Budownictwo drewniane jest przyszłością ze względu na swoje walory ekologiczne. Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań. Mowa tutaj między innymi o fotowoltaice, dzięki której pozyskujemy energię elektryczną z promieni słonecznych.
Wybudowanie energooszczędnego budynku jest nieco droższe, ale użytkowanie takiego obiektu – zdecydowanie tańsze. Wniosek jest taki, że warto inwestować w takie rozwiązania, nie tylko ze względu na środowisko, ale również na ekonomię.
Rozwój technologii szkieletu drewnianego
Technologia budownictwa w szkielecie drewnianym nie jest w Polsce tak popularna jak w niektórych krajach. Dotarła do nas z opóźnieniem, jednak z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Inwestorzy częściej decydują się na budynki prefabrykowane, które mają konstrukcję szkieletową, a ich elementy powstają w fabryce.
Niekwestionowanym motorem do rozpowszechniania budownictwa prefabrykowanego w szkielecie drewnianym jest zmiana w prawie budowlanym. Dotyczy ona zwiększenia metrażu obiektu budowanego bez pozwolenia.
Do postawienia takiego budynku konieczne jest tylko zgłoszenie. Nie trzeba brać udziału w skomplikowanym i czasochłonnym procesie uzyskania pozwolenia na budowę. Taki metraż to już całkiem sporo miejsca do życia, zważając na to, że widoczna jest tendencja budowania mniejszych domów.
Nowy rozdział w Grupie Burkietowicz
Grupa Burkietowicz zajmuje się produkcją prefabrykowanych konstrukcji drewnianych, zapewnia kompleksową obsługę – od doradztwa, przez projektowanie, produkcję, transport, aż po montaż. Dzięki temu budowa drewnianych domów szkieletowych przebiegnie bezproblemowo.
Już niebawem rozpocznie się produkcja na jeszcze większą skalę. Aktualnie powstaje Fabryka Domów Szkieletowych – nowy rozdział w historii Grupy Burkietowicz. To ponad 1800 m2 powierzchni produkcyjno-magazynowej. Dodatkowo przy fabryce powstanie budynek w technologii szkieletowej z biurami i pomieszczeniami socjalnymi.
Sercem fabryki będzie nowoczesna linia produkcyjna firmy Weinmann – światowego lidera i dostawcy technologii w dziedzinie prefabrykacji i obróbki drewna. Pozwala ona na prefabrykację konstrukcji szkieletowych (ścian, stropów itp.), montaż izolacji wewnętrznej, instalacji elektrycznej oraz obustronne poszycie szkieletu.
Planowana wydajność fabryki to 24 000 m2 gotowych konstrukcji rocznie przy pracy 5-osobowego zespołu produkcyjnego, pracującego na 1 zmianę.
W planach jest automatyzacja procesu mocowania poszycia do konstrukcji oraz automatycznej obróbki wykończeniowo – otworowej, dzięki zainstalowaniu wielofunkcyjnego mostu CNC. Kolejnym planowanym etapem jest instalacja automatycznego magazynu do przechowywania gotowych konstrukcji.
źródło i zdjęcia: Grupa Burkietowicz
Komentarze