W trosce o dach podczas zimy

W trosce o stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo mieszkańców należy zadbać o konstrukcję dachów, unikając przeciążeń - szczególnie w okresie zimowym. Koniecznym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej i usuwanie nadmiaru śniegu zalegającego na dachach.

W trosce o dach podczas zimy

"Nieregularne odśnieżanie dachu może spowodować obniżenie jego nośności. Gdy dodamy do tego gorszy stan techniczny, konstrukcja może zacząć nadmiernie się uginać, co może spowodować pęknięcia okładzin, rozszczelnienia dachu, niszczenie obróbek czy pękanie elementów pokrycia" mówi Dariusz Niklewski, z firmy Prokom Olsztyn, ekspert budowy SILKA YTONG.

Szczególnie ważne jest usuwanie śniegu z dachów płaskich, nie tylko ze względu na naturalne zaleganie śniegu, ale również z powodu wypełniania rynien trudnym do usunięcia lodem i tworzenia się zatorów na krawędzi dachu. Gdy woda rozmarza, piętrzy się na całym pokryciu dachu i wypełnia każdą jego nieszczelność. Na rynnach tworzą się niebezpieczne dla mieszkańców sople.

W przypadku dachów spadzistych do ochrony przed spadającymi czapami śniegu lub lodem stosowane są płotki antyśniegowe (lub inny system zabezpieczeń przeciwśnieżnych). Ograniczają one niekontrolowany spadek śniegu, ale jednocześnie powodują jego zatrzymanie na dachu. Zaleganie śniegu i lodu może doprowadzić do niszczenia elementów budynku w tym miejscu m.in. wygięcia płotków i podniesienia dachówek.

W zależności od lokalizacji geograficznej przyjęty jest algorytm obliczeniowy obciążenia śniegiem. Warto wiedzieć, jakie wyliczenia stosowane są na danym obszarze do analizy statystycznej konstrukcji dachu. "Wartość tego algorytmu jest korygowana przez takie czynniki, jak: kształt i właściwości termiczne dachu, chropowatość powierzchni, ilość ciepła wytwarzanego pod dachem, bliskość sąsiednich budynków, otaczający teren, miejscowe warunki klimatyczne w szczególności oddziaływania wiatru, zmiany temperatury, prawdopodobieństwo opadów" wylicza Ryszard Babik, z pracowni projektowej Arco z Nowej Rudy, ekspert budowy SILKA YTONG. Obecnie obciążenie śniegiem bezpieczne dla konstrukcji budowlanych jest określane przez normę PN-EN 1991-1-3 z 2005 r., obowiązującą w krajach Unii Europejskiej.

"Wprowadzony został podział na 5 stref. Na przeważającym obszarze wartości współczynnika obciążenia charakterystycznego śniegiem gruntu zwiększyły się o 30 proc. w stosunku do poprzedniej normy" mówi Konrad Wąsik z pracowni architektonicznej APA z Mińska Mazowieckiego, ekspert budowy SILKA YTONG. "Na niektórych terenach na przykład na Kaszubach, części Warmii i Mazur, Powiślu, czy części Jury Krakowsko-Częstochowskiej wartości te wzrosły nawet do 70 proc. Nowa norma przykazuje więc, by konstrukcje były mocniejsze"- dodaje Konrad Wąsik.

źródło i zdjęcie: xella.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT