Jak odnowić dach pokryty blachą?

Po wielu latach użytkowania pokrycie dachu traci swój oryginalny wygląd i nie prezentuje się tak dobrze jak nowe. Można wtedy zastanawiać się nad jego wymianą, ale taka inwestycja jest bardzo pracochłonna i kosztowna. Na szczęście istnieją inne, tańsze sposoby renowacji, na przykład malowanie dachu.

Jak odnowić dach pokryty blachą?

Sprawdzenie podłoża dachu

Zanim rozpoczniemy pracę, musimy dobrze przyjrzeć się pokryciu dachowemu. Jeżeli znajduje się na nim rdza lub widzimy brakujące dachówki, powinniśmy się przygotować na naprawy. Podczas oględzin dachu zwróćmy również uwagę na wszelkiego rodzaju rysy, a także -w przypadku blachodachówki- na stan farby.

Uszkodzenia powinny zostać usunięte przed malowaniem powierzchni. Ewentualna rdza musi zostać zeszlifowana, a fragmenty odspojonej farby zeskrobane. Jeżeli ogniska rdzy są duże i sięgają bardzo głęboko, można pomyśleć o wymianie dachu lub jego fragmentów.

Mycie powierzchni dachu

Po ręcznym przygotowaniu powierzchni dachu możemy przystąpić do jego mycia i odtłuszczenia. Najlepiej używać do tego myjki ciśnieniowej z dyszą rotacyjną.
Pozwoli to na dodatkowe usunięcie niepotrzebnej rdzy i starej powłoki malarskiej.

Musimy pamiętać, że powierzchnia przygotowana pod malowanie nie może być tłusta. W związku z tym niezbędne jest użycie środka odtłuszczającego. Do każdego rodzaju dachu przeznaczone są inne środki odtłuszczające.

Podczas zakupu, warto o tym pamiętać. Odpowiedni środek odtłuszczający nanosimy na powierzchnię i po pewnym czasie spłukujemy wodą (chyba że producent zaleca inaczej).

Jak obliczyć ilość potrzebnej farby?

Ostatnim etapem prac jest pokrycie dachu farbą. Na tym etapie często pojawia się pytanie, jaką farbą i jak obliczyć jej ilość? Zazwyczaj do obliczania ilości farby stosuje się wzór:

długość x szerokość pokrycia dachowego +10%

Obliczając powierzchnię do malowania, nie zapominajmy o elementach takich jak np. rynny. Farby przeznaczone do renowacji dachu, znajdziemy w sklepach budowlanych. Są to zazwyczaj emalie poliwynylowo-akrylowe, które zapewniają ochronę powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi.

Czym malować pokrycie dachu?

Powierzchnię dachu możemy malować przy użyciu pędzla lub pistoletu natryskowego. Pędzel sprawdza się przy malowaniu niewielkich elementów, natomiast do malowania dużej powierzchni lepszy będzie pistolet natryskowy.

Malowanie pistoletem pozwala na łatwe dotarcie farby w każdą szczelinę, dzięki temu pozwala na znacznie lepsze zabezpieczenie powierzchni. Stosując pistolet natryskowy, możemy znacznie przyspieszyć pracę. Dobrym narzędziem do malowania dachu jest agregat malarski. Urządzenie posiada zbiornik o pojemności 19-litrów.

Dzięki temu mamy zapas farby na pomalowanie dużej powierzchni. Wydajność pneumatycznego agregatu malarskiego to około 60 m2 w 5-7 minut pracy. Pozwala to na szybkie pokrycie powierzchni dachu.

Kiedy najlepiej malować dach?

Proces malowania dachu powinien być przeprowadzany w temp od 10 st.C do 30 st.C. Powierzchnia nie powinna być nagrzana, ponieważ może to utrudnić malowanie. Do odnawiania powierzchni dachu przystępujemy, kiedy jest on suchy, a prognoza pogody nie przewiduje opadów.

Malowanie zaczynamy od pokrycia farbą załamań i drobnych elementów. Następnie pokrywamy emalią całą powierzchnię dachu, starając się, aby warstwa farby była równa. Zostawiamy do wyschnięcia. Kiedy farba jest już sucha, możemy pomalować dach ponownie. Zaleca się, aby powierzchnię dachu pokrywać farbą 2-krotnie.

Malowanie dachu - pędzel czy pistolet?

Zarówno pędzel, jak i pistolet do malowania natryskowego mają swoje plusy i minusy. Każde z tych urządzeń sprawdzi się podczas malowania innych elementów. Wykorzystując pędzel, możemy bez większego problemu pokryć farbą niewielkie elementy jak np. nity.

Malowanie pędzlem całej powierzchni dachu jest niezwykle pracochłonne i wymaga ogromnej ilości czasu. Dodatkowym utrudnieniem jest wiaderko z farbą, które musimy mieć ze sobą. Malując pędzlem, ciężej będzie nam uzyskać równą i gładką powierzchnię. Włosie pędzla zostawia specyficzne smugi, a więc idealnie gładka powierzchnia jest niezwykle ciężka do uzyskania.

Stosując malowanie natryskowe przy użyciu pistoletu, o wiele szybciej pokryjemy powierzchnię dachu. Uzyskana powłoka będzie również gładsza w porównaniu do malowania pędzlem. Podczas natrysku z agregatu malarskiego, nie musimy się martwić o szybko wysychającą farbę w wiaderku.

Zbiornik agregatu jest szczelnie zamykany i pozwala na przechowywanie farby w krótkim terminie. Sam zbiornik możemy umiejscowić na rusztowaniu, platformie lub innym miejscu pozwalającym na to. Emalia do pistoletu dostarczana jest przewodami o długości nawet 10 metrów.


źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

07 Lip 2023, 09:36

Szanowni Państwo, Do renowacji pokryć dachowych z blachy rekomenduję wybór farby poliwinylowo-akrylowej Śnieżka na Dach. Farba może być aplikowana na podłoża ocynkowane, stalowe i aluminiowe - miękkim pędzlem z długim włosem, wałkiem lub przez natrysk. Jest wydajna, przyczepna ...

22 Cze 2023, 09:13

Komentarz dodany przez Blacharz-dekarz z Mazowsza: A można wybrać blachę, która nie wymaga malowania :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT