Nowoczesne gniazdka elektryczne w domu

To, gdzie je zainstalujemy i jaki typ gniazda wybierzemy, to pytania ważne, na które każdy remontujący będzie musiał znaleźć odpowiedź. O czym więc warto pomyśleć wybierając i montując gniazdo elektryczne?

Nowoczesne gniazdka elektryczne w domu

O gniazdku elektrycznym większość z nas myśli w czasie remontu. Ta mała część instalacji elektrycznej to niezwykle istotne urządzenie, które codziennie wpływa na wygodę naszego życia.

Zasada ogólna głosi, że im więcej punktów elektrycznych w budynku, tym łatwiej będzie nam w późniejszym czasie aranżować wnętrza. Instalacja gniazd to przecież decyzja na lata. W idealnym świecie, każdy pokój, zanim zostanie umeblowany ma zrobiony plan wystroju.

Wiemy gdzie stać będzie telewizor, a gdzie podłączymy lampy. Życie jednak często weryfikuje nasze zamysły. Pokoje zmieniają przeznaczenie, pojawiają się w nich nowi mieszkańcy, a wraz z nimi sprzęt elektryczny. Potrzebne będą więc gniazdka.

Ile i gdzie? – montujemy gniazdka

Z reguły gniazda elektryczne instalujemy na wysokości około 20–30 cm od poziomu podłogi i w odległości 2 metrów od siebie. Ale to tylko jedna z wytycznych. Każda izba w pomieszczeniu mieszkalnym ma swoją funkcje, która determinuje minimalną liczbę potrzebnych gniazdek.

Podobnie więc, jak to ma miejsce w przypadku włączników świateł, warto pod uwagę wziąć kilka pomocnych zasad instalacji gniazdek elektrycznych:

  • Przedpokój lub korytarz– najlepiej zamontować w nim przynajmniej 2 gniazda elektryczne. Jeśli korytarz jest długi, zainstaluj jedno gniazdo na jego początku a drugie na końcu. W przyszłości odkurzanie tej przestrzeni i przyległych pokojów będzie dzięki temu o wiele prostsze.
  • Kuchnia – osprzęt w kuchni wymaga odrębnych obwodów dla urządzeń montowanych na stałe typu: lodówka, zmywarka lub piekarnik elektryczny. Gniazda dla nich umieszczone muszą być w bezpiecznym miejscu i z łatwym dostępem. Oprócz tego potrzebować będziecie co najmniej pięciu gniazd elektrycznych na tzw. małe AGD nad blatami. Nie zapomnijcie też o gnieździe dla okapu kuchennego.
  • Łazienka – tu instalacja i położenie gniazdek jest szczególnie ważna. Na szczęście łazienki i pokoje kąpielowe rzadko zmieniają swoje przeznaczenie, więc i punkty elektryczne nie będą w nich często zmieniane. Montujmy gniazdka na wysokości 120 cm i w jak największej odległości od wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki. W wilgotnych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest montaż gniazdek hermetycznych z oznaczeniem IP44.
  • Pokoje mieszkalne – w salonie lub sypialni powinno być zainstalowanych gniazdek tyle, aby w przyszłości nie trzeba było używać przedłużaczy i rozdzielaczy. Są one nie tylko estetycznie wątpliwe, ale i niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Gniazdka instaluje się tu na wysokości około 25 cm nad przypodłogową listwą wykańczającą.
  • Tarasy i garaże – wysokiej jakości gniazda natynkowe są świetnym rozwiązaniem w tych miejscach, gdzie koszt prowadzenia instalacji podtynkowej byłby nieuzasadniony. Na werandzie lub tarasie zamontujmy przynajmniej dwa gniazda (często jedno z nich używane jest wyłącznie pod elektrycznego grilla). Natomiast w garażu i warsztacie gniazdek powinno być co najmniej trzy, bryzgoszczelne i na wysokości większej niż 50 cm. Dodatkowo gniazda garażowe powinny zabezpieczone być odpowiednim typem bezpieczników.
Gniazda w kuchni umieszczone muszą być w bezpiecznym miejscu i z łatwym dostępem.

Gniazdka elektryczne jako dekoracja domu

Remontując dom myślimy o gniazdkach głownie w kontekście funkcjonalnego osprzętu elektrycznego. Jednak czas, kiedy w sklepach dostępny był tylko jeden model gniazda minął na szczęście już bezpowrotnie. 

