Gont bitumiczny - zalety i sposób układania

Bitum jest od dawna stosowany na dachach, na przykład jako papa bitumiczna lub pokrycie dachowe. Nie wydziela toksycznych substancji w temperaturze otoczenia poniżej 100°C. 

Gont bitumiczny - zalety i sposób układania

Gonty dachowe nie składają się w całości z bitumu, lecz posiadają nośny, stabilizujący szkielet z włókniny szklanej lub włókien celulozowych, które są zanurzone w masie bitumicznej. Dodatkowo lepki bitum jest następnie posypywany barwnymi okruchami mineralnymi, dzięki czemu jest odporny na promieniowanie UV, a następnie jest barwiony farbami akrylowymi odpornymi na warunki atmosferyczne. Ciepło promieni słonecznych zmiękcza bitum i skleja gonty przy współpracy z ich własnym ciężarem - dach staje się absolutnie szczelny.

Zalety i wady gontu bitumicznego

Podczas gdy papa jest szara, gonty bitumiczne wyglądają naprawdę szykownie i nowocześnie. Mogą mieć przeróżne kolory zielone, brązowe, szare, czarne. Pod względem kolorystycznym w niczym nie ustępują tradycyjnym dachówkom ceramicznym.

Zalety gontu bitumicznego:

  • jest lekki, odpowiedni dla lżejszych konstrukcji nośnych,
  • jest stosunkowo niedrogi,
  • łatwy w montażu, gonty można układać samodzielnie,
  • gont na dach można układać od kąta nachylenia wynoszącego 15 stopni,
  • są elastyczne i dopasowują się do prawie każdego dachu,
  • występują w wielu kolorach i kształtach.

Natomiast główną wadą pokrycia jest krótsza trwałość od 25 do 35 lat w porównaniu z dachówkami ceramicznymi, jednakże w zależności od kontroli, trwałość może być znacznie dłuższa.

Jak układać gonty bitumiczne?

Gonty bitumiczne układa się jeden za drugim od dołu do góry, zawsze na przemian. Dla każdego gontu dachowego w pierwszym rzędzie należy najpierw odciąć języki gontu za pomocą nożyka, a następnie skrócić gont zgodnie z instrukcją producenta. Powstałą w ten sposób poziomą krawędź gontu układamy wzdłuż okapu, służy ona jako podkład pod nacięcia liści pierwszego prawdziwego rzędu. Drugi rząd ułożyć równo z okapem, tak aby przestrzenie między językami gontów znajdowały się powyżej pierwszego rzędu. W przypadku niektórych gontów może być konieczne przycięcie również drugiego rzędu, ale nie zawsze.

Gont bitumiczny na pokrycie dachu stanowi oryginalne i atrakcyjne wykończenie domu jednorodzinnego oraz letniskowego. Jeśli zastanawiasz się nad samodzielnym pokryciem dachu, gonty bitumiczne są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ze względu na elastyczność gontów, krycie dachu jest znacznie mniejszym wyzwaniem niż w przypadku gontów pełnych.

Źródło i zdjęcie: Gutta

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT