Budowanie z drewna klejonego - trwałość, estetyka i ekologia

Drewno od wieków stanowiło podstawowy materiał budowlany, charakteryzujący się unikalnymi właściwościami estetycznymi i mechanicznymi. Wraz z postępem technologicznym, pojawiły się nowoczesne metody obróbki drewna, które znacząco zwiększają jego wytrzymałość i wszechstronność. Wśród tych metod wyróżniają się drewno klejone na mikrowczepy oraz drewno klejone warstwowo.

Budowanie z drewna klejonego - trwałość, estetyka i ekologia

Drewno klejone na mikrowczepy

Drewno klejone na mikrowczepy, znane również jako drewno łączone na mikrowczepy, to technologia, która pozwala na łączenie krótkich odcinków drewna w długie elementy konstrukcyjne.

Proces ten polega na wycinaniu drobnych ząbków (mikrowczepów) na końcach drewnianych elementów, a następnie ich łączeniu za pomocą kleju pod wysokim ciśnieniem.

Dzięki temu uzyskuje się drewno o doskonałych właściwościach mechanicznych, pozbawione wad typowych dla naturalnego drewna, takich jak sęki czy pęknięcia.

Zalety drewna klejonego na mikrowczepy:

  • Wytrzymałość i stabilność: dzięki precyzyjnemu procesowi łączenia, drewno klejone na mikrowczepy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością, co czyni je idealnym materiałem do zastosowań konstrukcyjnych.
  • Efektywne wykorzystanie surowca: technologia ta pozwala na wykorzystanie mniejszych fragmentów drewna, które w innym przypadku mogłyby być odpadem, co przyczynia się do bardziej zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.
  • Estetyka: drewno klejone na mikrowczepy może być produkowane w długich odcinkach, co eliminuje konieczność stosowania połączeń mechanicznych na długości elementów, co z kolei wpływa na estetykę gotowych konstrukcji.
Drewno klejone charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością.

Drewno klejone warstwowo

Drewno klejone warstwowo, znane jako glulam (od ang. glued laminated timber), to materiał konstrukcyjny powstały poprzez sklejanie cienkich warstw drewna, najczęściej z drewna iglastego, w większe elementy o żądanej długości, szerokości i grubości.

Warstwy te są układane i klejone ze sobą tak, aby włókna drewna przebiegały równolegle, co maksymalizuje wytrzymałość i stabilność konstrukcji.

Zalety drewna klejonego warstwowo:

  • Wysoka nośność i elastyczność: drewno klejone warstwowo charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na zginanie i ściskanie, co czyni je idealnym materiałem do budowy dużych przęseł, mostów, dachów oraz innych konstrukcji o dużym obciążeniu.
  • Odporność na odkształcenia: dzięki warstwowej strukturze, glulam jest mniej podatny na odkształcenia spowodowane zmianami wilgotności i temperatury, co gwarantuje długowieczność i stabilność konstrukcji.
  • Wszechstronność: drewno klejone warstwowo może być formowane w różne kształty, co pozwala na realizację najbardziej ambitnych projektów architektonicznych, takich jak łuki, kopuły czy inne niestandardowe formy.
Drewno klejone jest mniej podatne na odkształcenia spowodowane zmianami wilgotności i temperatury.

Zastosowania w budownictwie

Obie technologie – drewno klejone na mikrowczepy i klejone warstwowo – znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Są one wykorzystywane w konstrukcjach mieszkaniowych, komercyjnych, przemysłowych oraz w budownictwie inżynieryjnym.

Przykłady zastosowań:

  • Konstrukcje dachowe: dzięki swojej wytrzymałości i estetyce, drewno klejone idealnie nadaje się do budowy więźby dachowej w dużych obiektach.
  • Mosty i kładki: drewno klejone warstwowo, dzięki swojej elastyczności i nośności, jest często wykorzystywane do budowy mostów i kładek.
  • Elementy dekoracyjne: wysoka estetyka drewna klejonego sprawia, że jest ono chętnie stosowane w aranżacji wnętrz, jako belki stropowe, schody, balustrady i inne elementy dekoracyjne.

Kantówki klejone w ofercie firmy Jagram-Pro

Drewno może być klejone na kilka sposobów, w tym na mikrowczepy, przez rozcięcie po długości i połączenie warstw, a także przez połączenie obu technologii, tworząc długie, wielowarstwowe kantówki pozbawione wad technologicznych.

W Jagram-Pro S.A. przestrzegane są najwyższe normy jakości. Do klejenia używane są kleje poliuretanowe, które nie tylko mają doskonałe właściwości wiążące, ale są również wolne od formaldehydu i melaminy.

Bazą jest drewno iglaste, które jest kilkukrotnie selekcjonowane na różnych etapach produkcji.

Ostatecznie jest klejone w kształty zgodnie z życzeniami klienta, najczęściej z wykorzystaniem świerku skandynawskiego. Cały proces kończy się impregnacją zanurzeniową preparatem bezchromowym.

Podsumowanie

Drewno klejone na mikrowczepy oraz drewno klejone warstwowo to nowoczesne technologie, które rewolucjonizują budownictwo drewniane.

Ich unikalne właściwości mechaniczne i estetyczne, a także efektywne wykorzystanie surowca, sprawiają, że są one coraz częściej wybierane zarówno przez architektów, jak i inwestorów.

Dzięki nim możliwe jest tworzenie trwałych, bezpiecznych i pięknych konstrukcji, które doskonale wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju.


Źródło i zdjęcia: Jagram-Pro

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT