Z jakiego materiału można wykonać podbitkę dachową?

Ostateczny efekt, konserwacja, koszt podbitki dachowej to elementy zależne od materiału, z którego jest wykonana. Najczęściej wybór pada na PVC i drewno, rzadziej na blachę.

Z jakiego materiału można wykonać podbitkę dachową?

Podbitka dachowa z PVC

Panele z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do zabudowy okapu dachowego dostępne są m.in. jako:

  • komorowe o budowie jedno- lub dwuwarstwowej. Przy montażu tych drugich potrzeba mniej punktów mocowania, bo wykazują większą sztywność. Panele mają grubość 8–10 mm i szerokość 10 lub 30 cm.
  • pełne mają budowę dwuwarstwową. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z twardego, a wewnętrzna ze spienionego PVC. Zakres dostępnych szerokości paneli jest duży i wynosi 4,5-40 cm.
  • sidingowe to typowe rozwiązanie w domach wykończonych oblicówką winylową. W sprzedaży są profile w postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych listew o szerokości 10-12 cm i grubości 1 mm.

Podbitki z paneli PVC nie wymagają konserwacji; w razie potrzeby wystarczy je umyć wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Ze względu na wiele możliwości wykończenia PVC, łatwo dopasować je do dachów i domów w różnych stylach.

Drewniane podbitki dachowe

Na podbitki drewniane używa się przeważnie drewna krajowego - sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Ich sztywność jest zbliżona do tej, którą uzyskują komorowe panele dwuwarstwowe. Listwy, przygotowywane najczęściej w zakładach stolarskich, przycinane są na dowolną długość i szerokość 9-16 cm; ich grubość to 17-22 mm. Zakończenia listew mogą mieć krawędzie proste lub wyprofilowane na pióro i wpust. Drewniane listwy powinny być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane (optymalnie przed montażem) i co ok. 5 lat odnawiane.

Podbitka drewniana najlepiej prezentuje się przy dachach tradycyjnych - dwuspadowych, pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową.

Podbitki dachowe z materiałów drewnopochodnych

Panele drewnopochodne powstają z wiórów drzewnych i żywic. Wierzchnią warstwę pokrywa się farbą akrylową, która chroni i barwi je na wybrany kolor. Takie panele dostępne są w szerokościach 10,5 i 14,5 cm z krawędziami łączonymi na pióro i wpust. Co ok. 10 lat powinno się je odnawiać przez pomalowanie farbą akrylową.

Panele drewnopochodne, podobnie jak podbitka z drewna, najlepiej pasują do dachów tradycyjnych.

Podbitka dachowa z aluminium

Zazwyczaj jeden panel takiej podbitki składa się kilku lameli. Standardowe elementy mają grubość 0,6 mm i szerokość 10, 15, 20 lub 30 cm. Powłoki ochronne sprawiają, że podbitka aluminiowa jest bardzo wytrzymała na działanie czynników atmosferycznych. Taka podbitka dobrze wygląda na nowoczesnych domach o prostej bryle, krytych blachą.

Stalowa podbitka dachowa

Podbitka stalowa wykonywana jest z blach ze stali powlekanej - tych samych, które wykorzystuje się przy obróbkach blacharskich. Najpowszechniej używa się blach płaskich, ale trapezowe nie są wykluczone, jeśli wysokość fali nie przekracza 20 mm. Podobnie jak aluminiowe, najefektowniej prezentują się w nowoczesnej stylistyce.

Emilia Rosłaniec
fot. Plastivan

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT