O ile układ i rozmieszczenie zabudowy meblowej zdeterminowane są zazwyczaj w równym stopniu przez specyfikę pomieszczenia, co przez nasze potrzeby i upodobania, to w przypadku stylistyki mebli mamy pełną swobodę wyboru. To na jaką aranżację się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas.
Na rynku znajdziemy materiały odpowiadające wszystkim trendom wzorniczym. Od spokojnych kuchni angielskich i prowansalskich, przez dekoracyjne stylizowane, skromnie minimalistyczne, aż po nowocześnie industrialne lub loftowe.
Drewno i płyty drewnopochodne
Na szczycie listy „materiałów na fronty” znajduje się drewno i płyty drewnopochodne. Wielość gatunków drewna - ich niepowtarzalność, zróżnicowanie kolorystyczne i ciepły urok sprawia, że wciąż są jednym z najczęstszych wyborów. Doskonale wpisują się w kuchnie tradycyjne i stylizowane i to zarówno w naturalnym wydaniu - pokryte lakierem czy olejem, jak również schowane pod kryjącą farbą. Minusem drewna jest jego cena, brak odporności na działanie wody, a także możliwość zmiany koloru pod wpływem działania promieni UV.
Alternatywą są płyty drewnopochodne - laminowane i MDF. To ekonomiczny wybór, gwarantujący jednolitość kolorystyczną, brak sęków i pęknięć. Szeroka oferta dostępnych dekorów i kolorów - w tym inspirowanych metalami czy kamieniami, a także możliwość frezowania, lakierowanie i pokrywania akrylem MDF sprawia, że to obecnie najpopularniejsza i najczęściej spotykana opcja. Meble z płyty wpisać można w niemal każdą aranżację - od nowoczesnych, a nawet industrialnych (płyty naśladujące stal czy beton), po klasyczne (o rysunku drewna).
Szkło i ramki aluminiowe
Wszechstronność drewna i płyt nie oznacza jednak wcale, że są one jedyną opcją. Wręcz przeciwnie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele innych materiałów, które w kuchni sprawdzają się nawet lepiej niż drewno.
Dobrym przykładem jest szkło i ramki aluminiowe z oferty firmy REJS. Są one odporne na działanie wody i różnic temperatury, a przy tym gwarantują łatwość utrzymania w czystości. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku frontów szafek górnych. Szkło - transparentne, mleczne lub dekoracyjne, otoczone aluminiowymi ramkami pozwoli doskonale wyeksponować zastawę stołową, czy dekoracyjną porcelanę. A przy tym, samo w sobie wygląda bardzo stylowo.
Może być również kompromisem między obecnością i brakiem górnej zabudowy. Szafki górne z przeszklonymi frontami są bowiem znacznie lżejsze i subtelniejsze niż te z frontami pełnymi. A przy tym, decydując się na ten rodzaj szafek nie tracimy tak cennej przestrzeni przechowywania.
Szkło i aluminiowe ramki doskonale sprawdzą się w aranżacjach stworzonych na wzór loftów czy kuchniach minimalistycznych. Stworzą udany duet z praktycznie każdym materiałem - kamiennymi blatami, drewnem czy innym metalem. Wpiszą się w aranżacje przytulne, jak również nowoczesne i dynamiczne. Wszystko zależy od rodzaju profilu, jakie wybierzemy.
- Oferujemy profile aluminiowe w różnych kształtach i rozmiarach, a także w kilku wybarwieniach. Białe ramki pasują do lśniących kuchni w stylu glamour, te w odcieniach szarości - do przestrzeni industrialnych, zaś czarne - do szykownych i eleganckich. Szeroki wybór szkła - zarówno do frontów, jak i do zabezpieczenia przestrzeni nadblatowej, pozwala stworzyć oryginalną i niebanalną aranżację - mówi Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.
Źródło i zdjęcia: Rejs
Komentarze