Kiedy stosować lekkie pokrycia dachowe?

Podział pokryć dachowych na ciężkie i lekkie ułatwia nieco wybór rodzaju materiału odpowiedniego do budowanego dachu. Nie każde z nich będzie odpowiednie do zaprojektowanej konstrukcji. Kiedy najlepiej sprawdzi się pokrycie lekkie?

Estetyczny i funkcjonalny dach to cel niemal każdego inwestora budującego dom. Wybierając ciężkie lub lekkie pokrycie dachowe, należy pamiętać, że na jego późniejszą trwałość i wygląd wpływ ma wiele, głównie technicznych czynników. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest dobór pokrycia do zaprojektowanego kształtu oraz kąta nachylenia połaci.

Blach Stal - pokrycie blachodachówką ElitaCiężkie dachówki ceramiczne lub cementowe z racji mniejszej szczelności powinno stosować się na dachach o nachyleniu powyżej 20°. W sytuacji, kiedy jednak nasz dach jest mniej spadzisty, a co za tym idzie częściej zalega  na nim śnieg lub woda, dobrze jest zdecydować się na pokrycie typu lekkiego, a tradycyjne dachówki zastąpić wiernie imitującą dachówką blaszaną. Na całej płaszczyźnie tworzy ona szczelną konstrukcję, dzięki czemu doskonale sprawdza się na dachach o mniejszym kącie nachylenia, również tych poniżej 15°. Z kolei blachy płaskie możemy kłaść nawet przy 3° nachylenia połaci.

Blach Stal - blachodachówka ElitaWpływ na wybór pokrycia ma również budowa więźby dachowej. Pokrycia typu lekkiego, a w szczególności blacha dachówkowa jest na tyle lekka, że nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci na przykład większego zagęszczenia krokwi - można ją kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paroizolacyjną. Z kolei ciężkie materiały, jak dachówki ceramiczne, cementowe czy łupek naturalny, ze względu na większy ciężar sięgający ponad 70 kg/m², wymagają mocniejszej konstrukcji na przykład w postaci krokwi o większym przekroju. Ważne więc, aby dokonać wyboru rodzaju pokrycia już podczas projektowaniu domu, co pozwoli uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek lub napraw.

Blach Stal - blachodachówka Dakota Brown Blach Stal - blachodachówka King Brown

{logo}Nie bez znaczenia jest również montaż poszczególnych materiałów na dachu. Dachówki blaszane ze względu na lekkość oraz wielkość arkuszy wypadają w tej kwestii bardzo korzystnie. Wykonanie dachu przy ich użyciu jest łatwe i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Arkusze składające się z kilku modułów pozwalają na szybszy montaż, bez konieczności mocowania każdej dachówki z osobna. Dzięki temu znacznie skraca się czas prowadzonych prac.

Zróżnicowanie pokryć dachowych stwarza duże pole wyboru. Zróżnicowane formy oraz bogata kolorystyka pozwalają na dobór tego, które najlepiej odpowiada stylistyce oraz konstrukcji domu.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT