Wszystko o konstrukcji dachu - 8 kluczowych elementów

Dach to jeden z kluczowych i najbardziej złożonych elementów budynku. Wybór odpowiedniej konstrukcji dachu ma ogromne znaczenie dla jego stabilności, bezpieczeństwa mieszkańców, odporności na warunki atmosferyczne oraz estetyki budynku. Dlatego warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy, z których składa się konstrukcja dachu.

Wszystko o konstrukcji dachu - 8 kluczowych elementów

Z jakich elementów składa się konstrukcja dachu?

Więźba dachowa, czyli drewniany szkielet dachu, składa się z wielu różnych elementów, z których każdy pełni ważną funkcję wpływającą na stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji.

Warto przyjrzeć się dwóm głównym rodzajom więźby dachowej: krokwiowej i krokwiowo-jętkowej, oraz poszczególnym częściom, które je tworzą.

Krokiew

Krokiew to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachu, który pełni bardzo ważną funkcję – stabilizuje konstrukcję dachu. W dużym uproszczeniu to pochyła belka o prostokątnym przekroju, która opiera się na murłacie. Ze względu na to, że to główne belki nośne, sprawiają, że ciężar pokrycia dachu zostaje przeniesiony na niższe części konstrukcji budynku.

Jedną z najważniejszych decyzji jest wybranie odpowiedniego wymiaru krokwi.

Krokwie wykorzystywane są w różnego rodzaju więźbach dachowych – np. Jętkowej.

Kalenica

Kalenica to najwyższa pozioma krawędź dachu, gdzie przecinają się dwie połacie dachowe. Często spotykana jest też pod innymi nazwami np. kipa czy linia szczytowa.

Najprościej można powiedzieć, że główna kalenica to punkt znajdujący się na przecięciu górnych połaci.

Jakość kalenicy wpływa na trwałość dachu, jego stabilność, ale też szczelność i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem dachowym – dlatego tak ważne jest stworzenie otworów wentylacyjnych w kalenicy.

Jętka

Z jakich elementów składa się konstrukcja dachu? Na pewno warto wspomnieć o jętce. Jest to pozioma belka, która znajduje się w górnej części wiązara jętkowego. Jednym z jej najważniejszych zadań jest podpieranie krokwi.

Poza tym pełni funkcję usztywniającą wiązary. Ważną wskazówką jest dopilnowanie, aby długość jętki nie przekraczała 3,5 m.

Jętka wzmacnia konstrukcję dachową, umożliwiając budowę bardziej wytrzymałych dachów.

Murłata

Kolejnym kluczowym elementem dachu jest murłata, czyli belka łącząca konstrukcję dachu ze ścianami budynku.

Murłata, znana również jako płatew stropowa, pełni niezwykle ważną rolę w przenoszeniu obciążenia więźby dachowej na ściany.

Murłata jest układana równolegle na murze domu lub innego budynku, co umożliwia skuteczne rozłożenie ciężaru dachu. Warto również zaznaczyć, że przekrój murłaty zazwyczaj ma kształt kwadratu, na przykład o wymiarach 15×15 cm.

Łata dachowa

Łata dachowa to drewniana listwa, która pełni kluczową rolę w układaniu pokrycia dachowego i stanowi podstawowy element konstrukcji drewnianych dachów.

Łaty dachowe mogą mieć różne przekroje, zarówno prostokątne, na przykład 32×50 mm, jak i kwadratowe, na przykład 90×90 mm.

W niektórych przypadkach stosuje się również kontrłaty, które są układane prostopadle do łat dachowych, zapewniając dodatkową stabilność konstrukcji.

Płatew

Czym charakteryzuje się płatew? Jest to pozioma belka montowana równolegle do kalenicy dachu.

W konstrukcjach dachów płatwiowych płatew pełni funkcję podpierania krokwi i może być używana jako podkład do deskowania pod pokrycie dachowe.

Wiatrownica

Elementy dachu mają za zadanie zwiększyć jego trwałość i stabilność. Jednym z ważnych elementów konstrukcji jest wiatrownica, znana również jako obróbka szczytowa.

Jej głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona dachu przed negatywnymi skutkami wiatru.

Zamontowanie wiatrownicy zmniejsza ryzyko zerwania dachu podczas silnych wiatrów.

Jak wygląda wiatrownica? Najczęściej stosowane są wiatrownice blaszane, które skutecznie zabezpieczają połacie dachowe przed wpływem czynników atmosferycznych. Istnieją również wiatrownice drewniane, ale obecnie są one używane bardzo rzadko.

Izolacja przeciwwilgociowa

Popularnym wyborem jest także izolacja przeciwwilgociowa. Tego rodzaju elementy dachu dodatkowo chronią przed wilgocią i deszczem.

Kluczowe jest, aby izolacja była umieszczona pomiędzy murłatą a ścianą, co skutecznie zabezpiecza drewno przed wodą.

Istotne jest, aby murłata była zamontowana za pomocą specjalnych stalowych kotew, które mocują ją bezpośrednio do muru lub wieńca. Ważne jest również, aby kotwy nie były umieszczone bezpośrednio pod krokwią.

Aby skutecznie zabezpieczyć dach i cały budynek przed wilgocią, istotne jest również ocieplenie murłaty. W ten sposób unikniemy powstania mostka termicznego, który mógłby prowadzić do obniżenia temperatury wewnątrz domu.


Źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT