator. Kolejno przychodzi czas na import urządzenia wirtualnego (rekuperatora) w interfejsie FIBARO.
W najmniej rozbudowanej wersji centralą wentylacyjną można sterować za pomocą utworzonego automatycznie „wirtualnego pilota”. Jednak możliwe jest powiązanie wentylacji mechanicznej z innymi urządzeniami, czujnikami, detektorami, itd. znajdującymi się w domu. Tworząc w ten sposób tzw. sceny.
Inteligentny system wentylacji – sceny
Sterowanie rekuperacją daje ogromne możliwości. Oto kilka z nich:
- powiązanie wydajności wentylacji z obecnością domowników, np. gdy domownicy wychodzą wentylacja automatycznie pracuje na niższym biegu,
- powiązanie wydajności wentylacji z czujnikami, np. gdy poziom dwutlenku węgla rośnie, wentylacja automatycznie pracuje na wyższym biegu,
- powiązanie wydajności wentylacji z pracą urządzeń kuchennych, np. gdy pracuje okap wentylacja pracuje na maksymalnej wydajności,
- powiązanie wydajności wentylacji z zegarem/ kalendarzem, np. dwa razy w tygodniu w godzinach 10.00 – 12.00 zmiana wydajności na III bieg, kiedy przychodzi osoba sprzątająca dom.
- powiązanie stanu wentylatora nawiewu z czujnikiem otwarcia/ zamknięcia okien, np. na czas otwarcia okien wyłącza się wentylator nawiewu,
- powiązanie stanu odzysku ciepła z temperaturą zewnętrzną, czyli automatyczna praca bypassu,
- ustawienie powiadomień jeśli filtry są zabrudzone i konieczna jest ich wymiana,
- ustawienie powiadomień w razie wystąpienia stanów alarmowych.
Włączenie wentylacji mechanicznej do jednego ekosystemu Domu Inteligentnego daje szersze możliwości kontroli i jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i wygody użytkowników.
Opracowanie: redakcja budownictwob2b
Źródło i zdjęcia: Pro-Vent
Komentarze