Propozycje projektantów urządzeń montowanych, a więc łączników i gniazdek, starają się odzwierciedlać główne trendy wnętrzarskiej mody. Dzięki temu wybór gniazdek jest obecnie szeroki i to nie tylko w kolorystyce, ale i w materiale wykonania oraz fakturze.

Gniazdka klasyczne białe

Tradycyjna biel, elegancka i prosta nadal pozostaje w modzie. Subtelne i klasyczne kształty gniazdek zawsze dobrze komponowały się w mieszkalnych wnętrzach. Pasują do pastelowych odcieni ścian praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Są też nieodzownym elementem wystroju pomieszczeń w stylu skandynawskim, tak popularnym obecnie w Polsce. Naszym zdaniem najpiękniejsze klasyczne białe kształty gniazd odnajdziecie między innymi w serii Aria oraz serii Impresja

Czarne  gniazdka elektryczne

Czarne gniazdka to odpowiedz producentów na zapotrzebowanie na ciemne elementy, które pasowałyby do zdecydowanych akcentów w domu.

Ciemnozielone ściany, tapety w ciemne botaniczne wzory i antracytowe kafle – wszystkie one bezbłędnie komponują się z czarnymi luksusowymi gniazdkami i łącznikami. Odpowiedzią marki Ospel na ten trend są między innymi czarne gniazdka w serii Sonata.

Gniazdka nowoczesne

Praktyczne, funkcjonalne, o zdecydowanej linii – takie są gniazdka nowoczesne. Idealnie komponują się ze ścianami monochromatycznymi i geometrycznymi wzorami. Ich cechą jest odważne wykorzystanie metalicznych odcieni w stylu industrialnym.

Te gniazda wykonujemy ze szczotkowanego stopu niklu, cynku i miedzi. Dla miłośników takiego wykończenia wnętrz stworzyliśmy łączniki i gniazda Sonata Nowe Srebro i Sonata Stal Inox

Odważne stylizacje dla gniazd i łączników

Amatorzy wysoko stylizowanych dekoracji i rozwiązań innych niż wszystkie z pewnością docenią niezwykle reprezentacyjny osprzęt przypominający kamień lub drewno.

Ten styl polecamy nie tylko do mieszkalnych, ale i pomieszczeń usługowych, gdzie efekt wnętrza wpływa na postrzeganie oferowanego towaru.  

Amatorzy oryginalnych rozwiązań docenią np. osprzęt ze wstawkami imitującymi drewno.

Nie tylko dla dzieci – gniazdka kolorowe

Kolorowe gniazdka i łączniki zwykle kojarzymy z pokojami dziecięcymi. Ale kolor stosować możemy przecież w wielu innych pomieszczeniach. W serii Karo znajdziecie ta przykład piękne odcienie lawendy, limonki oraz czekolady.

Kolorowe gniazdka i włączniki idealnie pasują do pokoju dziecięcego.

Bez względu na to jaki styl i barwę gniazdka wybierzecie, ważne, aby podkreślały one charakter pomieszczenia oraz współgrały z pozostałymi akcesoriami. To przecież element wystroju wnętrza równie ważny jak meble czy dywan.  

Jeśli remontujesz i dekorujesz mieszkanie sam, skorzystaj z pomocy Ospel. Dzięki konfiguratorowi łączników i gniazd w prosty sposób dobierzesz zestaw odpowiednich gniazdek, specjalnie do Twojego pomieszczenia. Życzymy pięknych aranżacji.


źródło i zdjęcia: Ospel

Komentarze

03 Sty 2023, 09:47

1 godzinę temu, Gość MD napisał:   Wyłączenie choinki, suszarki czy sprzętu RTV nie wiąże się z każdorazowym wyszarpywaniem wtyczki, ale z prostym i wygodnym "pstryk". Szkoda że u nas tego nie ma. Suszarki czy sprzęt RTV mają własne wyłączniki więc ...

Gość MD

03 Sty 2023, 08:34

Powyższe gniazdka rzeczywiście są ładne i pewnie nowoczesne. Jednak za każdym razem jak jestem w Anglii z zazdrością patrzę na ich gniazdka elektryczne z wyłącznikami. Wyłączenie choinki, suszarki czy sprzętu RTV nie wiąże się z każdorazowym wyszarpywaniem wtyczki, ale z prostym ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT