Jak dobrać kolory dachu i elewacji domu?

W projektach budynków wykorzystywane są zwykle barwy stosunkowo neutralne. Chodzi o to, by kolory nie zdominowały innych aspektów projektu. Dlatego dobór kolorystyczny materiałów na najbardziej wyeksponowane elementy domu, czyli dach i elewację, jest zadaniem dla inwestora.

Jak dobrać kolory dachu i elewacji domu?

Materiały budowlane dostępne są w szerokiej gamie barw, co nie ułatwia podejmowania decyzji. Jak zatem trafnie określić czy dach powinien być jasny czy ciemny oraz jaki kolor fasady będzie się najlepiej prezentował?

Są trzy główne zasady doboru kolorów domu. Najprostsza z nich to własne preferencje i upodobania. Warto zgromadzić kilka ulubionych kolorów przed dokonaniem właściwego wybory spośród nich. Należy również przyjrzeć się miejscu, w którym budowany jest dom. Jeśli wokół budynku rośnie gęsty ogród, warto na elewacji i dachu wykorzystać kolory ziemi, współgrające z zielenią, na przykład brązy. Z kolei w przypadku wznoszenia obiektu przy elementach z betonu, elewację warto wykonać w bardziej wyrazistych barwach, aby ożywić przestrzeń.

Równie istotne jest spojrzenie poza działkę, na domy sąsiadów i w najbliższej okolicy. Jeśli wszystkie dachy są czerwone, taki kolor może być wręcz narzucony w warunkach zabudowy, przez konserwatorów zabytków bądź urbanistów, którzy dbają o harmonię kolorystyczną miejsca. Inwestorzy z tego powodu często pytają nas o konkretne barwy dachówek.

W sytuacji bez odgórnych wytycznych, warto samemu przyjrzeć się otoczeniu i postarać się o efekt będący w zgodzie ze stosowanymi wokół - co nie znaczy, że identyczny. Jeśli na przykład w najbliższej okolicy sąsiedzi postawili na miedziane czy kasztanowe pokrycia, lepiej nie wybierać dachu zielonego. Ale już brązy jak najbardziej wpiszą się skutecznie w przestrzeń, jednocześnie nie powielając wyborów innych inwestorów. Podsumowując, z przygotowanych wcześniej ulubionych kolorów wybierzmy te, które "nie gryzą się" z okolicznymi. Wpłynie to pozytywnie na nastrój wszystkich mieszkańców danego miejsca.

Kolory dachu i elewacji domu w zależności od jego stylu

Jeżeli wokół nie ma domów lub są bardzo zróżnicowane kolorystycznie, czyli nie widać sensu kierowania się harmonią z otoczeniem, warto przyjrzeć się dokładniej projektowi domu. Czy jest to prostopadłościan z dwuspadowym dachem? A może rozczłonkowana bryła z geometrycznymi podziałami i dachem płaskim? Typ domu, opisywany nawet szeroko jako "tradycyjny" lub "nowoczesny", może pomóc wybrać barwy.

Röben - zmiana kolorystyki elewacji i dachu budynku Röben - efekt zmiany kolorystyki elewacji i dachu budynku

Elewacje bardziej tradycyjne bądź klasyczne opierane są zwykle na barwach ciepłych. Najpopularniejszy jest żółty, ale można też wybrać beżowy, elementy brązowego oraz czerwieni. Najbardziej spokojne w odbiorze są beż, brąz lub nieco mniej konserwatywny - zielony. Choć już spoza palety barw ciepłych, popularne rozwiązanie dla domu o tradycyjnej bryle to pomalowanie jej w całości na biało. Jeśli dodamy do tego czerwony dach, otrzymamy dom w tradycyjnym polskim stylu.

Röben - zastosowanie żółtego i pomarańczowego koloru na nowoczesnej bryle budynkuDo projektów o stylistyce nowoczesnej, wyrażonej poprzez kształt bryły bądź zastosowane materiały budowlane, często dobierane są barwy chłodne. Dominuje biel, czerń i szarość oraz różne odcienie pośrednie, takie jak grafitowy czy srebrny. Jeśli chcemy w nowoczesnych zestawieniach wykorzystać cieplejsze kolory, na przykład pomarańczowy, warto aby były w odcieniach intensywnych, przyciągających wzrok.

Inny sposób na osiągnięcie wrażenia nowoczesności to mieszanie barw kontrastowych - białego z czarnym, pomarańczowego z granatowym czy intensywnie zielonego z grafitowym. Ze współczesnością, a jednocześnie elegancją i szykiem, kojarzy się też fiolet. Z tak wyrazistymi kolorami trzeba jednak uważać - za kilka lat mogą wyjść z mody lub zmęczyć inwestorów swoją intensywnością.

Kolor dachu i elewacji może nadać styl

Bryła domu, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować jako nowoczesną bądź tradycyjną, może wpisać się w jeden z tych nurtów poprzez wykorzystane kolory elewacji i dachu. Zestawiając jasną (białą bądź żółtą) fasadę z dachówką w jednym z wielu odcieni czerwonego, uzyskamy efekt budynku tradycyjnego. Taki dom zwykle kojarzy się z ciepłem i gościnnością.

{logo}Nawet w przypadku projektu, który trudno zakwalifikować do architektury współczesnej, awangardowej bądź minimalistycznej, z pomocą kolorów materiałów budowlanych można osiągnąć wrażenie nowoczesności. W takim przypadku zaleca się zastosowanie barw chłodnych, na przykład szarości. Taką elewację można zestawić z czarnym dachem oraz dodać wyraziste elementy, jak choćby grafitowy cokół. Część elewacji można też pomalować bądź wymurować w innym kolorze.

Barwa dachu i elewacji domu ma silne oddziaływanie. Znaczenie koloru dobrze pokazują wizualizacje tego samego budynku z różnymi zestawami barw. Poprzez kolorystykę osiągnąć można diametralnie odmienne efekty. Dlatego decyzję o doborze kolorów dachu i elewacji warto bardzo dokładnie przemyśleć.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT