Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego

7 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji energii

1 kwietnia 2022 wchodzi w życie system net-billingu. Sprzedaż energii z fotowoltaiki i następnie jej zakup nie będzie tak korzystny jak dotychczasowy system opustów. Sposobem na to może być zwiększona autokonsumpcja wyprodukowanej energii - sprawdzi się zarówno w firmie, jak i w domu.

7 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji energii

Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna, gdy wyprodukowaną przez nią energię w jak największym stopniu wykorzystujemy na potrzeby własne. System net-meteringu pozwalał na odzyskanie do 80% nadwyżek, ale wchodzący system net-billingu uniemożliwi "magazynowanie" własnych nadwyżek w sieci. Poznaj nasze sposoby na zwiększenie autokonsumpcji własnej energii, a tym samym najlepszy model ekonomiczny własnej instalacji PV.

Jak magazyny energii zwiększają autokonsumpcję energii?

Zgodnie z nowymi zasadami net-billingu energię będzie można sprzedawać, ale za znacznie niższą cenę niż ta, którą się płaci zakupując energię z sieci. Cena sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek to ok. 256 zł za MWh (ok. 0,26 zł/kWh). A cena zakupu energii z sieci wyniesie ok. 667 zł za MWh. Oznacza to wydłużony okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Posiadanie własnego magazynu zwiększa autokonsumpcję wyprodukowanej energii, zamiast przekazywania jej do sieci. Gospodarstwa domowe zużywają średnio 20-30% własnej energii, w przypadku firm jest to 40-60%, a reszta zostaje oddana. Właściwie dobrana moc instalacji (tu z pomocą przychodzi profesjonalny zespół projektantów) oraz nawet niewielki magazyn pozwoli na zwiększenie konsumpcji energii do 80-90%, a tym samym na generowanie największych oszczędności.

W przypadku magazynów energii warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt - zmienność warunków pogodowych. Dzięki własnemu akumulatorowi nadwyżki energii są przechowywane i wykorzystywane w momentach obniżonej produkcji energii z paneli słonecznych.

Czy korzystanie z urządzeń w ciągu dnia zwiększy autokonsumpcję energii?

Firmy pracują w różnych godzinach. Niektóre tylko na jedną zmianę, a inne nawet na trzy. Sposobem na zwiększenie autokonsumpcji energii jest korzystanie z urządzeń, które pobierają dużo prądu w ciągu dnia. Taka reorganizacja przedsiębiorstwa może okazać się wyzwaniem, jednak efektem będzie znaczna oszczędność na kosztach energii, poprzez zwiększenie udziału tej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy taka zmiana nie będzie możliwa, warto rozważyć zakup magazynu energii, przeliczając uprzednio odpowiednią pojemność takiego urządzenia.

Czy montaż klimatyzacji to dobry sposób na większą autokonsumpcję energii?

Firmy, które zainwestują w fotowoltaikę mogą także rozważyć montaż klimatyzacji, która nie tylko będzie wychładzać pomieszczenia podczas upałów, ale może także pełnić funkcję ogrzewania pomieszczeń zimą. Dzięki temu koszt chłodzenia czy ogrzewania znacznie się obniży, a w przestrzeni biurowej czy produkcyjnej będzie panować komfortowa temperatura.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku
Instalacja fotowoltaiczna z powodzeniem może zasilić klimatyzację fot. Zeneris Projekty

Pojazdy elektryczne zasilanie energią słoneczną - czy to się opłaca?

Dobrym sposobem na generowanie oszczędności jest zakup lub leasing aut elektrycznych. Posiadając stację ładowania pojazdów podłączoną do własnej instalacji PV automatycznie zwiększamy konsumpcję energii, jednocześnie pozbywając się kosztu zakupu paliwa do posiadanych samochodów. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli Twoja firma bierze udział w przetargach czy nawiązuje współpracę z zagranicznymi podmiotami, to posiadanie samochodów elektrycznych może być atutem, a czasem wręcz koniecznością (w przetargach organizowanych przez samorządy pojawia się już wymóg udziału 10% samochodów elektrycznych we flocie przedsiębiorstwa).

Czy możliwe jest zasilanie pomp ciepła energią słoneczną?

W czasie gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, a zapotrzebowanie budynku na energię jest nieduże (np. gdy w firmie nie ma już pracowników), energię może wykorzystywać pompa ciepła. Nowoczesne pompy ciepła samodzielnie się włączają za pomocą specjalnego licznika, kiedy otrzymają informację o nadwyżkach energii generowanych przez instalację fotowoltaiczną. Tańszą inwestycyjnie alternatywą dla pompy ciepła będzie grzałka elektryczna, która przetwarza energię elektryczną na energię cieplną w stosunku zbliżonym do 1:1.

Czy rezygnacja z gazu zwiększy autokonsumpcję energii?

W firmach, gdzie znaczna część energochłonnych urządzeń podłączona jest do instalacji gazowej lub innego paliwa, warto rozważyć zamianę na zasilanie elektryczne. Ceny gazu są coraz wyższe, przez co korzystanie z niego staje się coraz mniej korzystne. Jednocześnie wahania cen powodują zaburzenie bezpieczeństwa energetycznego. Własne źródło energii gwarantuje stabilizację i uniezależnienie się od rosnących cen gazu, czy energii elektrycznej.

Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT