Pompa obiegowa w grawitacyjnej instalacji grzewczej

Mam dość stary kocioł węglowy pracujący w grawitacyjnej (bez pompy) instalacji grzewczej. Obecnie nie chcę większej modernizacji ogrzewania, ale zastanawiam się nad zamontowaniem pompy obiegowej, która być może usprawniłaby pracę systemu grzewczego. Czy jej zamontowanie wpłynie na zużycie opału i gdzie należy ją wstawić?

Grawitacyjny obieg grzewczy zaczyna działać dopiero wtedy, gdy temperatura wody na zasilaniu wzrośnie na tyle, że różnica gęstości wody ciepłej i zimnej spowoduje wzrost ciśnienia zdolnego pokonać opory przepływu w instalacji. Wymiennik ciepła w kotle musi więc nagrzać się do odpowiednio wysokiej temperatury, zanim kocioł w ogóle zacznie przekazywać ciepło do grzejników. Pompa obiegowa zaś pozwala na działanie instalacji grzewczej, gdy temperatura wody jest niższa.

Naczynie wzbiorcze po stronie tłocznej pompy.

Jednak niewłaściwe wstawienie w obieg grzewczy pompy może spowodować szereg komplikacji w funkcjonowaniu ogrzewania. Pompa wstawiona w obieg, w przypadku jej unieruchomienia np. przez brak prądu, bardzo ogranicza przepływ grawitacyjny, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania kotła, gdyż ciepło nie będzie odbierane przez grzejniki.

Problem ten rozwiązuje zamontowanie równolegle do pompy "obejścia" z zaworem różnicowym. Wywołany pracą pompy wzrost ciśnienia normalnie utrzymuje zawór w stanie zamkniętym, zaś w razie wyłączenia pompy zawór otwiera się i woda przepływa grawitacyjnie przez obejście.

Ponadto dodanie pompy do obiegu może powodować wahania poziomu wody w otwartym naczyniu wzbiorczym.

Naczynie wzbiorcze po stronie ssawnej pompy.

Naczynie wzbiorcze może znaleźć się po stronie ssawnej lub tłocznej pompy (przed lub za pompą, patrząc zgodnie z kierunkiem przepływu wody). Zgodnie z polskimi normami w pierwszym przypadku naczynie wzbiorcze musi się znaleźć min. 30 cm ponad najwyżej umieszczonym grzejnikiem, w drugim zaś naczynie należy umieścić powyżej pompy, nie niżej niż 0,7 jej wysokości podnoszenia. Wszystko dlatego, że pompa o zbyt dużej wysokości podnoszenia, tłocząca wodę w kierunku naczynia wzbiorczego, może spowodować nawet jej przelewanie się. Właściwa lokalizacja będzie więc zależeć od tego, jak mają się parametry wybranej pompy do wysokości, na jakiej znajduje się naczynie wzbiorcze.

W niesprzyjających warunkach mogą też wystąpić problemy z rozpaleniem kotła. Przy włączonej pompie obiegowej wymiennik kotła wychładza się, co powoduje również schłodzenie spalin i słaby ciąg kominowy. Wyłączenie pompy na czas tuż po rozpaleniu powinno eliminować ten problem.

Komentarze

Gość Jarek

10 Lis 2022, 22:56

Zbiornik musi być 30 cm powyżej najwyżej położonego grzejnika czy też powyżej rury zasilającej która idzie górą pod sufitem?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT