Dachy najbardziej narażone na porastanie mchem
Mech zasiedla wszystkie rodzaje pokryć dachowych. Najlepsze warunki do rozwoju znajduje na porowatej dachówce betonowej, materiałach bitumicznych (papa, gont) i na łupku kamiennym. Najmniej podatne na osiedlenie się mchu są pokrycia metalowe: blachodachówka, blacha trapezowa i panele na rąbek stojący. Im gładsza powierzchnia dachu, tym dłużej opiera się mchom i porostom.
Co sprzyja rozwojowi mchów na dachach?
Mchy lubią miejsca zacienione, wilgotne i zwrócone na północ. Jeżeli nad Twoim dachem rozpościera się korona dużego drzewa lub znajduje się on w cieniu sąsiadującego budynku, to w krótkim czasie pojawi się na nim zielony nalot, a potem coraz liczniejsze zielone kępy. Często towarzyszą im też szare skupiska porostów.
Drzewa ograniczają bezpośredni dostęp światła słonecznego, które hamuje rozwój mchów. Z kolei opadłe igły lub liście zanieczyszczają dach i zatrzymują na nim wilgoć. Ponadto soki, które skapują z drzew, zakwaszają powierzchnię dachu. Powstaje w ten sposób dobra pożywka do rozwoju nie tylko mchów, lecz także alg, porostów i grzybów.
Jak usunąć mech z blaszanego dachu?
Usuwanie mchu z dachów metalowych jest stosunkowo proste: wystarczy doprowadzić do zamarcia mchu, a następnie oczyścić dach, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej. Do tego celu można użyć środków domowej produkcji (np. roztworu wody z octem, solą lub amoniakiem) albo sięgnąć po specjalistyczne środki do usuwania mchu. Nowe lub świeżo oczyszczone pokrycie dachowe warto zaimpregnować preparatem zapobiegającym osiedlaniu się mchów.
źródło i zdjęcia: Hanbud
Komentarze