Dlaczego warto wykonać zielony dach?

Coraz więcej terenów porośniętych roślinnością jest zmienianych w kolejne betonowe budowle, w których próżno szukać zieleni. To niepokojące zjawisko, ponieważ człowiek potrzebuje do oddychania tlenu wytwarzanego w procesie fotosyntezy. Im mniej roślin wokół nas, tym mniej zdrowego i czystego powietrza. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będą dachy zielone, które wiążą CO2, zmniejszają odpływ deszczówki, są siedliskami dla roślin i zwierząt.

Dlaczego warto wykonać zielony dach?

Dach zielony z funkcją drugiego tarasu

Zamiast decydować się na pokrycie krokwi i belek, chociażby papą termozgrzewalną, warto rozważyć ekologiczne rozwiązanie. Dachy zielone mogą służyć rodzinie jako dodatkowy taras lub nawet ogród. W tego typu przypadkach należy zaprojektować nie tylko rodzaj roślinności, ale także ścieżki, którymi domownicy będą się poruszali. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, dające jeszcze więcej możliwości posiadaczom domów.

Istnieje także druga opcja - ekstensywna, polegająca na zasadzeniu mało wymagającej i niskopiennej flory, co pozwoli na bezproblemowe poruszanie się po dachu w przypadku przeglądu czy też konserwacji.

Jaka konstrukcja dla dachu zielonego?

To, o czym należy pamiętać to wyposażenie się w odpowiednie materiały, które będą zabezpieczały konstrukcję domów przed przenikaniem korzeni roślin. Są to specjalne podkłady wykonane z wysokiej jakości m.in. bitumitu polimerowego oraz poliestrowej włókniny kompozytowej. Warto także wybrać surowiec, który będzie chronił przed promieniowaniem UV. Wszystkie produkty powinny spełniać wymagania normy DIN oraz być zgodne z wytycznymi FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V. - Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu).

Warto rozważyć budowę dachu zielonego w miejscu, gdzie kąt nachylenia wynosi 1-5 stopni. Można także je wykonać, kiedy jest zupełnie płasko, jednak warto pamiętać o zastosowaniu wtedy specjalnych rozwiązań, mających na celu odpowiednie odprowadzanie wody.

Źródło i zdjęcie: Bauder

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT