Studnia głębinowa - co to takiego?

Budowy naszych domów często zaczynamy od wyboru studni głębinowej, bądź podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej, skąd czerpana jest woda użytkowa i pitna.

Studnia głębinowa - co to takiego?

Najważniejsze funkcje studni głębinowej

Zadając sobie pytanie o opłacalność obydwa rozwiązania wiążą się z kosztami. Jeśli postawiliśmy dom z daleka od miejskich zabudowań, może okazać się, że sieć wodociągowa do nas nie sięga, a rozwiązaniem tańszym jest budowa studni. Możemy kalkulować oczywiście doprowadzenie sieci, jednak jest to duży wydatek.

Alternatywą jest zbudowanie własnego źródła wody, czyli studni głębinowej Działanie studni głębinowej oraz umieszczonej w niej pompy głębinowej, zależy od wielu czynników, w tym wysokość odwiertu wraz z szerokością, odległością od domostwa oraz ile wody posiadamy w źródle. Posiadając te informacje sprawnie dobierzemy pompę do naszych potrzeb Rodzajów pomp jest wiele, dlatego jesteśmy w stanie idealnie dobrać urządzenie do naszych potrzeb.

Po określeniu średnicy dobieramy rozmiarem od trójcalowych (75 mm średnicy) do dwunastocalowych (305 mm średnicy). Konstrukcje pompy podzielić możemy na monoblokowe oraz śrubowe. Różnica polega na tym że pompy monoblokowe zintegrowane są z silnikiem, który dostarcza do nich napęd. Silnik i elementy hydrauliczne stanowią zintegrowaną całość zamkniętą w jednej obudowie.

To rozwiązanie używane do pompowania czystej lub tylko lekko zabrudzonej wody. Pompy śrubowe oparte są na działaniu śrub ślimakowych, wymuszają one ruch wody z części ssącej do tłocznej które zasilane są przy użyciu tak zwanych silników mokrych. Pompy o takim działaniu wykorzystywane są do użytku w domach jednorodzinnych, gospodarstwa wiejskich etc.

Co do mocy to pompy dzielimy na silniki elektryczne jedno- lub trójfazowe, w zależności od pożądanych parametrów pracy. Silniki trójfazowe, które są mocniejsze, stosuje się zwykle do zasilania dużej ilości punktów odbioru wody.

Należy wiedzieć ze w pompie znajduje się również sprzęgło, które ma za zadanie przenosić napęd z silnika na elementy hydrauliczne. Najważniejszym elementem pompy jest hydraulika, której zadaniem jest „wyciąganie” wody gruntowej ze źródła.

Jak działa pompa głębinowa?

Hydraulika w pompie składa się z wirników, wprawianych w ruch przez napęd pochodzący z silnika – mówi przedstawiciel PHU Dambat – Ruch wirnika powoduje wzrost ciśnienia po jednej jego stronie – po drugiej powstaje podciśnienie, dzięki czemu woda ze źródła przemieszcza się w górę przewodu łączącego pompę z punktem odbioru wody.

Wartość wytworzonego podciśnienia uzależniona jest od ilości wirników i prędkości ich obrotu. Bardzo ważnym elementem całej instalacji są filtry umieszczone pod pompą, których zadaniem jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń

Źródło i zdjęcia: Dambat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT