Dach na długie lata

O tym, czy dach będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w przypadku pokryć blaszanych decyduje m.in. jakość i dokładność profilowania. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość i rodzaj stosowanego przez producenta materiału wsadowego, a dokładnie powłok zabezpieczających oraz lakierniczych nakładanych na blachę, z której wykonany jest dach.

Na to, czy dach będzie w dobrym stanie przez długie lata składa się wiele elementów. Kluczową sprawą jest jego fachowe położenie, późniejsza konserwacja oraz to, czy profile dachowe są dobrze wytłoczone. W innym przypadku mogą powstać między nimi szczeliny, którymi do wnętrza budynku przedostawać się będzie wilgoć.

Jak jednak rozpoznać czy materiał, z którego chcemy wykonać pokrycie dachowe jest odpowiedniej jakości? Eksperci mówią wprost: warto w tym zakresie zdać się na opinię doświadczonego dekarza oraz wybrać materiał producenta o uznanej marce. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach nie zostanie uszkodzony przez czynniki atmosferyczne i będzie służył przez długie lata.{logo}

Budowa domu to inwestycja niezwykle kosztowna i czasochłonna. Aby ustrzec się przed ewentualnymi problemami lepiej od razu zrezygnować z zakupu produktów pochodzących z nieznanego źródła i od nieznanego nam producenta - nawet jeśli za te markowe będziemy musieli zapłacić nieco więcej. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku ekip budowlanych - zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto zasięgnąć opinii u osób, które już korzystały z ich usług. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zamiast oszczędności na które tak bardzo liczyliśmy, pojawią się dodatkowe koszty.

Warto zwracać uwagę nie tylko na zalety, parametry czy możliwość zastosowania danego materiału budowlanego, ale także warunki gwarancji. Niestety często o tym zapominamy.

W praktyce jedynymi dokumentami, które dają nam podstawę do dochodzenia swoich praw są karty gwarancyjne, wystawiane przez producenta oraz umowa kupna - sprzedaży. Żaden dokument gwarancyjny nie określa trwałości materiału budowlanego (czyli czasu od procesu produkcji do całkowitego zużycia materiału), a tylko okres, w którym producent lub sprzedawca odpowiadają za jego odpowiednią jakość. Renomowane produkty posiadają certyfikaty i aprobaty techniczne dlatego warto o nie pytać w momencie podejmowania decyzji o zakupie danego materiału.

Silna konkurencja na rynku budowlanym sprawia, że producenci chcąc przyciągnąć klientów, deklarują bardzo długie okresy gwarancyjne.

Przy zakupie np. blachodachówki warto przyjrzeć się kilku szczegółom:

  • jakie cechy produktu objęte są gwarancją;
  • czy producent przeprowadza badania jakości materiałów, które poparte są odpowiednimi certyfikatami;
  • czy sam produkuje czy zleca innej firmie wykonanie materiałów;
  • czy do produktu dołączona jest instrukcja montażu bądź składowania materiału.

Przez trzy lata od położenia dachu niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia nic złego nie powinno się z nim dziać. Pod warunkiem jednak, że wybierzemy dobrej jakości materiał, a przy jego montażu skorzystamy ze sprawdzonych dekarzy. Jednak każdy profesjonalny producent pokryć rekomenduje, aby po wspomnianych trzech latach dokonywać regularnych przeglądów dachu.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT