W jury zasiedli eksperci z wielu dziedzin związanych ze zrównoważonym rozwojem, działaniami społecznymi i nauką. Byli to m.in. eksperci z Ministerstwa Gospodarki, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz organizacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Zgłoszone do konkursu inicjatywy oceniano według kilku kryteriów: za efekt ekologiczny i społeczny, zaangażowanie dużej liczby uczestników, ale także za różnorodność i innowacyjność podjętych działań. Znaczenie miał również dłuższy okres trwania podjętych działań ekologicznych oraz ich trwały efekt. W konkursie udział wzięło 20 firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.
Wprowadzanie prośrodowiskowych rozwiązań związanych z funkcjonowaniem biur jest korzystne zarówno dla środowiska, jak również dla firmy czy organizacji w postaci konkretnych oszczędności. Ci, którzy wzięli w nim udział mogą zaobserwować pozytywne zmiany wynikające z oszczędności przy wdrożeniu ekologicznych rozwiązań w swoim otoczeniu, co przynosi także oczywiste korzyści dla środowiska. Wspólna organizacja wydarzenia ekologicznego to także świetny sposób na integrację zespołu i budowanie pozytywnej atmosfery w miejscu pracy, ocenia Michał Stalmach, koordynator konkursu, Fundacja Aeris Futuro.
Jedną z trzech nagrodzonych firm jest spółka Oras z Oleśna, produkująca ekologiczną armaturę. Producent stawia nie tylko na rozwiązania techniczne w bateriach poprawiające poszanowanie środowiska, ale też na ekoakcje w firmie.
Od lat dbamy o poprawę świadomości naszych pracowników i społeczności lokalnych w zakresie poszanowania środowiska. Realizujemy szereg działań, i właśnie za te akcje doceniono nas w tegorocznej edycji konkursu Ekobiuro, informuje Ewa Rymarczyk, specjalista ds. ochrony środowiska w firmie Oras.
Długofalowe, stałe działania prowadzone przez firmę to m.in. organizacja konkursów i pikników o tematyce ekologicznej dla pracowników i ich dzieci, regularna aktywność informacyjna - materiały związane ze środowiskiem pojawiają się w magazynie firmowym lub w specjalnie wydawanych ulotkach edukacyjnych. Cyklicznie organizowane są także wydarzenia specjalne, np. zbieranie zużytych baterii lub inicjatywy zachęcające, by do pracy przyjeżdżać rowerem - w ubiegłorocznej akcji "Pokaż rowerowi, gdzie pracujesz" udział wzięła prawie jedna czwarta pracowników.
Firma organizuje dla pracowników także wewnętrzne szkolenia związane z segregacją odpadów. Osoby zatrudnione w fabryce Oras mogą dowiedzieć się na nich jak prawidłowo segregować śmieci. Poznają też dane jakie korzyści udało się osiągnąć w firmie poprzez świadome gospodarowanie odpadami przez jej pracowników.
O bardzo wysokie standardy w zakresie poszanowania środowiska firma dba także w obszarze produkcji. Zakład produkcyjny w Oleśnie (woj. opolskie) posiada własne ujęcie wód głębinowych, własną oczyszczalnię ścieków przemysłowych i socjalno-bytowych. Prowadzone są regularne pomiary analityczne oraz monitoring ilość pobieranej wody, odprowadzanych ścieków, wytwarzanych odpadów, zużywanej energii, emisji gazów i pyłów do powietrza, a także hałasu do otoczenia. Od 2002 roku działalność firmy prowadzona jest zgodnie z wymaganiami Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. System ten jest integralną częścią całego systemu zarządzania przedsiębiorstwem.
Oras jest firmą rodzinną należącą do Oras Invest. Jej siedziba główna znajduje się w Rauma w Finlandii. Założona w 1945 roku firma jest liderem na rynku armatury sanitarnej zapewniającej oszczędność wody i energii. Posiada dwie fabryki: w Rauma i w Oleśnie w Polsce oraz własne działy sprzedaży w piętnastu krajach europejskich. W 2012 roku sprzedaż netto zatrudniającej ok. 800 osób firmy wyniosła 131,1 miliona euro. Na rynku polskim marka obecna jest od 1995 roku. Obecnie zatrudnia około 250 osób. W ostatnich tygodniach firma ogłosiła przejęcie innego, dużego producenta armatury - niemieckiej firmy Hansa.
źródło i zdjęcie: Oras
Komentarze