Więźba dachowa krokwiowa i krokwiowo-jętkowa - szczegółowe porównanie

Jaką wybrać więźbę dachową? W tym artykule przyjrzymy się bliżej zarówno zaletom, jak i wadom popularnych konstrukcji dachowych, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję przy wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojego dachu.

Więźba dachowa krokwiowa i krokwiowo-jętkowa - szczegółowe porównanie

Więźba dachowa krokwiowa

Zacznijmy od najprostszej konstrukcji dachowej, czyli więźby krokwiowej. W tej metodzie krokwie łączą się ze sobą w kalenicy, opierając na murłacie. Jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania tylko wtedy, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 metrów.

Więźba krokwiowa składa się z elementów takich jak krokwie, kalenica, belka ściągowa oraz murłata.

Zalety więźby dachowej krokwiowej:

 • Prostota konstrukcji – łatwa i szybka w projektowaniu, wykonaniu oraz montażu.
 • Ekonomiczność – niższe zużycie materiałów i mniejsza liczba elementów w porównaniu do bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych wpływają na niższe koszty.
 • Lekkość – mniejsza masa konstrukcji zmniejsza obciążenie ścian nośnych budynku.
 • Stromy dach – dzięki dużemu nachyleniu dach skuteczniej odprowadza wodę opadową.
 • Uniwersalność – możliwość zastosowania różnych rodzajów pokrycia dachowego, takich jak dachówki, gont czy blacha, dzięki czemu konstrukcja jest wyjątkowo uniwersalna.

Wady więźby dachowej krokwiowej:

 • Ograniczona rozpiętość ścian – nie jest odpowiednia dla bardzo dużych dachów, maksymalna rozpiętość ścian zewnętrznych to ok. 6 metrów.
 • Ograniczone nachylenie połaci dachowej – nachylenie połaci powinno mieścić się w przypadku więźby krokwiowej w przedziale 40-60 st.
 • Mniejsza sztywność – w porównaniu do bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych, takich jak więźby krokwiowo-jętkowe czy płatwiowo-kleszczowe.

Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa

Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa, znana również jako dach jętkowy, to popularna konstrukcja dachowa, szczególnie często stosowana w budynkach jednorodzinnych i obiektach średniej wielkości.

Od standardowej więźby krokwiowej odróżnia ją dodatkowy element - jętka, której głównym zadaniem jest połączenie i usztywnienie krokwi. Dzięki jętce konstrukcja staje się znacznie bardziej stabilna, co zwiększa jej wytrzymałość i odporność na obciążenia.

Zalety więźby dachowej krokwiowo-jętkowej:

 • Łatwość budowy – konstrukcja jest prosta w wykonaniu i montażu, składająca się z dwóch trójkątnych przekrojów.
 • Wytrzymałość – jętki zwiększają nośność i sztywność konstrukcji, co jest korzystne przy większych dachach.
 • Niskie koszty – podobnie jak więźba dachowa krokwiowa, ten rodzaj dachu nie generuje wysokich kosztów.
 • Większa elastyczność – więźba krokwiowo-jętkowa oferuje więcej możliwości w porównaniu do więźby krokwiowej, ponieważ nie ma tak wielu ograniczeń. Można ją stosować przy rozpiętości ścian od 5 do 12 metrów oraz przy kącie nachylenia od 25 do 67 stopni. Brak ograniczeń pozwala również na użycie różnych materiałów do pokrycia dachowego.


Źródło: Hanbud

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT